نکات حلیم بادمجان
حلیم بادمجان اصیل یکی از غذاهای ایرانی معروف است که در شیراز و اصفهان طبخ میشده. طرز تهیه حلیم بادمجان کشدار، فوت و فنی دارد که میگوییم.

نکات حلیم بادمجان برای خوشمزه تر شدن حلیم بادمجان اصیل

طرز تهیه حلیم بادمجان شیرازی یا اصفهانی را در بخش های قبلی آموزش آشپزی نمناک برایتان گفیتم و حالا نکات خوشمزه شدن حلیم بادمجان را خواهیم گفت تا در پخت حیلم بادمجان کشدار و مجلسی، بهتر عمل کنید. حلیم بادنجان به عنوان غذای نونی خوشمزه و یک غذای فوری و آسان با بادمجان، دستور تهیه های مختلفی دارد و در شهرهای کشورمان با مواد متفاوتی تهیه می شود و ترفندهایی برای لذیذتر شدن آن پیشنهاد شده است که در ادامه لیست شده اند.

گوشت مناسب حلیم بادمجان

اگر طرز تهیه حلیم بادمجان شیرازی بدون گوشت را انتخاب نکرده اید و ترجیحتان بر این بود که این غذا با بادمجان را با گوشت آماده کنید، باید بگوییم که گوشت حلیم بادمجان باید کمی چرب باشد. بهترین گوشت برای حلیم بادمجان، گوشت قرمز با استخوان است که بهتر است از گردن، سرسینه یا دنده گوسفندی انتخاب شود.

در مورد حلیم بادمجان بدون گوشت قرمز هم باید بدانید که به جای گوشت گوسفند می توانید از گوشت بوقلمون هم استفاده کنید. درمورد نسبت و اندازه گوشت حلیم بادمجان البته درصورت استفاده از گوشت بوقلمون، باید بگوییم که به ازای هر 2 عدد بادمجان، به یک چهارم گوشت سینه بولمون احتیاج دارید و کافی است گوشت را با نمک و زردچوبه بپزید و آن ها را له کنید. بقیه مراحل را هم مثل دستور تهیه اجرا کنید.

حلیم بادمجان 

کف مال، ترفند حلیم بادمجان اصفهانی ها

اصفهانی ها اعتقاد دارند که گوشت را باید با کف دست ورز داد تا یک حلیم بادمجان خوشطعم به دست بیاید. آن ها به این کار، «کف مال» می گویند. 

اگر نتوانستید گوشت ها را زیاد ورز دهید، آن ها را قبل از ریختن در حلیم، با استفاده از غذاساز میکس کنید. 

استفاده از آب گوشت برای خوشمزه شدن حلیم بادمجان

بعد از اینکه گوشت به شکل کامل پخت، باید حدود یک لیوان آب گوشت درون قابلمه باقی بماند. بهتر است در میان طبخ ناچار نشوید به گوشت، آب اضافه کنید، زیرا بر مزه غذا تاثیر منفی می گذارد. 

حلیم بادمجان با برنج، عدس یا لوبیا سفید؟

اگر تصمیمتان حلیم بادمجان شیرازی با برنج است که دستور مشخص است اما اگر حلیم بادمجان را بدون برنج طبخ می کنید، می توانید به جای برنج از عدس استفاده کنید چراکه حلیم بادمجان با عدس هم طعم فوق العاده ای دارد، مسلماً با این کار، یک حلیم بادمجان تیره خواهید داشت. برای حلیم بادمجان خوش رنگ و روشن تر باید از برنج استفاده کنید. 

می توانید در صورت علاقه عدس را حذف کنید و حلیم بادمجان با برنج بپزید. اگر از عدس به جای برنج استفاده می کنید، آن را به شکل جدا با اندکی دارچین در آب بپزید تا سردی عدس گرفته شود و طبع غذا گرم شود. 

طرز تهیه حلیم بادمجان با لوبیا سفید به این دلیل محبوبت دارد که لوبیا سفید یا برنج حلیم شما را خوشطعم تر می کنند، پس به جای عدس می توان از آن ها استفاده کرد. 

بهترین روش پخت بادمجان حلیم بادمجان 

در آموزش طرز تهیه حلیم بادمجان ساده گفتیم که برای پخت حلیم بادمجان ضروری نیست بادمجان ها سرخ شوند، البته شما می توانید آن ها را سرخ هم کنید و این کاملا سیلقه ای است. در این صورت، بادمجان ها را به شکل جدا سرخ کنید و سپس به برنج پخته بیفزایید. 

برخی از بادمجان کبابی هم برای پخت حلیم بادمجان استفاده می کنند. 

بادمجان را برای حلیم به صورت حلقه ای خرد نکنید، بلکه به صورت طولی قاچ دهید تا حلیم کشدار شود. 

ترفند طلایی ترکیب برنج و بادمجان در حلیم بادمجان

بهتر است برنج و بادمجان ها را با آب گوشت بپزید تا حلیم بادمجان شما مزه لذیذتری به خود بگیرد. 

هنگام طبخ برنج، آن را زیاد هم نزنید، زیرا باعث می شود که حلیم شما ته بگیرد. 

آب تلفیق برنج و بادمجان، مسلماً باید کاملا گرفته شود، زیرا در غیر این صورت، حلیم بادمجان شما آب می اندازد و آبکی می شود. در واقع، برنج باید بعد از پخت، کاملا له شود. 

شما می توانید گوشت و همچنین برنج و بادمجان ها را در زودپز بپزید تا مدت طبخ غذا کمتر شود. 

بهتر است برای پخت حلیم بادمجان از برنج نیم دانه استفاده کنید. 

کشک حلیم بادمجان

مقدار کشک در حلیم بادمجان، کاملا سلیقه ای است. 

دقت داشته باشید که بعد از اضافه کردن کشک به حلیم و قرار دادن روی حرارت گاز، حلیم نباید بیش از حد بجوشد، زیرا حلیم ته می گیرد. 

دقت کنید هنگامی که کشک را به حلیم بادمجان اضافه کردید، غذای شما نباید بسیار بجوشد چون جوشیدن فراوان سبب می شود کشک ببرد و طعم و فرم آن عوض شود. 

بهتر است کشک را قبل از افزودن به حلیم بادمجان، با کمی آب بجوشانید. 

استفاده از جو در دستور حلیم بادمجان 

در برخی مناطق در طبخ حلیم بادمجان از جو پرک یا جوی سالم نیز استفاده می کنند، به این شکل که جو پرک یا جو را با آب می پزند و با گوشت کوب آن را کاملا له می کنند و همراه با برنج و عدس به گوشت اضافه می کنند. 

ترفند سرخ کردن پیاز طلایی و ترد برای حلیم بادمجان

برای تهیه پیاز داغ مرغوب ترد و پف کرده، باید اول پیازها را به شکل خلالی نازک ریز کنید. بعد آن ها را به مدت 5 دقیقه با 2 پیمانه آب بپزید و اجازه دهید تا آب آن ها کاملا کشیده شود. در ادامه پیازها را در میزان دلخواه روغن سرخ کنید و پس از سرخ شدن، آن ها را روی یک سبد قرار دهید تا روغن اضافه آن ها کشیده شود. بعد یک قاشق شکر و اندکی زعفران یا زردچوبه به پیازها بیفزایید و کامل با آن ها آمیخته کنید. 

نکته برای تزیین بهتر حلیم بادمجان

  • در حین تفت دادن نعنا دقت داشته باشید که نعنا به تندی می سوزد و مزه آن تلخ می شود. برای همین باید آن را زود از روی حرارت برداشت. 
  • برای تزئین حلیم بادمجان، می توان از گل محمدی هم استفاده کرد. 
  • اصل حلیم بادمجان، زردرنگ است. به همین دلیل، زعفران دم کرده شما باید غلیظ و کم آب باشد.
  • برخی از مردم در مرحله له کردن بادمجان و برنج با گوشت، اندکی هم گردوی آسیاب شده به حلیم بادمجان اضافه می کنند تا روغن بیشتری بیندازد. 

حلیم بادمجان چطور کشدار، مجلسی و خوشمزه میشه؟

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش آشپزخانه نمناک/ ن /م.ح
وبگردی