بورسیت
بورس کیسه ای بسته و پر از مایع است که در مجاورت تاندونها و در نزدیکی مفاصل بزرگ مانند شانه ها، آرنج ها، لگن و زانوها قرار دارند و به التهاب این بورس ها، بورسیت گفته می شود.

درمان خانگی بورسیت با نسخه های طب سنتی

بورس ها، کیسه های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و باعث کاهش اصطکاک ساختمان های مجاور خود می شوند. به التهاب بورس، بورسیت می گویند که موجب افزایش مایع سینوویال می گردد. هرچه میزان مایع بیشتر گردد، درد و حساسیت نیز افزایش می یابد.

بورسیت معمولا لگن، آرنج، شانه ها و حتی انگشت شست پا، پاشنه و زانو را درگیر می کند. بورسیت علائمی مانند سفتی، درد، تورم و قرمزی مفصل را دارد. در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک، درمان خانگی بورسیت لگن و سایر اعضای بدن را معرفی می کنیم.

انواع بورسیت

علل آسیب بورس مفصلی

 • ضربه مستقیم
 • فشار بیش از حد به ناحیه
 • استفاده بیش از حد از ساختمان های مجاور بورس
 • تاندونیت
 • وجود یک بیماری روماتیسمی
 • وجود زوائد استخوانی غیرطبیعی

بورسیت زانو

شایعترین بورسیت ها

بعضی از بورس هایی که احتمال درگیری آن ها بیشتر است عبارتنداز:

 • بورس ناحیه شانه یا ساب آکرومیال
 • بورس آرنج (که بین پوست و زائده اوله کرانون استخوان اولنا قرارمی گیرد.)
 • بورس تروکانتریک و ایسکیال در اطراف مفصل ران و لگن
 • بورس های زانو
 • بورس جلوی کشککی (بورس پری پاتلار)
 • بورس پشت زانو یا بورس نیم غشایی
 • بورس زیر کشککی (اینفراپاتلار) سطحی یا عمقی

بورسیت آرنج

علایم و نشانه های التهاب بورس

برخی از علایم و نشانه های بورسیت عبارتند از:

 1. درد و تورم در ناحیه آسیب
 2. درد به هنگام استراحت
 3. کاهش دامنه حرکتی (ROM) مفصل
 4. حرکات غیرفعال
 5. حساسیت به هنگام لمس

بورسیت شانه

درمان خانگی بورسیت

در ادامه، درمان خانگی بورسیت لگن و سایر اعضای بدن را معرفی می کنیم.

یخ:

یخ برای درمان التهاب مناسب است زیرا التهاب را کاهش می دهد و رگ های خونی را به خوبی منقبض می کند. بنابراین کمپرس یخ تورم، درد و درد مفاصل را کاهش می دهد.یک کمپرس یخ را به مدت 15 دقیقه روی موضع آسیب دیده قرار دهید. برای کسب نتیجه بهتر این کار را در هر روز تکرار کنید.

کمپرس گرم:

کمپرس گرم مانند کمپرس یخ، یکی از طبیعی ترین درمان های خانگی برای بورسیت لگن، آرنج و سایر نواحی بدن است. کمپرس به دلیل داشتن گرما می تواند التهاب را کاهش دهد.

کمپرس آب داغ را روی موضع آسیب دیده قرار دهید. همچنین می توانید پارچه ای را در آب گرم خیس کنید و آن را به مدت 15 دقیقه روی موضع درد قرار دهید. تکرار هر روز آن نتیجه بهتری خواهد داشت.

کمپرس گرم

پوست بید:

آسپیرین درد بورسیت را کاهش می دهد پس بهتر است به دنبال جایگزین های طبیعی برای آسپرین باشید. پوست بید آسپرین طبیعی است و سالیسیلات، یا پیش ساز طبیعی آسپیرین، دارد.

برای تهیه چای، دو قاشق مرباخوری خشک کرده گیاه را در یک فنجان آب جوش به مدت 20 دقیقه بخیسانید و روزی دو یا سه فنجان از این چای بنوشید. اگر به آسپیرین حساسیت دارید، نباید گیاهان شبیه آسپیرین هم بخورید.

بابونه:

بابونه به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی در درمان بورسیت بسیار موثر است. هر روز 3 تا 4 بار چای بابونه بنوشید تا التهاب را کاهش دهید. همچنین می توانید روغن زیتون را با روغن بابونه مخلوط و آن را روی موضع دردناک ماساژ دهید تا گردش خون بهبود یابد.

چای بابونه

اکیناسه:

اکیناسه (سرخارگل) در درمان های دارویی خیلی از بیماری ها و دردها به کارمی رود.این گیاه برای درمان گرفتاری های بافت همبند، مثل آسیب دیدگی های آرنج در بازی تنیس، زانو در بازی گلف، و مچ پا در پیاده روی، بورسیت بسیار مفید است. مصرف روزانه 15 گره تنتور اکیناسه تورم و درد را کاهش می دهد.

روغن کرچک:

روغن کرچک مانند سایر داروهای خانگی در درمان التهاب بورسیت، به دلیل داشتن ماده ضد التهاب، تسکین دهنده عالی است.روغن کرچک را گرم کنید تا جذب پوست شود. سپس روی ناحیه آسیب دیده بمالید و چند دقیقه آن را به آرامی ماساژ دهید. موضع را با پارچه پنبه ای یا گاز بپوشانید.

همچنین با قرار دادن یک پد گرم کننده روی موضع التهاب و درد را کاهش دهید. با انجام دو بار در روز، فرصت خوبی برای کاهش التهاب و سموم بدن خواهید داشت.

روغن کرچک

سرکه سیب و عسل:

سرکه سیب و عسل مفاصل را تسکین و التهاب را کاهش می دهد، همچنین با مرطوب کردن پوست، ساییدگی را کاهش می دهد.بنابراین یک قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق چای خوری سرکه سیب و مقداری آب مخلوط کنید و هر روز صبح آن را برای درمان درد و بورسیت مصرف کنید.

سیب زمینی:

سیب زمینی یکی از درمان های خانگی بسیار عالی برای بورسیت است زیرا تورم و برخی علائم بورسیت را کاهش می دهد. این ماده باعث تسکین درد و التهاب می شود. یک سیب زمینی را رنده و در یک لیوان آب خیس کنید و بگذارید در طول شب بماند. صبح روز بعد، قبل از صبحانه آب آن را بنوشید.

در روش دیگر، شما می توانید مقداری سیب زمینی را جوشانده، له کرده و با استفاده از گاز ناحیه آسیب دیده را بپوشانید و از یک پلاستیک برای بستن ناحیه استفاده کنید.

سیب زمینی

روغن زیتون:

روغن زیتون نه تنها یک ماده با ارزش برای سلامتی است، بلکه برای درمان بورسیت نیز مفید می باشد. با مقداری روغن زیتون، پوست را ماساژ دهید. این روغن می تواند پوست شما را مرطوب کرده و بورسیت را به خوبی درمان کند.

همچنین می توانید روغن زیتون را گرم کرده و به مدت 10 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید. این درمان علاوه بر کاهش التهاب، از درد جلوگیری کرده و مفاصل را به خوبی نرم می کند. با تکرار روزانه این کار نتیجه بهتری خواهید گرفت.

زنجبیل:

زنجبیل یک ماده عالی است که می توان از آن برای درمان مشکلات متعدد استفاده کرد. این ماده به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و درد، تورم و التهاب را کاهش می دهد. همچنین موجب افزایش گردش خون نیز می شود.برای درمان هر روز از روغن زنجبیل برای ماساژ ناحیه آسیب دیده استفاده کنید یا روزانه مقداری چای زنجبیل را همراه با عسل بنوشید.

زنجبیل

دم اسب:

چنانچه در خواص گیاه دم اسب در بخش های قبلی بهداشت و سلامت نمناک خواندید این گیاه سرشار از عنصر سیلیسیم است سیلیسیم نقش مهمی در سلامت و ترمیم غضروف و بافت های همبند مثل زردپی (وتر) دارد. برای درمان بوریست مصرف گیاهان غنی از سیلیسیم مفید است اما نباید این گیاه را بدون راهنمایی پزشک و گیاه درمانگر مصرف کنید.

برای درمان بورسیت پنج قاشق مرباخوری خشک کرده گیاه دم اسب و یک قاشق مرباخوری شکر را در یک لیتر آب ریخته و بجوشانید. سپس شعله را کم کرده تا دم نوش آرام بجوشد.

چای را صاف کرده و پس از سرد شدن بنوشید. دانه قناری، خیار، جعفری، گزنه دو پایه، گردو، شاه بلوط برزیلی، بلادر، پسته، لوبیا سبز، و شلغم نیز جزو گیاهان غنی از سیلیسیم هستند که مصرف آنها برای درمان بورسیت مفید است.

گیاه دم اسب

فلفل:

فلفل یک تسکین دهنده عالی برای درد است که در اثر تحریک عصب ایجاد می شود. این ماده دارای ماده ضد التهابی است که می تواند تورم و التهاب را کاهش دهد.

برای کاهش درد فلفل را به مدت 15 دقیقه بجوشانید، آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و یک حوله پنبه ای خیس را روی موضع قرار دهید.همچنین می توانید فلفل را به صورت خوراکی با یک فنجان آب گرم میل کنید.

روغن کنجد:

روغن کنجد برای همه افراد بسیار مفید است و می تواند التهاب، درد و تورم را کاهش دهد. این ماده ضد اسپاسم می تواند درد ناشی از بورسیت را نیز درمان کند. مقداری روغن کنجد را گرم کنید و به مدت 10 دقیقه روی قسمتهای آلوده قرار دهید و در طول روز مرتباً این کار را تکرار کنید تا تأثیر مطلوبی داشته باشد.

روغن کنجد

دیگر درمانهای بورسیت عبارت است از:

 • استراحت
 • کنترل فعالیت هایی که باعث تشدید درد می گردند
 • فیزیوتراپی
 • تخلیه مایع جمع شده در ناحیه
 • تزریق کورتیکو استرویید
 • جراحی جهت بیرون آوردن بورس
 • دارو درمانی

درمان عالی بیماری بورسیت با مواد طبیعی و گیاهی

4.226
این مطلب مفید بود ؟224
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی