مساحت و محیط ذوزنقه
اگر شما به دنبال محاسبه محیط و مساحت شکل هندسی “ذوزنقه” هستید در ادامه این گزارش از بخش تکنولوزی نمناک بصورت مرحله به مرحله آشنا خواهید شد.

آموزش محاسبه مساحت و محیط ذوزنقه

ذوزنقه یکی از اشکال هندسی پرکاربرد در رشته ریاضی و فیزیک است که متشکل شده از 4 ضلع است که همیشه 2 ضلع از 4 ضلع با یکدیگر موازی و در یک راستا قرار گرفته اند. اما مشکلی که ممکن است گاها برای هر یک از ما رخ دهد، نحوه محاسبه مساحت ذوزنفه و یا حتی نحوه محاسبه محیط ذوزنقه می باشد که بعضا شاید فرمول های آنرا به دلیل کاربرد کم به دست فراموشی بسپاریم.

از این رو اگر شما نیز به دنبال فرمول های مربوطه هستید، در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک بصورت دقیق و مرحله به مرحله آشنا خواهید شد. همراه ما باشید.

محیط و مساحت ذوزنقه

آموزش محاسبه مساحت ذوزنقه

همان گونه که در تصویر بالا مشخص است، ذوزنقه دارای دو ضلع موازی می باشد که برای بدست آوردن مساحت آن می توان به 3 شکل مجزا تقسیم کرد. یعنی می توان ذوزنقه را به دو مثلث و یک مستطیل تبدیل کرد و مساحت آنها را بصورت جداگانه محاسبه کنیم و سپس هر 3 را جمع کنیم که این گونه مساحت بدست می آید. اما فرمول مساحت ذوزنقه طبق زیر است که از نام گذاری های شکل بالا در آن استفاده شده؛

قاعده بزرگ (b)+قاعده کوچک (a)×نصف ارتفاع (h/2)


آموزش محاسبه محیط ذوزنقه

نحوه محاسبه محیط ذوزنقه هم همانند مساحت ذوزنقه بسیار ساده است که در قسمت ذیل ما فرمول محیط ذوزنقه را به زبانی ساده برای شما تشریح خواهیم کرد؛

مجموع 4 ضلع که به معنای زیر است؛

 جمع فاصله های اضلاع ذوزنقه (AD+DC+CB+AB)

چگونه محیط و مساحت ذوزنقه را حساب کنیم؟

2.65544
این مطلب مفید بود ؟28582686
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب : اشکال هندسی
وبگردی