خنده های عصبی
اگر شما به خندیدن در شرایط دشوار تمایل دارید اصلا جای نگرانی نیست چون این خنده ی عصبی احساسی ناسازگار نامیده میشود و باشناخت دلایل آن به راحتی قابل درمان است.

همه چیز درباره خنده عصبی و علل و درمانش

اگر در شرایط سخت گیر افتاده اید و سعی داشتید که با خندیدن های بیجا و بی مورد شرایط را مدیریت کنید، بدانید که این خنده عصبی است؛ یعنی ممکن است شما در شرایط نامناسبی لبخند بزنید که این اتفاق برای همه رخ می دهد و مطمئن باشید شما تنها کسی نیستید که این علامت عصبی را تجربه می کنید که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و دانستن آنها می تواند به شما در کنترل خنده کمک تان کند.

بسیاری از آن ها دلایل روانی دارند، اما برخی از دلایل پزشکی نیز برای این وضعیت وجود دارد. که در این قسمت از نمناک قصد داریم در این مورد توضیح مفصل دهیم.

دلایل و علل خنده های عصبی

دلیل بروز خنده های عصبی، عواملی درونی و بیرونی است به شرح زیر:

مکانیسم دفاعی

خنده عصبی یک نوع مکانیسم دفاعی برای بعضی از افراد است. به آن ها کمک می کند تا به اضطراب خود غلبه کنند و یک حس راحتی به آن ها می بخشد.‌ وقتی می خندید، این راهی است برای اینکه به خودتان بفهمانید وضعیت آنقدرها هم که به نظر می رسد؛ بد نیست.

خنده عصبی

کنار آمدن با شرایط

خنده در مراسم ختم شبیه به گریه در مراسم عروسی است.‌ در واقع گریه است که در مراسم ختم بیشتر قابل قبول می‌ باشد و نشان دهنده درگیر شدن احساسات عمیق است؛ اما اگر در چنین حالتی خندیدید، بدانید که می خواهید با این رفتار واکنشی به یک تجربه دراماتیک یا تغییر در زندگی تان داشته باشید و بدن به گونه ای متفاوت و غیر قابل انتظار به شرایط پاسخ می دهد و می خواهد با این روش حواس شما را پرت کند و با شرایط کنار بیاید.

اختلال در خویشتن داری عاطفی

خویشتن داری عاطفی زمانی اتفاق می افتد که احساسات خیلی عمیق می شوند و با شرایط سازگار نیستند و از تحت کنترل شما خارج خواهند شد؛ البته این واکنش ها خیلی کوتاه هستند اما ممکن است باعث ایجاد حس خجالت و اضطراب شوند و فرد را از جامعه دور کرده و منزوی خواهد کرد.

اختلال آسپرگر یا اوتیسم

مطالعه ای در سال 2021 انجام شد و نشان داد که بچه های مبتلا به اوتیسم معمولاً راه های غیر طبیعی تری برای نشان دادن احساسات خود دارند، زیرا افرادی که به اوتیسم مبتلا هستند، خیلی شرایط اجتماعی را متوجه نمی شوند و ممکن است به چیز هایی که بامزه نیستند هم بخندند.

بیماری کورو

کورو یک نوع بیماری عفونی است که مولکول های پروتئین در آن حالتِ طبیعی و شکل خود را از دست می دهند و مولکول هایی که در بافت مغز تجمع پیدا کرده اند، این بیماری عاطفی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شوند که آن قسمت از مغز آسیب ببیند و پاسخ عاطفی نامناسب داشته باشد.

بیماری کورو

تیروئید پرکار

وقتی که غده تیروئید مقدار زیادی هورمون تولید کند، باعث ایجاد تیروئید پرکار می شود. این هورمون ها انرژی سلولی مغز را مدیریت می‌ کنند و ممکن است عامل ایجاد مشکلات مختلفی از جمله خنده عصبی باشند.

ناراحتی و نگرانی

خیلی از افراد هنگام ناراحتی می خندند و این زمانی اتفاق می افتد که یک تجربه ناراحت کننده یا نگران کننده برایشان رخ داده؛ از طرفی ممکن است بعد از یک اتفاق ترسناک هم چنین حالتی به وجود بیاید.

بیماری گریوز یا بازدو

اگر سیستم ایمنی مقدار زیادی پادتن تولید کند و به سلول های تیروئید بچسبد، باعث ایجاد این بیماری می‌ شود.‌ وقتی که سلول ها به تیروئید می رسند، بیش از حد تحریک می شوند و این باعث می‌ شود که تولید هورمون خیلی زیاد افزایش پیدا کند که روی سیستم عصبی اثر گذار است و عاملی برای خنده عصبی خواهد بود.

دیدن خنده دیگران

وقتی می ‌شنوید یا می ‌بینید که شخص دیگری می‌ خندد، باعث می ‌شود که شما هم بخندید. این تجربه حتی در موقعیت های نامناسب نیز رخ می دهد. اگر یک نفر شروع به خندیدن کند، ممکن است شما هم این کار را انجام دهید، حتی اگر چیزِ خنده داری وجود نداشته باشد.

دوستان شاد

احساس خامی و پوچی

وقتی که شما احساس خوبی نداشته باشید، خیلی زیاد در مورد رفتارتان در شرایط مختلف فکر می کنید و حس می کنید نمی توانید آن را مدیریت کنید و در نتیجه یک رفتار عجیب و غریب از خودتان نشان می دهید، چرا که از درون با خود درگیر هستید و این می تواند عامل خنده عصبی باشد.

اضطراب

تحقیقات نشان می دهند که خنده عصبی راهی برای آزاد کردن انرژی منفی حاصل از اضطراب است. در واقع این نوع خنده به شما کمک می کند تا آرام شوید و عصبانیت و ناراحتی خود را فروکش کنید و تعادل را در شرایط استرس زا هم به دست بیاورید.

اطمینان خاطر

خنده در شرایط نامناسب گاهی اوقات یک راه برای ذهن ناخودآگاه است که به خودش اطمینان دهد که همه چیز خوب است و می خواهد خود را به این حس برساند که با تهدیدی روبرو نیست و نباید بابتِ چیزی نگران باشد.

چگونه خنده عصبی را درمان کنیم؟

اگر خنده عصبی باعث ایجاد احساسات منفی شد، راهکار های زیادی وجود دارد که آن را مدیریت کنید. در چنین حالتی ممکن است احساسات زیر هم به شما دست بدهد:

  1. احساس ضعف
  2. شرمندگی
  3. حس گناه
  4. خجالت

وقتی که خنده عصبی خیلی زیاد اتفاق بیفتد، مشکلاتی را در زندگی به وجود می آورد. اگر مردم فکر کنند در موقعیت های بد شادی می کنید، ممکن است از شما دوری کنند. یا وقتی به سختی به شوخی های آن ها می خندید، ممکن است به احساساتشان آسیب برساند. در این حالت باید راهکار های زیر را در پیش بگیرید:

نفس عمیق بکشید

این تمرین به شما کمک می کند تا حس استرس و اضطراب را در خودتان مدیریت کنید. وقتی که آرام تر باشید، خنده عصبی فروکش می کند.

نفس عمیق

مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن می تواند ذهن شما را آرام کند و به تمرکز مجددتان کمک کند. به جای فکر کردن به چیز هایی که شما را تحت فشار قرار می دهد، بیشتر بر روی مثبت بودن تمرکز خواهید کرد و به شما این امکان را می دهد که آرامش خود را حفظ کنید.

موسیقی درمانی و هنر را جدی بگیرید

انجام فعالیت‌ های خلاقانه تمرکز شما را درگیر می‌ کند و باعث می‌ شود تا ذهن تان دوباره تحریک شود. همین عاملی برای آگاهی بیشتر از رفتار خودتان خواهد بود.

تراپی شناختی - رفتاری کنید

این تراپی به شما کمک می کند که خنده عصبی را متوقف کنید که از طریق ذهن خودآگاه انجام می شود و کاری می‌ کند تا از پس شرایط سخت بر بیایید.

درمان شرایط زمینه ای را در پیش بگیرید

اگر یک وضعیت پزشکی باعث خنده عصبی شما شده، باید آن را درمان کنید. با یک متخصص صحبت کنید تا در مورد بهترین راه حل صحبت کنید.

بشمارید

شمردن پشت سر هم و پر تکرار و رسیدن به یک عدد خاص و مشخص باعث آرام کردن اعصاب می شود. پس هر عددی را که می خواهید انتخاب کنید و به شمردن ادامه دهید تا حس بهتری پیدا کنید.

شمارش عدد

مهارت های اجتماعی تان را ارتقا دهید

ارتقای مهارت های اجتماعی و تمرکز کردن روی آن ها باعث می‌ شود تا حس بهتری پیدا کنید و بتوانید ذهن خود را آرام کنید و از خنده های عصبی دور باشید.

روی صحبت دیگران تمرکز کنید

روی صحبت کردن با فردی که مقابل شماست، تمرکز کنید و خیلی درباره خودآگاه تان فکر نکنید و حواستان به حرف‌ های طرف باشد. همین باعث می‌ شود که کمتر خنده عصبی ایجاد شود.

از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید

جملات تاکیدی مثبت از هر جهت برای شما خوب است و باعث می شود تا پاسخ بهتری نسبت به شرایط داشته باشید.‌ اگر در شرایط نامناسب خنده عصبی داشتید، سعی کنید از جملات تاکیدی مثبت برای غلبه بر آن ها استفاده کنید و خود درمانی داشته باشید.

خنده های عصبی از چیه و چطور درمان میشه؟

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی