تولد
بخشیدن خود
بخشیدن خود به دلایل مختلفی برای اغلب افراد بسیار دشوار می باشد اما بهتر است این کار را انجام دهید، به دلیل اینکه بخشیدن خود فواید بسیاری را به همراه دارد.

تا به حال به اهمیت و فواید بخشیدن خود فکر کرده اید؟

بخشیدن خود کار آسانی نیست، زیرا باعث می شود شما افکار ناراحت کننده ای را برای خود یادآوری کنید و احساسات منفی داشته باشید. در واقع بخشیدن خود به این معناست که باید به خودتان یادآوری کنید که انسان کاملی نیستید اما بعضی دیگر به این قضیه به گونه ای متفاوت نگاه می کنند. آنها بر این عقیده هستند که بخشیدن خود یعنی دوست داشتن خودتان و در عین حال پذیرفتن نواقص وجودی تان.

همه ما دوست داریم در زندگی به سمت جلو حرکت کنیم و پیشرفت داشته باشیم اما گاهی اوقات آرامش درونی نداریم. بخشیدن خود؛ ما را به این آرامش میرساند که نیازمند درک، دلسوزی و تفکر است. بسیاری از انسان ها نمی دانند که توانایی بخشیدن خود نیاز به تمرین دارد؛ به شرطی که واقعا انتخاب کنند خودشان را ببخشند. اما سوال اینجاست که بخشیدن خود چه تأثیراتی روی زندگی افراد دارد؟ در این قسمت از بخش روانشناسی نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

بخشیدن خود

تعریف بخشیدن خود

اینکه انتخاب کنید خودتان را ببخشید، به این معنا نیست که شما انسان ضعیفی هستید. همچنین به این معنا نیست که شما از قضیه فرار کرده اید یا به معنای ادامه دادن رفتار بد نیست. بخشش خود یا دیگران، به معنای پذیرش رفتارها و اتفاقاتی است که رخ داده اند اما باید از آن ها گذشت و به سمت جلو حرکت کرد.

شما باید با وجود همه این اتفاقات تلخ به سمت آینده حرکت کنید و بدانید که اتفاقات گذشته را نمی توانید تغییر دهید. بخشیدن خود به معنای این است که احساسات و عواطف مربوط به چیزهای غلط را کنار بگذارید، خشم و عصبانیت را از خودتان دور کنید. همین موضوع در مورد بخشش دیگران هم اتفاق می افتد اما بسیاری از افراد بخشیدن خود را یک کار بسیار سخت می دانند.

برای آشنایی با روش های بخشش خود، حتما سری به مطلب " راهی برای آنکه خودتان را ببخشید " بزنید.

راه بخشیدن خود

هنگامی که خودمان را می بخشیم چه اتفاقی می افتد؟

وقتی که شما برای بخشیدن خودتان قدم برمی دارید، اتفاقات زیادی می افتد. شما مسئولیت چیزهایی که در گذشته رخ داده اند را می پذیرید. حس پشیمانی، احساس گناه و دیگر احساسات مشابه را ابراز می کنید، اعتماد به خودتان را دوباره بازیابی می کنید، می توانید تفکرات خود را روی چیزهایی برای آینده معطوف کنید.

هنگامی که مسئولیت پذیری را در خودتان افزایش دهید، می توانید با دیگران مهربان تر باشید. در نتیجه دیگر بهانه جویی و قضاوت را کنار می گذارید، با حقایق روبرو می شوید و دیگر خودتان را گول نمی زنید. حس پشیمانی و گناه هم با پذیرش شرایط در شما کمتر می شود.

هنگامی که خودتان را می بخشید، به آن گناه یا اشتباه به عنوان یک نقطه شروع نگاه می کنید و این احساس گناه برای شما یک اتفاق سالم است، زیرا باعث می شود تغییر کنید و دیگر به آن اشتباه مرتکب نشوید.

اهمیت بخشیدن خود

بخشیدن خود برای سلامت ذهن چه فوایدی دارد؟

  • فهمِ عملِ بخشیدن خود، برای رشد شخصی بسیار اهمیت دارد. یکی از مهم ترین فواید بخشیدن خود، ایجاد یک تصویر بهتر از خود فرد است. زمانی که شما یاد می گیرید و تمرین می کنید که چگونه خودتان را ببخشید، خطر عصبانی شدن و ایجاد علائم افسردگی در شما کاهش پیدا می کند.
  • شما یاد می گیرید با خودتان مهربان باشید، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، خلاقیت مثبت را به کار بگیرید و به سمت اهدافتان حرکت کنید.
  • اگر بخشیدن خود را تمرین نکنید، احتمالا مشکلات ذهنی به شما غلبه می کند که شاید خودتان هم از آنها باخبر نشوید. در نتیجه همیشه خودتان را متهم می کنید و با خود درگیر هستید؛ در صورتی که سلامت ذهنی اهمیت بسیار مهمی در برهه های مختلف زندگی، تصمیم گیری و حل مسئله دارد.
  • وقتی که در مورد خودتان احساس خوبی داشته باشید، تصمیمات بهتری را می گیرید که اثرات مثبت بلند مدت دارد. بخشیدن یک انتخاب است و از طرفی بهترین کاری است که می توانید در حق خودتان انجام دهید و به شما یادآوری می کند که هنوز هم حق انتخاب دارید.

دیگر فواید بخشیدن خود

اینکه یاد بگیرید چگونه خودتان را ببخشید، فواید زیادی برای سلامت جسمی هم دارد. با اجرای این کار مثبت، خطر ابتلا به مشکلات جسمی مثل دردهای مختلف، فشار خون بالا و افزایش سطوح کلسترول کاهش پیدا می کند.

بخشش خود به آرامش جسم، ذهن و متمرکز شدن کمک می کند. بدن شما یاد می گیرد چگونه با احساسات و عواطف ناخواسته کنار بیاید. همچنین روابط شما با افرادی که برایتان مهم هستند، با بخشش خودتان بهتر از قبل می شود و شما می توانید یک رابطه عاطفی سالم را برقرار کنید. در نتیجه اگر اتفاقی افتاد، خیلی زود تر مسئله و مشکل را حل و فصل می کنید.

بخشیدن خود دقیقا چیست و چه فوایدی دارد ؟

512
این مطلب مفید بود ؟120
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : روانشناسی
وبگردی