نورپردازی راهرو
بخش فراموش شده دکوراسیون داخلی منزل یعنی همان راه پله ها و راهروها که محل عبور اعضای خانواده یا مهمان ها هستند را می توان به سبک مدرن و زیبا نورپردازی کرد.

ایده ها و راهنمای نورپردازی راهرو و راه پله ها

ورودی و راهرو در هر جایی معمولاً بسیار مهم و حائز اهمیت است و افرادی که طراحی داخلی انجام می دهند، به این مورد بیشتر توجه می کنند. راهرو معمولاً مغز خانه محسوب می شود، اتاق ها را به یکدیگر و به اتاق مهمان متصل می کند. در نتیجه مهمانان توجه ویژه ای به آن دارند و باعث می شود که قسمت های دیگر منزل هم بهتر به نظر برسند.

راهرو ظاهرا عملکردهای مختلف دارد و می تواند مسیر بین اتاق ها، قسمت انتهایی منزل و یا قسمتی برای وارد شدن به اتاق مهمان باشد. در هر صورت نورپردازی صحیح در این قسمت به شدت موثر است و چنانچه همچنین با شکل ها و سایزهای مختلف در منازل وجود دارند بنابراین توجه کردن به این فضا بسیار حائز اهمیت است.

نورپردازی راهرو

نورپردازی دیوار راهرو

نورپردازی دیوارها در راهرو های کوچک بسیار مناسب هستند. از آن جایی که در راهرو های کوچک فضای مناسب برای قرار دادن میز کنسول نیست و گاهی اوقات سقف هم کوتاه است، می توانید نور پردازی مختصری روی آن انجام دهید.به همین دلیل می توان اقدامات ساده را در این قسمت در پیش گرفت.

راهروهایی که باریک هستند، هم باید بتوانند محیط را به اندازه کافی روشن نگه دارند. مهم است که نقاط خاصی در این قسمت روشن نگه داشته شود مخصوصاً نقاطی که می توانند در نشان دادن بعضی از اجسام موثر واقع شوند.

نورپردازی دیوار باید بیشتر روی اجسام دکوری و تزئینی را روشن کنند تا اینکه یک طرح خلاقانه را ایجاد کنند.

نورپردازی دیوار راهرو

نور پردازی ها به صورت آویز

اگر ارتفاع سقف شما اجازه می دهد، می توانید از نور پردازی هایی به صورت آویز استفاده کنید که دکور راهرو را زیباتر می کند که معمولاً در سایزها و شکل ها و استایل های مختلف در دسترس هستند.

اگر فضای راهرو بسیار باریک است، بهتر است از لوازم نورپردازی باریک و بلند استفاده کنید.

برای فضاهایی با پهنای بیشتر باید استایل های دیگر را در نظر بگیرید. نورپردازی ها از طریق لوازم شیشه ای شفاف می توانند ظاهر اتاق را بزرگتر نشان دهند معمولاً نور طبیعی روزانه نیز می تواند بهترین حالت برای این راهروها باشد.

نورپردازی راهرو خانه

لوستر

اگر به اندازه کافی فضا برای نصب لوستر دارید، می توانید از این گزینه جذاب برای سقف راهرو استفاده کنید. یک عدد لامپ جداگانه در یک لوستر کوچک بدون هیچ تزئین خاصی در مرکز راهرو می تواند همه آن چیزی باشد که برای نورپردازی راهرو به آن نیاز دارید.

البته انتخاب یک لوستر مناسب مخصوص راهرو اصلاً کار ساده ای نیست و حتما باید زمان کافی را به این کار اختصاص دهید و اندازه گیری هایی را در نظر داشته باشید. ارتفاع سقف راهرو و پهنای دیوارها را اندازه بگیرید تا بتوانید استایل و سایز مناسب لوستر را برای این فضا تعیین کنید.

معمولاً بهتر است برای راهرو های دو قسمتی که پنجره هم دارند، یک لوستر را به صورت افقی در مرکز فضای پنجره قرار دهید و روشنایی زیبایی را ایجاد کنید.

لوستر راهرو

از چراغ های ریز داخل سقف استفاده کنید

اگر سقف راهرو کوتاه است، می توانید از چراغ های ریز داخل سقف استفاده کنید تا فضا برای لوستر های کوچک آویز در این قسمت مناسب تر باشد. سعی کنید در انتهای دیوار، چراغ های ریز حاوی نور را بیشتر کنید. این کار باعث می شود که راهروی شما طویل تر نشان داده شود.

اگر در قسمت راهرو، طاقچه یا میزهای کوچک قرار گرفته، سعی کنید ارتفاع آن ها را بالا بگیرید و چراغ هایی به شکل های مختلف مثل شمعدانی ها با ارتفاع بلند را روی آن ها قرار دهید.

سپس در نهایت در دو طرف انتهای راهرو بایستید. به نقاط تاریک توجه کنید و ببینید که کدام قسمت ها نیاز به روشنایی دارند.

نورپردازی سقف راهرو

از فانوس کاغذی استفاده نکنید

نور پردازی راهروها باید هوشمندانه باشد و با نورپردازی باید بیشترین نشاط و سر خوشی را به این فضاها بخشید. نورپردازی نامناسب و بی رمق و استفاده از اویزی با فانوس کاغذی کدر راهرو را به فضایی دلگیر تبدیل می کند.

به نورپردازی پله ها توجه کنید

دیدن پله، در راه روها و یا تشخیص تفاوت سطح، در سالن ها از مواردی است که به ایمنی نور مربوط می شوند. برای فراهم کردن محیط نوری بی خطر، گاه ضرورت ایجاب می کند تا خلاف قواعد عمومی نورپردازی رفتار شود.

مثلا به منظور مشخص نشان دادن پله ها و ایجاد سایه، لازم می شود نورهای مستقیم و قوی از بالا، بر آن ها تابیده شود تا با تشکیل تاریک - روشن های تند، لبه ی پله ها به طور واضح دیده شوند. نورهای غیر مستقیم و ملایم، تفاوت های نوری و سایه ها را زایل کرده، ابعاد و فاصله پله ها را نادرست نشان می دهند.

دکوراسیون و نورپردازی مدرن راهرو و راه پله

4.625
این مطلب مفید بود ؟232
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی