تعمیر تلویزیون
در این مقاله سعی داریم روش های استفاده بهینه از تلویزیون خدمت شما معرفی نماییم که باعث میشود عمر قطعات تلویزیون شما و همچنین رعایت این اصول باعث صرفه جویی در مصرف برق تلویزیون شما می گردد.

نگهداری بهینه از تلویزیون

با کالیبره کردن تلویزیون می توانید تصاویر بسیار بهتری را از تلویزیون دریافت کنید. کالیبراسیون حرفه ای  یک فرایند زمانبر و پرهزینه است که نیاز به تجهیزات و آموزش های خاصی دارد اما شما بدون نیاز به این ابزارها نیز می توانید تلویزیون خود را به راحتی در منزل نیز بهینه کنید.

پیش از شروع به کالیبره کردن تلویزیون، بهتر است بدانید که اکثر تلویزیون ها از دقت رنگ بسیار محدود دینامیکی استاندارد در فرمت تلویزیونی SDR استفاده می کنند که در بسیاری از موارد هنگام استفاده از تصاویر با فرمت HDR (با دامنه دینامیکی بالا) نیز بسیار دقیق عمل می کنند و در هر دو حالت عملکرد کنتراست بسیار خوبی را نشان می دهند.

با پیروی از این راهنما که توسط مرکز تعمیرات تلویزیون مشهد تهیه شده است، شما می توانید بهترین تنظیمات تصویر برای تلویزیون خود را انتخاب کرده و تجربه مشاهده تصاویر را تقریباً به اندازه ایده آل یک صفحه، بدون گذراندن مراحل دقیق تر کالیبراسیون حرفه ای به دست آورید.

بنابراین اگر به نحوه کالیبراسیون تلویزیون علاقه مند هستید یا می خواهید تنظیمات تلویزیون خود را به دقت تغییر دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

مراقبت از تلویزیون

1.بهترین حالت تصویر را پیدا کنید

با شروع تغییرات تصویر تلویزیون، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.
در حالت ایده آل، تلویزیون شما حالت تصویر کالیبره دارد، به این معنی که مجموعه کاملی از تنظیمات را در حالت کلی دارا می باشد. در غیر این صورت می توانید با قرار دادن تصویر بر روی حالت سینما یا حالت تئاتر، کار را آغاز کنید. اگر این موارد موجود نیستند، به دنبال ایجاد تصاویر سفارشی مطابق با سلیقه و فضای خود باشید. توجه کنید که از تنظیم حالت تصویر بر روی عناوینVivid ، Game یا Sports اجتناب کنید.

2.گرم ترین دمای رنگ را انتخاب کنید

پس از یافتن حالت تصویری که به نظر مناسب می رسد، به دنبال تنظیم دمای رنگ باشید و مطمئن شوید که بر روی حالت Warm تنظیم شده است. این حالت برای داشتن رنگ های کاملاً دقیق در سراسر صفحه در تلویزیون های مدرن اهمیت دارد. همچنین با یک کالیبراسیون کامل و حرفه ای توسط یک مرکز تعمیرات ال سی دی مشهد می توانید تعادل رنگ سفید و دقت آن را نیز تنظیم کنید.

3.ویژگی های غیرضروری تصویر را خاموش کنید

تلویزیون ها معمولا دارای یکسری از ویزگی های تصویر هستند که می توانند متناسب با نوع تصاویر به صورت خودکار تغییر پیدا کنند. مطمئن شوید که تنظیمات شما ثابت هستند و تلویزیون خودکار آن ها را متناسب با نوع محتوا تغییر نمی دهد.
در منوی تنظیمات تصویر تلویزیون خود، به دنبال زیر منویی بروید که به نظر می رسد گزینه Advanced Picture ، Expert Picture یا Picture باشد. غیرفعال کردن هر ویژگی با کلمات Adaptive، Dynamic، Motion، Processing یا Smoothing می تواند تغییرات خودکار تلویزیون را متوقف کند. در صورت وجود این گزینه ها، مطمئن شوید که Overscan خاموش است.
غیرفعال کردن هرگونه ویژگی تقویت کننده حرکات محتواها باعث می شود که اثر ناخوشایندی بر روی تصاویر ایجاد کند. تقویت کننده های تصاویر فعال و در حال حرکت، اغلب تنها برای ورزش های زنده یا بازی های ویدیویی مناسب هستند اما برای تماشای بیشتر فیلم ها و برنامه های تلویزیونی چندان جالب نیستند. 

4.هندسه تصویر را بررسی کنید

مهم نیست که تنظیمات دیگر را چگونه انجام می دهید. اگر تلویزیون شما با نسبت تصاویر مناسب تنظیم شود، بهترین حالت تصویر را خواهید داشت. 
در منوی تنظیمات به دنبال گزینه نسبت تصویر یا اندازه تصویر یا بزرگنمایی تصویر باشید. مطمئن شوید که روی حالت عادی یا حالت اسکن تنظیم شده است. گزینه های Wide ، Zoom ، 3:4 یا 16:9 را انتخاب نکنید.
نگهداری از تلویزیون

5.تنظیم کنتراست

تنظیم کنتراست رنگ تلویزیون هم به وسیله پلیر بلوری (Blu-ray) و هم به کمک تنظیمات خود تلویزیون انجام می شود.
کنتراست یا تضاد تصاویر تلویزیون درواقع میزان جزئیات تصاویر روشن را نشان می دهد. کنتراست بسیار زیاد تلویزیون، مانع دیده شدن جزئیات تصویر می شود و کنتراست پایین نیز تصاویر کم نوری را ایجاد خواهد نمود. بنابراین پس از  نصب تلویزیون بهتر است کنتراست تصویر را در حالت میانه قرار دهید.

6.تنظیم روشنایی 

تنظیمات روشنایی میزان سیاهی تصویر را تغییر می دهد. به تنظیمات روشنایی تلویزیون خود بروید و تنظیمات را تا جایی که هر چهار میله خاکستری در وسط قابل مشاهده باشد، تنظیم کنید. سپس به آرامی روشنایی تلویزیون را کاهش دهید تا جایی که فقط دو میله سمت راست دیده شود و دو میله سمت چپ ناپدید شوند.

مرکز تعمیر تلویزیون در شهر مشهد

کالیبره کردن تلویزیون توسط یک مرکز مجاز تعمیر تلویزیون به شما امکان می دهد تا بهترین تصاویر را از تلویزیون خود دریافت کنید. ویدئوها پس از این تنظیمات، در جزئیات نور و سایه بسیار عالی به نمایش درآمده و بافت های ظریف، کاملا مجزا به نظر می رسند. 

پاراتک

پاراتک مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون با بیش از 30 سال سابقه فعالیت، امروزه انواع خدمات نصب تلویزیون و تعمیر تلویزیون LCD و تعمیرات ال ای دی مشهد ارائه می دهد. شما می توانید تعمیر انواع تلویزیون های خود را به متخصصین ما بسپارید. کالیبراسیون نیز یکی از انواع تعمیرات تخصصی تلویزیون است که متخصصین آموزش دیده می توانند به دقت آن را انجام دهند. توجه داشته باشید، از آن جایی که تعمیر انواع تلویزیون ها، یک فعالیت بسیار تخصصی و حرفه ای است، سپردن آن به افراد غیر متخصص، می تواند هزینه های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. 

چگونه تلویزیون خود را کالیبره کنیم؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی