تمیز کردن لکه سرکه
تمیز کردن لکه سرکه از روی سنگ، لباس و پارچه بسیار ساده می باشد، البته به شرطی که ترفندهای تمیزکردن لک سرکه را رعایت کنید.

پاک کردن لکه سرکه از سطوح مختلف

همیشه سرکه را به عنوان ماده ای برای تمیزکاری معرفی میکردیم، ضد لک و پاک کننده ای طبیعی که کاربردهای فراوانی دارد اما اگر خود سرکه جایی ایجاد لک کند چطور باید آن را رفع کنیم؟ در این بخش از رازهای خانه داری نمناک ترفندهای تمیزکردن لک سرکه از سطوح مختلف را گفته ایم که شما می توانید با توجه به نیازتان از آنها استفاده کنید.

پاک کردن لکه سرکه

تمیز کردن لکه سرکه از روی لباس و پارچه

برای پاک کردن لکه سرکه از روی پارچه ابتدا لکه را با آب سرد بشویید، اسفنجی را در آمونیاک غلطانده و روی آن بمالید تا دیگر آثاری از لکه باقی نماند، سپس پارچه را به همراه مواد پاک کننده در ماشین لباسشویی بیاندازید.

اثاثیه یا لوازم منزل

یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با دو سوم فنجان الکل مخلوط کنید، با استفاده از یک پارچه تمیز/ اسفنج خیسانده شده با محلول آماده شده روی لکه باقی مانده بمالید تا آثار آن از بین برود، در صورت سرسختی لکه ها مراحل را مجدد تکرار کنید، در نهایت اسفنج یا پارچه را با آب سرد شسته و خشک کنید.

تمیز کردن لکه سرکه

لکه سرکه روی فرش

یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک قاشق غذاخوری سرکه سفید در دو فنجان آب گرم مخلوط کنید، با استفاده از یک پارچه سفید تمیز روی لکه را با محلول آماده شده بمالید، مرتباً این کار را تکرار کنید تا لکه از بین برود و در نهایت پارچه را با آب سرد شسته و خشک کنید.

سطوح مرمر یا سنگ

درصورتی که بلافاصله سرکه روی سطوح سنگی ریخته است می توانید مقدار کمی جوش شیرین را روی سطح بپاشید، و با پارچه ای نرم و مرطوب به آرامی لکه را پاک کنید ، در پاک کردن لکه کمی محتاط باشید و زیاد اسکراب نکنید زیرا این امر می تواند به سطوح سنگی آسیب برساند و در نهایت سطح مورد نظر را با آب بشویید و با حوله نرمی خشک کنید ، حتما با آب شستشو دهید و از تمیز کننده دیگری استفاده نکنید، آب به خنثی سازی ph موجود در سرکه کمک کرده و از آسیب بیشتر پیشگیری می کند.

جوش شیرین یک اسکراب ملایم و ضدعفونی کننده طبیعی است بنابراین هنگام پاک کردن سطح مرمر احتیاط کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام آثار جوش شیرین را پاک می کنید تا باقی مانده آن باعث خراشیدن سطوح نشود . از آنجا که سرکه بسیار اسیدی است باعث ایجاد لکه های سفیدی روی سنگ مرمر می شود بنابراین تمیز کردن سطوح سنگی با سرکه اصلا انتخاب خوبی نخواهد بود.

اگر سریعا متوجه لکه سرکه روی سطوح سنگی نشدید یا جوش شیرین آن را به خوبی پاک نکرد، می توانید از ضماد مرمر(مانند پراکسید هیدروژن، استون، آمونیاک ) استفاده کنید و سپس با یک ماده جاذب سفید رنگ (جوش شیرین، گچ یا تالک پودر شده ) خمیری تهیه کنید تا لکه را از بین ببرید.

این خمیر را با کفگیر چوبی یا پلاستیکی به آرامی روی لکه بمالید و با یک پلاستیک آن را بپوشانید و پس از گذشت 24-48 ساعت لکه و خمیر را به آسانی پاک کنید.

رفع لکه سرکه

نکته

سرکه سفید جزء محصولات لکه بر است اما سرکه های دیگر مانند سرکه قرمز و سرکه بالزامیک دارای رنگ، مواد افزودنی و غیره هستند که می توانند باعث ایجاد لکه شوند. با این حال به یاد داشته باشید که سرکه سفید اسیدی است اگر این سرکه روی لباس یا فرش پاشیده شد، آن را رها نکنید.

رفع لکه سرکه از روی فرش ، سنگ و لباس

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
وبگردی