بورسیت لگن
یکی از علل شایع درد لگن بورسیت لگن است که این درد یا در برآمدگی بالا تنه ی استخوان ران و یا در قسمت نشیمنگاهی استخوان لگن ایجاد می شود.

بورسیت لگن چیست؟

دو بورس اصلی مفصل لگن، بورس تروکانتریک ( برآمدگی در بالای تنه استخوان ران ) و بورس ایسکالی (نشیمنگاهی) است. این بورس ها به ترتیب در مجاورت لبه های استخوان ران و استخوان لگن قرار دارند. التهاب هر یک از اینها می تواند با سفتی و درد در اطراف مفصل لگن همراه باشد. بورس تروکانتریک در کنار ران قرار دارد و توسط بافت و استخوان از مفصل ران واقعی جدا می شود. بورسیت لگن شایعترین علت درد لگن است.

بورسیت لگن

چه عواملی باعث بورسیت لگن می شود؟

در پاسخ به سوالات چند تن از شما کاربران نمناکی در این مورد از بخش بهداشت و سلامت نمناک باید بگوییم به طور معمول بورسیت یک بیماری غیر عفونی (بورسیت آسپتیک) ناشی از التهاب است که در اثر ضربه به بافت نرم یا کشیدگی ایجاد می شود. در موارد نادر ، بورس لگن می تواند به باکتری آلوده شود. به این حالت بورسیت سپتیک گفته می شود.

اگرچه غیر معمول به نظر می رسد، اما بورس لگن بر اثر کریستالهایی که از نقرس یا شبه نقرس در آنجا رسوب می کنند یا از کلسینوز، در نتیجه اسکلرودرمی، ملتهب می شود.

عوامل خطر و تشدید کننده بورسیت لگن 

عوامل خطر بورسیت لگن شامل فعالیت هایی است که می توانند ناحیه ران را خسته کنند، از جمله بالا و پایین رفتن از پله ها و فعالیت های تکراری مانند ورزش کوهنوردی.

لگن درد

انواع بورسیت لگن

بورسیت تروکانتریک:

بورسیت تروکانتریک به طور مکرر باعث درد و حساسیت لگن و عضلات خارجی ران می شود و دراز کشیدن را برای فرد بیمار مشکل می سازد، در نتیجه باعث مشکل در خواب می شود. بورسیت تروکانتریک همچنین باعث ایجاد درد کسل کننده و سوزاننده در قسمت خارجی ران و لگن می شود که اغلب با راه رفتن بیش از حد، ورزش یا بالا رفتن از پله بدتر می شود. سندرم باند ایلیوتیبیال گاهی اوقات می تواند با بورسیت تروکانتریک در ارتباط باشد.

بورسیت ایسکال:

بورس ایسکال در ناحیه بالایی باسن قرار دارد. بورسیت ایسکال می تواند باعث ایجاد درد مبهم در این ناحیه شود که بیشتر در هنگام بالا رفتن از سربالایی رخ می دهد. گاهی اوقات درد پس از نشستن طولانی مدت روی سطوح سخت ایجاد می شود.

بورسیت ایسکال

چگونه متخصصان بورسیت لگن را تشخیص می دهند؟

تشخیص بورسیت لگن معمولاً براساس ارزیابی بالینی است. یک متخصص با بررسی تاریخچه محل درد مفصل لگن و نواحی خاص خارجی ران، بورسیت لگن را در کلینیک تشخیص می دهد.

با تزریق بی حسی درد تسکین می یابد و به همین دلیل این موضوع را بیشتر می توان تأیید کرد. زمانی که بیمار به طرف آسیب دیده بدن می خوابد یا از پله بالا و پایین می رود اغلب درد در ناحیه خارجی ران را احساس می کنند.

متخصصان از طریق اشعه ایکس مفصل ران را بررسی می کنند تا سایر بیماری استخوان و مفاصل مانند آرتروز را تشخیص دهند، هم چنین اشعه ایکس می تواند نواحی رسوب کلسیم را در یک بورس ملتهب برجسته کند. مناطق کلسیفیکاسیون بیانگر سابقه التهاب بورس در گذشته است.

تشخیص بورسیت لگن

درمان بورسیت لگن چگونه است؟

درمان بورسیت بستگی به وجود عفونت دارد. بورسیت مفصل لگن غیر عفونی یا آسپتیک با داروهای خانگی قابل درمان است که شامل کمپرس یخ، استراحت و داروهای ضد التهاب و درد است.

این روش در مطب پزشک با خارج کردن مایعات توسط سوزن و سرنگ و در شرایط استریل انجام می شود؛ همچنین مایعات برای تجزیه و تحلیل بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود.

بورسیت غیر عفونی مفصل لگن را می توان با تزریق داروی کورتیزون یا با ماده بی حس کننده درمان کرد.

همانطور که در بخش بهداشت و سلامت نمناک می خوانید دوره نقاهت معمولاً چند روز طول می کشد زیرا کورتیزون چس از تزریق به سرعت اثر می گذارد. این عمل گاهی همزمان با خارج کردن مایعات انجام می شود. داروهای بدون نسخه برای درمان مانند ناپروکسن، ایبوپروفن و استامینوفن هستند.

دارو

بیماران مبتلا به بورسیت مفصل لگن اغلب می توانند با کاهش وزن، ورزش های کششی و پوشیدن کفش مناسب برای فعالیت های ورزشی به بهبود خود کمک کنند. علاوه براین فیزیوتراپی تحت نظارت متخصص فیزیوتراپی نیز می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

به طور کلی، در صورت وجود علائم بیماران باید از بالارفتن از پله ها و فشار مستقیم به مفصل ران مثلا خوابیدن در طرف ملتهب خودداری کنند. همچنین افراد مبتلا به بورسیت مفصل لگن باید تا زمان برطرف شدن علائم از انجام ورزش روی سطوح و پله های شیب دار به ویژه تپه ها خود داری کنند.

بیماری ورسیت عفونی (سپتیک) در ناحیه لگن به ندرت اتفاق می افتد اما به ارزیابی و درمان بیشتر توسط پزشک نیاز دارد. مایعات بورس را می توان برای شناسایی باکتری های ایجاد کننده عفونت آزمایش کرد. بورسیت سپتیک نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد که اغلب به صورت وریدی دریافت می شود. البته ممکن است به خارج کردن مکرر مایع آلوده نیاز باشد. همچنین در برخی موارد به جراحی و برداشتن کیسه بورس آلوده (بورسکتومی) نیاز می شود.

تزریق وریدی

درمان بورسیت لگن توسط چه پزشکی انجام می شود؟

پزشکانی که بورسیت مفصل ران را درمان می کنند شامل متخصصان داخلی، پزشکان عمومی، روماتولوژیست ها، پزشکان طب فیزیکی و جراحان ارتوپدی هستند. 

بورسیت لگن چیست و چطور درمان می شود ؟ + انواع و علائم

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی