مصرف زیاد ویتامین ها
همه ما درباره ی فواید ویتامین ها به خوبی اطلاع داریم اما بسیاری از افراد در استفاده از ویتامین ها زیاده روی میکنند .آیا مصرف زیاد ویتامین ها مفید است؟

عوارض جدی زیاده روی در مصرف ویتامین ها

اکثر ما چیزهای خوبی در مورد مصرف ویتامین ها شنیده ایم . در نتیجه فکر می کنیم این اطلاعات حقیقت دارد و بیشتر ویتامین مصرف کنیم اما همیشه این گونه نیست. ویتامین ها و مکمل ها در صورت استفاده بیش از حد، برای بدن مضر هم هستند و عوارض جانبی دارند که شاید از آن ها باخبر نباشید که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک حقایق تلخی را در مورد آن ها به شما معرفی خواهیم کرد که بیشتر اشنا شوید.

ویتامین ها

مشکلات شکمی

اولین علامتی که نشان می دهد شما بیش از حد ویتامین و مکمل استفاده کرده اید ، مشکلات دستگاه گوارش است که ممکن است به یکباره حالت تهوع، استفراغ یا اسهال را تجربه کنید که این اتفاق به معنای مصرف ویتامین با شکم خالی است که معمولاً شما را به دردسر می اندازد و در این رابطه حتما باید در مورد مصرف ویتامین و مکمل جدید با پزشک مشورت کنید.

ریزش مو

این اولین عارضه جانبی است که با مصرف بیش از حد ویتامین A اتفاق می افتد که یک ویتامین محلول در چربی است. بر عکس ویتامین های دیگر که محلول در آب هستند و بدن اضافه آن را از ادرار دفع می کند اما این ویتامین به خاطر این که محلول در چربی است، در چربی بدن ذخیره می شود . ویتامین محلول در چربی شامل ویتامین d، ویتامین e و ویتامین k است که نباید بیش از حد آن را استفاده کنید .

ریزش مو

افزایش خطر سرطان

مصرف بیش از حد مکمل های بتاکاروتن و ویتامین e یا مقدار زیادی بیوتین برای بدن خطرناک است و متخصصان پیشنهاد می کنند که در مصرف آن ها زیاده روی نکنید زیرا احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان یا بیماری های قلبی وجود دارد و حتی این افزایش خطر در مورد سرطان ریه مخصوصا برای مردانی که در مصرف بیوتین زیاده روی کرده اند، بیشتر وجود خواهد داشت .

مشکلات عصبی

مصرف بیش از حد ویتامین ها مثل؛ ویتامین B6 عاملی برای مشکلات عصبی مانند نوروپاتی یا بی حسی و گزگز کردن بدن است. پس بیش از نیاز روزانه در مصرف این ویتامین ها زیاده روی نکنید .

مشکلات اعصاب

خونریزی زیاد

یکی دیگر از عوارض خطرناک ویتامین ها یا مولتی ویتامین حاوی ویتامین e، خونریزی بیش از حد است. درست است که این ویتامین ها آنتی اکسیدان دارند اما مصرف بیش از حد آن ها خطرناک خواهد بود. ویتامین e اگر به مقدار زیاد مصرف شود، خون را رقیق می کند و با کوچک ترین آسیب دیدگی، خونریزی زیادی را تجربه خواهید کرد .

زیاد خوردن قرص ویتامین چه بلایی سرمون میاره؟

51
این مطلب مفید بود ؟10
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی