مد های عجیب
پدیده مد همیشه در تاریخ وجود داشته و همراه بشر بوده است، در زمان های قدیم روش های زیبایی و مدهای عجیب و غریبی وجود داشته که تعجب همگان را برانگیخته است.

عجیب و غریب ترین مدهای زیبایی جهان

به مجموعه تغییراتی که در رفتار پوشش و آیین و رسوم یک جامعه ایجاد می شود، مد می گویند. پدیده مد همیشه در تاریخ بشر بوده است. در گذشته معیارهای زیبایی با امروز متفاوت بوده است، به همین دلیل برخی روش های زیبایی و مدهایی که در آن زمان وجود داشته اند، امروزه برای ما عجیب و غیرقابل باورند. در این بخش از نمناک در مورد مدهای عجیب و غریبی که در گذشته در کشورهای مختلف جهان وجود داشته اند، صحبت خواهیم نمود.

چیدن مژه در قرون وسطی

داشتن مژه های بلند یکی از معیارهای زیبایی در این روزها محسوب می شود تا جایی که بسیاری از خانم ها که به طور طبیعی از داشتن مژهای پر و بلند محرومند اقدام به کاشت مژه می کنند. جالب است بدانید در اروپای قرون وسطی خانم ها برای زیباتر شدن مژه های خود را می چیدند و حتی ابروهایشان را نیز می تراشیدند. گویا این رسم اولین بار توسط یک اشراف زاده به اجرا در آمده و دیگران از او تبعیت کرده اند.

چیدن مژه

ناخن بلند چین باستان

در چین باستان داشتن ناخن های بلند زیبایی محسوب می شد. همچنین داشتن ناخن های بلند نشانه متمول و ثروتمند بودن نیز بود، علاوه بر این آنها اعتقاد داشتند کسانی که ناخن بلند دارند بهتر می‌توانند با خدایان خود صحبت کنند. امروزه قالب هایی به شکل ناخن و از جنس طلا در چین ساخته و عرضه می شود.

زشت کردن صورت رسم زنان قبیله آپاتانی

حتما شنیده اید که می گویند خوشگلی و هزار دردسر! زنان قبیله آپاتانی بسیار زیبا بوده به همین دلیل مردان قبایل دیگر به آنها حمله کرده و آنها را همراه خود می بردند، به همین دلیل خانم های قبیله آپاتانی برای محفوظ ماندن از تجاوز مردان اقدام به زشت نمودن صورت خود کرده و درون بینی هایشان مهره های زشتی قرار داده و صورت هایشان را خالکوبی می کردند.

موهای قبیله یائو

اغلب خانم ها موهای بلند و پر پشت را دوست دارند. زنان چینی در روستای هوانگلو نیز موهای بسیار بلندی دارند. داشتن موهای بلند خانم ها رسم و مد عجیبی نیست اما آنچه سبب عجیب شدن این مد می شود این است که خانم های روستای هوانگلو تنها در سن شانزده سالگی می توانستند مو های خود را کوتاه کنند. یکی دیگر از رسم های عجیب و غریب مردمان این روستا این بود که اگر مردی مو های یک زن را می دید، باید با او ازدواج می کرد.

رسم های عجیب

تتوی لبخند قبیله اینو

زنان قبیله اینو که در کشور ژاپن و روسیه زندگی میکردند، برای جذب مردان و آرامش داشتن در جهان دیگر پس از مرگ از سن هفت سالگی در چندین مرحله طرحی شبیه جوکر را در بالای لب های خود تتو می‌کردند.

آرایش مردان، قبیله ودابه، نیجریه

دیگر مواردی که در گذشته بر مد شدن تاثیر زیادی داشته، انتخاب همسر بوده است. در قبیله ودابه مردان برای اینکه مورد پسند خانم ها قرار گیرند و به عنوان همسر انتخاب شوند، خودشان را آرایش می کنند و با رنگ های تیره، لب ها و چشم های خود را رنگ کرده تا سفیدی چشم ها و دندان هایشان بیشتر دیده شود.

پیرسینگ هندی

از گذشته تا کنون داشتن پیرسینگ بینی جزو معیارهای زیبایی زنان هندی محسوب می شد. هنوز هم انداختن حلقه و گوشواره درون بینی در کشور هند مرسوم اسـت زیرا هندی ها معتقدند پیرسینگ موجب افزایش سلامتی بدن و تسهیل وضع حمل در زنان می‌شود. البته خانم های هندی باید قبل از ازدواج گوش و بینی خود را سوراخ نمایند.

رسوم هندی

دراز کردن سر رسم کشورهای مختلف جهان

در گذشته در برخی از کشورهای جهان مانند مایاها، آفریقا و حتی فرانسه داشتن کله ای دراز و شبیه به خربزه معیار زیبایی محسوب می شد، به همین دلیل بعد از به دنیا آمدن کودک بسیاری از خانواده ها سر او را قبل از سفت شدن جمجمه باروبان و باند محکم می بستند تا جمجه کشیده و بلند شود.

دندان های سیاه ژاپن باستان

تا اواخر قرن 19 میلادی در ژاپن رسم سیاه نمودن دندان وجود داشت و مردم ژاپن نه تنها به دلیل زیبایی بلکه برای محافظت از دندان ها و تامین آهن بدن دندان های خود را با رنگ سیاهی که از آهن، دانه سماق و اسید استیک تهیه می شد، سیاه می کردند.

نمایش ساق پا مردان اروپا

در گذشته در اروپا مد بود که مردها، ساق و ماهیچه های پاهایشان را با پوشیدن شلوارک یا دامن های کوتاه و پوشیدن جوراب را به معرض نمایش می گذاشتند اما زنان پاهای خود را در زیر دامن های بلند می پوشاندند.

دامن پوشیدن

تتوی خورشید- بالکان

برخی اعتقادات و خرافات در شکل گیری یک مد در گذشته تاثیر داشته است مثلا در کشورهای بوسنی، کرواسی، آلبانی زنان برای از بین بردن اثر جادو و طلسم پشت دست های خود را با نماد خورشید خالکوبی می کردند. همچنین این کار سبب می شد که ترک ها، زنان دارای تتو را برای خدمت به حرامسرا نمی برند.

ابرو چین باستان

ابرو در زیبایی چهره تاثیر فراوانی دارد. از زمان گذشته تا کنون در هر دوره ای مدل ابروهای گوناگونی مد شده اند. در برخی دوران ابروی نازک و بلند و در زمان دیگری ابروی پهن و کوتاه مد بوده است. در قرون 7 و 8 میلادی در چین نیز افراد برای زیباتر شدن ابروهای خود را محو می کردند وطرح و مدل ابروهای عجیب و غریبی برای خود می کشیدند و نام های مختلفی برای ابروهای خود مانند تپه های دور، برگ های بید یا شاخک پروانه انتخاب نموده بودند.

تتوی صورت قبیله مائوری

مردم قبیله مائوری ساکن در اقیانوسیه به خالکوبی علاقه زیادی داشته و آنها با استفاده از اسکنه های ویژه ای اقدام به تتو کرده و مردها روی صورت خود طرح های ماندگار و زنان روی چانه، گردن و لب هایشان را خالکوبی می نمودند.

مدهای عجیب زیبایی؛ قدیم ها چجوری خوشگل میکردن؟

3.726
این مطلب مفید بود ؟197
منبع : بخش دنیای مد نمناک /ن/ن.ح
وبگردی