خانواده شاد
رابطه خانوادگی خوب، به تنهایی یک مورد لذت بخشی می باشد. اهمیت روابط خانواده منجر به ایجاد یک فضای گرم و دوست داشتنی در خانواده می شوند.

چگونه یک زندگی مشترک موفق بسازیم ؟

رابطه خانوادگی خوب، به تنهایی یک مورد لذت بخشی می باشد. اهمیت روابط خانواده منجر به ایجاد یک فضای گرم  و دوست داشتنی در خانواده می شوند. گاهی باید مشاوره تلفنی گرفت و راهنمایی یک متخصص را مدنظر داشت.

خانواده موفق

زمان مناسب و روابط خانوادگی

زمان خانواده مناسب می تواند در هر جایی صورت بگیرد. این مورد به این معنا است که اعضای خانواده بیشترین زمان ممکن را به بودن در کنار هم اختصاص دهند.
یک سری از کارهایی که شما می توانید برای ایجاد زمان خانواده مناسب در خانواده تان انجام دهید، عبارتند از:
  • از زمان های روزمره ای که در کنار یکدیگر هستید، برای صحبت کردن با یکدیگر و خندیدن استفاده کنید.

  • با هر یک از اعضای خانواده تان مکالمات شخصی داشته باشید تا روابط انفرادی تان را تقویت کنید. این مکالمه می تواند در پنج دقیقه قبل از خوابیدن هر یک از بچه ها انجام شود.

  • یک زمان مجزایی را به همسرتان اختصاص دهید. با این کار به بچه هایتان نشان خواهید داد که این زمان خانوادگی مناسب، یک تاثیر مثبتی بر روی روابط شما و همسرتان دارد.

  • به صورت منظم، یک سری کارهای سرگرم کننده ای را به همراه اعضای خانواده تان انجام دهید.

  • این کار سرگرم کننده می تواند یک مورد ساده ای همانند بازی فوتبال خانوادگی در پارک محلی در یکشنبه ها، یا بازی های تخته ای شبانه خانوادگی باشد که در طول هر هفته انجام می دهید.

  • در مورد کارهایی که می خواهید در یک سری از روزهای خاص (همانند روزهای تولد) انجام دهید، به همراه هم تصمیم گیری کنید. حتی بچه های کوچک هم می توانند در این تصمیم گیری ها نقش داشته باشند.

جدیدترین مطالب و آموزش های خانواده در سایت مشاورکو مطالعه کنید.

روابط خانوادگی

ارتباط مثبت و روابط خانوادگی

ارتباط مثبت عبارت از اختصاص دادن یک زمانی برای گوش دادن به صحبت های یکدیگر، گوش دادن بدون هیچ نوع قضاوت و بیان کردن صریح تفکرات و احساسات خودتان می باشد.
به منظور تقویت روابط خانوادگی تان می توانید از ایده های ارتباطی مثبت استفاده کنید که برخی از آنها عبارتند از:

زمانیکه همسرتان یا فرزندتان می خواهد صحبت کند، کارهایی که در حال انجام آن هستید را متوقف کنید و با توجه کامل به حرف های طرف مقابلتان گوش دهید.از طریق تعریف کردن بچه ها و همسرتان، آنها را تشویق کنید. برای مثال می توانید بگویید که “لئو جان، زمانیکه بدون درخواست من کیف را به داخل خانه می آوری، کمک بزرگی به من می کنی. از صمیت قلب از تو ممنونم!”

قدردانی، عشق و تشویق را از طریق بیان کردن کلمات و بروز مهربانی نشان دهید.این مورد می تواند یک کار ساده ای همانند گفتن “دوستت دارم” به فرزندتان در هر شب و در موقع خوابیدن باشد.

ارتباط غیرکلامی مثبت

تمامی ارتباطات به صورت کلامی صورت نمی گیرند، بنابراین توجه کردن به احساساتی که بچه هایتان و همسرتان به صورت غیرکلامی بیان می کنند، اهمیت زیادی دارد.

برای مثال، ممکن است فرزند نوجوانتان تمایلی به صحبت کردن با شما نداشته باشد، ولی از طریق رفتارهایش نشان دهد که بعد از آغوش گرفتن شما در یک شرایط مناسب و راحتی قرار می گیرد.همچنین توجه کردن به پیام های غیرکلامی که شما می فرستید، اهمیت زیادی دارد.

برای مثال، در آغوش گرفتن، بوسیدن و ارتباط چشمی منجر به فرستادن این پیام می شود که شما می خواهید نزدیک بچه تان باشید.ولی یک تن صدای ناخوشایند یا اخم کردن در حین انجام دادن یک کاری به همراه بچه تان، این پیام را به او خواهد رساند که نمی خواهید در کنارتان باشد.
سبک زندگی سالم را تجربه کنید.
تاثیر موسیقی در زندگی

کار تیمی و روابط خانوادگی

زمانیکه هر فرد از اعضای خانواده یک درک مناسبی در مورد جایگاهش داشته باشد، خانواده به صورت راحت تری می تواند به عنوان یک تیم عمل کند؛
بنابراین داشتن انتظارات، محدودیت ها و مرزهای مناسب یک مورد مفیدی است.
یک سری از روش هایی که با استفاده از آنها می توانید کار تیمی را در خانواده تان گسترش دهید، عبارتند از:
تقسیم کردن وظایف خانگی. حتی بچه های کوچک خانواده هم احساس تعلق را دوست دارند
این احساس در نتیجه یک مشارکت ایجاد می شود (در برخی مواقع این احساس در مراحل نهایی ایجاد می شود).
بچه هایتان را در تصمیم گیری های مربوط به مواردی از قبیل فعالیت های خانوادگی، اصول و روزهای تعطیل مشارکت دهید.
به هر فردی (حتی بچه های کوچکتر) اجازه بدهید تا حرف خودشان را بگویند. جلسات خانوادگی یک روشی مناسبی برای این کار می باشد.

به بچه هایتان اجازه بدهید تا برخی از تصمیمات را خودشان بگیرند.

تصمیماتی که به بچه هایتان اجازه خواهید داد تا خودشان بگیرند، بستگی به توانایی ها و میزان بلوغ آنها و همچنین محدودیت های موجود در خانواده دارد.
یک سری قوانین خانوادگی را تعیین کنید که به صورت مشخصی نشان دهند خانواده تان به چه نحوی می خواهد از اعضای خودش مراقبت کند و با آنها رفتار کند.
برای مثال قانون شما می تواند عبارت از این مورد باشد که “در خانواده ما، همه افراد به صورت احترام آمیز با هم صحبت می کنند.”
برای رفع مشکلات با یکدیگر همکاری کنید. این موارد شامل گوش دادن و تفکر آرام، در نظر گرفتن نظرات، احترام گذاشتن به دیدگاه سایر افراد، پیدا کردن راه حل های ساختاری و دستیابی به توافق می باشد.

 

اهمیت خانواده و داشتن زندگی رویایی

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی