تولد
کاشت صیفی جات
در این مطلب میخواهیم به طور مختصر در مورد آموزش کاشت بذر و نگه داری گیاهان مناسب هر فصل در منزل صحبت کنیم .

راهنمای انواع کاشت بذر

حال که تصمیم به کاشتن بذرها گرفته اید، آیا می دانید که قصد دارید کدام یک را به صورت کاشت در فضای باز و کدام یک را به صورت کاشت گلخانه ای انجام دهید؟ فراموش نکنید زمانی که تصمیم به کاشت گیاهان می گیرید بهتر است به این نکته که کدام محیط برای هر نوع از آن ها مناسب تر است توجه کنید.

کارهای خرید بذر را انجام داده اید، برای وضعیت آب و هوایی برنامه ریزی کرده اید و آستین ها را بالا زده و قصد دارید از روش بذرپاشی یک باغ پر از سبزیجات به وجود بیاورید.

در این مقاله بسته به اینکه قصد دارید بذرپاشی خود را در فضای باز انجام دهید یا گلخانه ای، به شما هردو روش را آموخته ایم و توضیحاتی در مورد هریک از آن ها برایتان آورده ایم.

البته شاید علاقه شما در کاشت سبزیجات باشد، مشکلی نیست. شما می توانید با سر زدن به وبسایت نازبو نسبت به خرید بذر سبزیجات نیز اقدام کنید.

روزهای رشد دادن گیاهان خود را بشمارید

بسیار کار مفیدی خواهد بود اگر قبل از شروع به کاشتن گیاهان خود به طول زمان کاشت و رشد آن ها دقت کنید. نگاهی به وضعیت آب و هوا بیاندازید و زمان قبل از آخرین سرمازدگی در بهار و اولین سرمازدگی در پاییز را انتخاب کنید.

بسته به منطقه ای که گیاه را در آن می کارید ممکن است زمانی که فصل برداشت فرا رسید با محصول جالبی روبه رو نشوید. برای همین است که باید نسبت به زمان بندی کاشت محصولات خود در زمان مناسب اقدام کنید. در غیر این صورت ناامید خواهید شد.

برای مثال ممکن است زمانی که برای کاشت و رشد سبزیجات خود در اختیار دارید تنها 130 روز باشد. نباید چشم به معجزه بدوزید و منتظر باشید این زمان افزایش یابد تا بتوانید محصول بیشتری برداشت کنید.

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید می توانید از ابزار Tool from national Gardeners Association استفاده کنید. در غیر این صورت می توانید از مشاوران آنلاین برای انجام این کار کمک بگیرید.

کاشت محصول در فضای باز

 

کاشت محصول در فضای باز

بسیاری از باغداران حرفه ای معتقدند کاشت محصول با استفاده از روش بذرپاشی مستقیم بسیار لذت بخش بوده و در این مسیر شخص به نکات زیادی پی می برد. همچنین آن ها استفاده از روش بذرپاشی مستقیم را دارای دردسرهای کمتری می دانند. دردسرهایی که مثلا در هنگام انجام نشا یا استفاده از نهال های دارای بذر که گاه از فضای گلخانه وارد فضای باز می شوند و ممکن است به اصطلاح به آن ها شوک وارد شود را در روش بذرپاشی مستقیم حذف شده می دانند.
خوشبختانه انواع مختلفی از سبزیجات وجود دارند که می توانید آن ها را به کمک روش بذرپاشی مستقیم بکارید.

برخی از غلات مناسب فصل خنک برای کاشت در فضای باز

دمای بیرون در فصل بهار معمولا در اکثر مناطق رو به خنکی دارد.اتفاقی که فضای باز را برای کاشت بسیاری از غلات به روش بذرپاشی مستقیم مناسب می کند. برای مثال گیاه آرگولا تمایل به رشد بهتر در خاک نسبتا خنک را دارد.

برخی از گیاهانی که می توانید در فصل خنک بکارید:

  • تربچه
  • آروگلا
  • اسفناج
  • هویج
  • پونه کوهی
  • بروکلی
  • کاهو
  • ماش
به این نکته توجه کنید که مقاومت هر یک از این غلات در برابر سرمازدگی با یکدیگر در سطوح متفاوتی قرار می گیرد.
اگر در منطقه ای زندگی می کنید که هوا ممکن است رو به سرمای شدید برود حتما گزارش های آب و هوایی را جدی بگیرید و کاشت غلات را قبل از شروع این سرمای شدید شروع کنید.
برخی از این گیاهان در دمایی خاص ممکن است به اصطلاح با پیچ خوردگی مواجه شوند که در این حالت برگ های آن ها طعم تلخی به خود می گیرند.
کاشت بذر در خانه
 

روش کاشت در فضای بسته یا گلخانه ای

برخی از گیاهان تمایل دارند تا در فضای بسته یا گلخانه ای رشد کنند. در این قسمت توضیحاتی در مورد این مساله خواهیم داد، هرچند به هرحال مساله به طور کلی بر سر ترجیح است و آن طور که شما ترجیحات خود را اولویت بندی می کنید در اینجا نیز تصمیم می گیرید برخی از این گیاهان را داخل گلخانه بکارید.

گیاهان فصل طولانی سالیانه

به طور عمومی گیاهانی که به طور گلخانه ای کاشته می شوند حساس تر هستند و نیاز به گرما و زمان بیشتر برای رسیدن به بلوغ یا همان به ثمر نشستن دارند.
این بذرها در فضای بسته زیر چراغ رشد دهنده یا گلخانه رشد داده می شوند و سپس به روش نشا در فضای بیرون کاشته می شوند.
بسته به نوع گیاه ممکن است زمان به ثمر نشستن آن ها با یکدیگر تفاوت کند. برای مثال یک گوجه فرنگی به 135 روز و یک فلفل به 175 روز برای به ثمر نشستن یا همان رسیدن زمان نیاز دارند.
در برخی مناطق ایران فصل گرما یا خنکی در حدی نیست که بتوان گیاهان را به صورت کاشت در فضای باز به ثمر نشاند. در این مناطق نیز از فضای بسته یا گلخانه ها استفاده می شود.

نتیجه گیری

فراموش نکنید هرچند بسیاری از مردم کاشت سبزیجات و به طور کلی کاشت گیاهان را به چشم تفریح نگاه می کنند، اما شما برای انجام این کارها در حال صرف زمان و هزینه هستید. پس بهتر است آن را به نحو احسن انجام دهید. خرید اینترنتی بذر انتخابی مناسب محسوب می شود، این روش به شما این اطمینان را می دهد که برای خرید انواع بذر، مانند خرید بذر گل در راحتی و کیفیت را برای شما به ارمغان آورد. همچنین می توانید با ارتباط گرفتن با مشاوران آن ها به خوبی از زمان دقیق شروع کاشت گیاهان مورد علاقه تان یا نحوه کاشت آن ها اعم از کاشت در فضای باز یا فضای بسته مطلع شوید.

آموزش کاشت و نگه داری بذر در منزل

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی