صابون
صابون ها انواع مختلفی دارند که هر فردی باید صابون مناسب پوستش را انتخاب کند و در نگهداری و استفاده از صابون نکاتی را رعایت کند تا سلامت پوست حفظ شود.

روش های نگهداری از صابون و نکات جالب درباره استفاده از صابون

صابون یکی از پر مصرف ترین محصولات در خانه به شمار می رود و نقش بسیار مهمی در سلامت ما دارد. انواع و اقسام صابون در بازار موجود است که افراد باید متناسب با پوستشان صابون خود را انتخاب کنند.در این بخش از نمناک شما را با روش های نگهداری از صابون و چند نکته جالب درباره استفاده از صابون آشنا می کنیم.

چگونه از صابون نگهداری کنیم؟

نگهداری از صابون در حمام های گرم و مرطوب موجب آب شدن و قارچی شدن صابون ها می شود. صابون را در محفظه در بسته و به دور از گرد و غبار نگهداری کنید زیرا گرد و غبار می تواند روی صابون نشسته و آلودگی ناشی از آن را به پوست منتقل کند.

اگر تمایل دارید حتما از صابون های جامد استفاده کنید پیشنهاد می کنیم زیر صابون یک تکه اسفنج قرار دهید تا سطح زیر صابون خشک باشد.

صابون باید بلافاصله پس از باز شدن درب آن مورد استفاده قرار گیرد و پس از استفاده حتما شسته شود تا آلودگی روی آن باقی نماند. همچنین صابون نباید مدت زمان زیاد بدون استفاده باقی بماند.

انواع صابون

هر فردی باید صابون مخصوص به خود داشته باشد

هر فردی باید صابون مخصوص به خود داشته باشد زیرا صابون می تواند آلودگی و بیماری ها را منتقل کند.

صابون متناسب با پوستتان را بخرید

هر صابون برای یک نوع پوست مناسب است و افراد باید متناسب با نوع پوست خود و فرمول ساخت صابون، صابونی را خریداری نمایند که با پوست شان سازگار است.

صابون ها برخی از بیماری ها را منتقل می کنند

در گذشته ما تنها از صابون جامد استفاده می کردیم اما این صابون ها امروزه طرفداران خود را از دست داده اند زیرا یک بدی بزرگ دارند ، این صابون ها می توانند برخی از بیماری ها را منتقل کنند.

هیچ گاه به صورت مشترک از صابون جامد استفاده نکنید

به این دلیل که استفاده از صابون جامد موجب انتقال بیماری می شود هیچ گاه به صورت مشترک و در جاهایی که عده زیادی از یک صابون استفاده می کنند مانند توالت های عمومی، از این نوع صابون ها استفاده نکنید.

استفاده از صابون

صابون های مایع

صابون های مایع، برای شستشوی دست ساخته شده اند که نسبت به صابون های جامد بهداشتی ترند و تنوع آنها بسیار زیاد است. اما یکی از معایب صابون های مایع، این است که بعد از مصرف ، پوست را خشک می کند پس صابون های مایعی را بخرید که دارای مواد نرم کننده باشد. خرید مایع دستشویی به صورت فوم (کف آماده) بهتر است زیرا مصرف آب و خود مایع کاهش می یابد.

صابون های سفری

صابون های کاغذی، مناسب سفر هستند و جای کمی را در کیف شما اشغال می کنند ، خاصیت صابون های جامد و مایع را دارند اما نسبت به این صابون ها ، کمتر کف می کنند بنابراین بهتر است 2 بار با آنها دست ها را شست.

صابون های سنتی

صابون های سنتی یا صابون برگردون که بسته بندی ندارند و ظاهر آنها کج و کوله است، در گذشته طرفداران زیادی داشتند اما امروزه چندان مورد توجه نیستند. در گذشته از این صابون ها برای شست و شوی سر و بدن استفاده می شد اما امروزه ، بیشتر برای شست و شوی لباس به کار می روند.

صابون های سنتی ph متعادلی ندارند و دارای مواد شیمیایی غلیظی هستند که چربی ها و رطوبت ضروری پوست را از بین می برند و پوست را خشک ، خشن و ضعیف می کنند. اگر خرید این نوع صابون ها را می پسندید ، صابون های سنتی را بخرید که دارای بسته بندی باشند و روی آنها پروانه بهداشت و ساخت وجود داشته باشد.

صابون های سنتی

صابون های عطری

استفاده از صابون های عطری باعث آلرژی نمی شود زیرا درصد بسیار کمی از افراد به مواد عطری آلرژی دارند. اگر در صورت استفاده از این صابون ها دچار علائمی مانند قرمزی پوست، التهاب و خارش پوست شدید ، از این صابون ها استفاده نکنید.

صابون مخصوص صورت و بدن را جداگانه خرید کنید

اگر دوست دارید صابون جامد بخرید ، صابون مخصوص صورت و صابون مخصوص بدن را جدا گانه خرید کنید زیرا در ترکیبات صابون های صورت، مواد نرم کننده وجود دارد اما صابون های بدن، چنین ویژگی ای ندارند و احتمال ایجاد حساسیت وجود دارد.

صابون گیاهی بخرید

هنگام خرید صابون دقت کنید و صابون هایی که در آنها، ترکیبات گیاهی به کار رفته است، برای خرید انتخاب نمایید زیرا این صابون ها به پوست نرمی و لطافت می بخشند.

صابون گیاهی

به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید

احتمالا تا به حال شنیده اید که صابون هایی مانند خرچنگ و کوسه لک و مشکلات پوستی را کاملا از بین می برند. این صابون ها روی پوست تأثیر مثبت می گذارند اما نمی توانند پوست را کامل درمان کنند پس به جای خرید این صابون ها به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید.

آیا استفاده روزانه صابون برای شستشوی بدن مضر است؟

افرادی که پوست نرمال و چربی دارند، هر روز می توانند تنشان را با صابون بشویند اما افراد دارای پوست خشک باید بدنشان را یک روز در میان با صابون اسیدی بشویند.

آیا صابون پوست را خشک می کند؟

استفاده از صابون زمانی برای پوست درست نیست که فرد پوست خشک داشته باشد چون استفاده از صابون موجب خشکی بیشتر می شود. برای افرادی که پوست نرمال یا چربی دارند استفاده از صابون برای پوست مضر نیست.

موها را با صابون نشویید

موی سرتان را حتی اگر چرب است نباید با صابون بشویید زیرا باعث خشکی، کدری و شکنندگی مو می شود.

روش صحیح نگهداری صابون + نکاتی که شاید نمیدانید

3.326
این مطلب مفید بود ؟179
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : صابون
وبگردی