نیاز به روانشناس
ممکن است در وجود شما برخی علائم متفاوت وجود داشته باشد، این علائم نشان دهنده این است که شما نیاز جدی به یک روانشناس دارید.

علائمی متفاوت که خبر از نیاز مراجعه به روانشناس میدهد

همه افراد استرس، غم، اندوه و درگیری را بصورت دوره ای تجربه می کنند و از هر 5 نفر در جامعه 1 نفر مبتلا به افسردگی می شود، بنابراین وقتی احساس ناراحتی می کنید تشخیص این که بفهمید زمان آن است که به یک متخصص در رابطه با مشکل خود مراجعه کنید دشوار است.

در حالی که شناسایی و مدیریت بیماری روانی قابل تشخیص در اولویت جامعه روانپزشکی قرار دارد، کمک روانشناختی به افراد فاقد شرایط مشخص می تواند به همان اندازه مهم باشد زیرا در صورت عدم درمان مبتلایان افسردگی ممکن است مشکلشان بدتر شود. به همین دلیل در این بخش از نمناک به علائمی که نشان دهنده نیاز به روانشناس است می پردازیم.

نا امیدی

غم و اندوه، احساس ناامیدی یا بی ارزشی نشانه ای از افسردگی است. افکار ناامیدانه می تواند شامل مواردی مانند نگرانی از آینده باید یا اینکه هرگز خوشحال نخواهید شد و یا برای بهبود وضعیت خود بی انگیزه باشید.

نا امیدی

نگرانی مداوم

نگرانی در دوزهای کم طبیعی است اما اگر همیشه نگران هستید که اتفاق بدی رخ دهد، می تواند مانع لذت بردن از زندگی شود. اگر بیشتر روزها نگران هستید و نمی توانید بی خیال باشید، این نشانه اضطراب و تشویش است پس حتما به علائم بدنی خود توجه کنید.

تعارضات در رابطه

خواب زیاد یا خیلی کم

آیاخیلی بیشتر یا کمتر از حد معمول می خوابید؟ افسردگی و اضطراب می تواند خواب را تحت تأثیر قرار دهد و خواب بی کیفیت می تواند علائم را بدتر کند. بد خوابیدن در یک دوره استرس، طبیعی است اما اگر بی خوابی هفته ها ادامه یابد ، ممکن است مشکل جدی باشد. درمان شناخت رفتاری برای بی خوابی، می تواند کمک کند.

از دست دادن اشتها یا زیاد غذا خوردن

یکی از علائم افسردگی را تغییر وزن یا اشتها عنوان کرده اند بنابراین توجه کنید اگر زیاد غذا می خورید یا اصلا احساس گرسنگی نمی کنید به پزشک مراجعه کنید.

زیاد غذا خوردن

اعتیاد

در صورت مصرف مواد مخدر، می توانید از داروهایی برای مقابله با نگرانی های عمیق استفاده کنید و همچنین درمان یا مشاوره درمورد اعتیاد می تواند به شما در درک دلیل استفاده از مواد، کاهش و ترک آن کمک کند.

تحریک پذیری

اگر خیلی اوقات احساس تحریک پذیری یا بی حوصلگی می کنید، آگاه باشید. آیا روحیه شما روابطتان را متشنج می کند؟ در نظر بگیرید آیا می توانید از پشتیبانی برای کار کردن در مورد آنچه شما را آزار می دهد استفاده کنید.

بی حوصلگی

از دست دادن بهره وری

آیا می خواهید در محل کار یا خانه تمرکز کنید؟ کسانی که با نگرانی در زمینه بهداشت روان دست و پنجه نرم می کنند، ممکن است بهره وری خود را به شدت کاهش دهند. افکار منفی ممکن است حواستان را پرت کند و بی انگیزه شوید.

بی علاقگی نسبت به فعالیت ها

نشانه دیگر اینکه شما به درمان نیاز دارید، احساس "کسلی" است به خصوص اگر از فعالیتهایی که قبلاً لذت می بردید کناره گیری کنید یا به طور کلی از موقعیتهای اجتماعی فاصله بگیرید علائم مهمی هستند که باید به آنها توجه شود.

بی علاقگی

ابراز نگرانی عزیزانتان

گاهی اوقات، ممکن است برای دیگران راحت تر باشد که تغییرات ما را احساس کنند. اگر نگران شخصی هستید که به او اهمیت می دهید، با او تماس بگیرید و اگر او نگرانی خود را نسبت به شما ابراز می کند آن را جدی بگیرید.

از دست دادن کسی یا چیزی

مرگ یک عزیز برای همه سخت است اگرچه همه غصه می خورند ولی به کمک حرفه ای احتیاج ندارند اما اگر می خواهید احساسات خود را پردازش کنید یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا آسیبها را برطرف کنید. مثلا در مورد طلاق یا از دست دادن شغل.

مرگ فرد نزدیک

فوبیاها

بعضی از ترس های ناشناخته و غیر عادی می توانند زندگی شما را مختل کنند و برای سلامتی مضر هستند. ترس از ارتفاع، ترس از خوردن و... نمونه ای از این ترس ها هستند. یک درمانگر با تجربه در غلبه بر این ترس‎ها به شما کمک می کند تا بر ترس ها غلبه کنید.

ارتقای عملکرد

روانشناس می تواند به شما کمک کند تا برای داشتن بهترین عملکرد آماده ی اتفاقات بزرگ شوید. پس اگر می خواهید عملکردتان ارتقا یابد و در زمینه کار یا ورزش موفق شوید، به روانشناس مراجعه نمایید زیرا تعدادی از موفق ترین اشخاص در دنیا ابتدا با تصویرسازی از اهداف به آن ها نائل شده اند.

صحبت با روانشناس

احساسات شدید

همه ما عصبانی و غمگین می شویم، اما چقدر شدید و هر چند وقت یکبار؟ آیا این احساسات توانایی شما را مختل می کند یا به طور قابل توجهی تغییر می دهد؟

غلبه بر احساس خستگی یا غم و اندوه به طور منظم، می تواند یک مسئله اساسی را نشان دهد. آیا وقتی چالشی پیش بینی نشده ظاهر می شود، بلافاصله تصور می کنید که بدترین حالت رخ می دهد؟ شکل شدید اضطراب که در آن نگرانی بسیار بزرگ است و به عنوان یک نتیجه واقع گرایانه با آن برخورد می شود، می تواند واقعاً ناتوان کننده باشد.

سردرد، معده درد و ضعف سیستم ایمنی

اگر از نظر احساسی ناراحت باشیم، بدن ما تحت تأثیر قرار می گیرد تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند به صورت طیف وسیعی از بیماری های جسمی از ناراحتی مزمن معده گرفته تا سردرد، سرماخوردگی مکرر یا حتی کاهش میل جنسی، خود را نشان دهد. شکایات غیرمعمول از درد عضلات بدون دلیل خاصی یا گردن درد می تواند نشانه استرس یا پریشانی عاطفی باشد.

سردرد و معده درد

بازخورد نامناسب

تغییر در عملکرد کار در میان کسانی که با مسائل عاطفی یا روانی دست و پنجه نرم می کنند معمول است. شاید احساس کنید ارتباطی با کار خود ندارید، حتی اگر این کار در گذشته باعث خوشحالی تان می شده است اما گذشته از تغییر در تمرکز و توجه، ممکن است از مدیران یا همکاران بازخورد منفی بگیرید که کیفیت کارتان پایین آمده است و این می تواند نشانه بیماری و وقت مراجعه به پزشک باشد.

نشانه و علائم واضح نیاز شما به روانشناس

4.4155
این مطلب مفید بود ؟13619
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی