نمک درمانی
هالوتراپی یا نمک درمانی یکی از روش های رایج درمان می باشد که با استفاده از نمک بسیاری از بیماری های پوستی و روحی را درمان می کند.

هالوتراپی یا نمک درمانی چیست ؟

نمک درمانی یا هالوتراپی یک روش درمانی مبتنی بر نمک است که می تواند تعدادی از شرایط و بیماری ها را تسکین دهد. نمک ضد باکتری، ضد التهاب است و قادر به شل کردن مخاط و خلط  می باشد. نمک همچنین یون های منفی تولید می کند و تعداد زیادی از بیماری ها مانند مشکلات تنفسی، تب یونجه و تحریکات پوستی  را درمان می کند. یون های منفی نمک به کاهش استرس، بی حالی، افسردگی و سردرد کمک می کند. این روش یکی از روشهای موثر و جایگزین برای بیماری های تنفسی مانند آسم و برونشیت است. بسیاری از افراد بر این باورند با نمک درمانی می توان بیماری های پوستی و حتی روحی را درمان کرد؛ در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به جزئیات و کاربردهای نمک درمانی خواهیم پرداخت.

هالوتراپی

روش های رایج نمک درمانی یا همان هالوتراپی

هالوتراپی بسته به نحوه مصرف نمک، معمولاً به روش های مرطوب و خشک تقسیم می شود.

روش های مرطوب

در این روش هالوتراپی با استفاده از مخلوطی از نمک و آب انجام می گردد. روش های مرطوب نمک درمانی شامل نوشیدن آب نمک، غرغره کردن آب نمک، حمام کردن در آب نمک، استفاده از آب نمک برای شستن بینی و استفاده از مخازن شناور پر از آب نمک می شود. در شرایط داشتن علائم شدید می توان از هر دو روش خشک و مرطوب استفاده کرد.

روش های خشک

در این روش درمانی با وسیله ای به نام هالوژنراتور، نمک را در ذرات میکروسکوپی خرد و آن ها را در هوای اتاق آزاد می کنند. این روش هالوتراپی معمولاً در یک “غار نمکی” مصنوعی که رطوبتی ندارد و درجه حرارت آن 20 درجه سانتی گراد یا پایین تر است، صورت می گیرد. پس از استنشاق، ذرات نمکی باعث تحریک آلرژن ها و سموم از سیستم تنفسی می شوند که این فرایند مخاط را شکسته و التهاب را کاهش می دهد و در نتیجه راه های هوایی فرد باز می شود.جلسات درمانی در این روش معمولاً حدود 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. نمک با تولید یون های منفی باعث می شود بدن سروتونین بیشتری آزاد کند و فرد احساس خوبی داشته باشد. 

روش نمک درمانی

کاربرد و فواید نمک درمانی 

هالوتراپی به طور کلی برای بهبود بیماری های زیر موثر است:

 • رفع برخی از شرایط پوستی مانند پسوریازیس، اگزما و آکنه
 • رفع علائم مربوط به سیگار کشیدن، مانند سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه
 • تب و سرفه
 • فیبروز کیستیک
 • عفونت های ویروسی
 • درمان افسردگی و اضطراب
 • بیماری های تجربی گوش، مشکلات بینی و گلو
 • نوزادان نیز می توانند در معرض نمک درمانی قرار بگیرند.

درمان بیماری های تنفسی با نمک درمانی

چرا برای بهبود تنفس از نمک درمانی استفاده می شود؟

همانطور که می دانید داشتن ریه های سالم برای انرژی و طول عمر ضروری است. یک فرد بزرگسال به طور متوسط در هر دقیقه حدود 12-15 بار و کودکان 30-20 بار نفس می کشند. عملکرد اصلی ریه ها رساندن اکسیژن به گلبول های قرمز خون و دفع کربن دی اکسید از بدن است.

علاوه بر این، دستگاه تنفسی هوا را از آلاینده ها و مواد خارجی تسویه می کند. این سیستم به عنوان یک مکانیسم دفاعی بسیار مهم، سطح کربن دی اکسید خون را تنظیم و به کنترل فشار خون کمک می کند.

روزانه افراد بسیاری در معرض آلاینده ها، بیماری های قابل انتقال با هوا، باکتری ها، مواد آلرژی زا و سایر عوامل تحریک کننده قرار می گیرند. با استفاده از روش نمک درمانی می توان پاکسازی و سم زدایی ریه ها و همچنین تقویت بدن با افزایش ظرفیت ریه و اکسیژن دریافتی را بهبود بخشید.

سم زدایی ریه

نمک خشک در درمان کدام بیماری های تنفسی موثر است ؟

با استفاده روزمره از روش نمک درمانی با نمک خشک می توان انواع بیماری های تنفسی را درمان کرد، مانند: 

سرماخوردگی

چگونه نمک خشک در بهبود سیستم تنفسی عمل می کند؟

تحقیقات علمی نشان داده است که استنشاق ذرات نمک به دلیل داشتن خاصیت ضدباکتریایی، موکولیتیک و ضد التهابی که دارد به کاهش التهاب دستگاه تنفسی و بهبود مجاری تنفسی کمک می کند. همچنین ذرات نمک خشک برای تسریع در انتقال مخاط و مواد حساسیت زای خارجی شناخته شده است.

نمک خشک با خاصیت جذب بسیار بالایی که دارد مانند یک اسفنج، تمام مواد خارجی را در مسیر دستگاه تنفسی جذب می کند. نمک خشک می تواند تمام عناصر خارجی که باعث بیماری های مختلف تنفسی می شود را از سیستم تنفسی پاک  کند. سیستم تنفسی تمیز به طور طبیعی منجر به دریافت اکسیژن بیشتر، افزایش انرژی و بهبود سیستم ایمنی بدن می شود.

درمان بیماری های پوست و مو با نمک درمانی

عملکرد بهتر پوست و مو 

پوست مانند سیستم تنفسی یک عضو بسیار حساس بدن است که نقش اصلی در محافظت و دفاع از بدن در برابر باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروب ها را دارد. پوست به دلیل داشتن گیرنده های حسی، درد و فشار را تشخیص می دهد همچنین با کنترل سطح تعریق در دفع مواد زائد، تنظیم دما و جلوگیری از کمبود آب بدن موثر است.

پوست مقاوم

نمک تراپی در درمان کدام بیماری هایی پوستی موثر است؟

انجام منظم و مداوم نمک درمانی به درمان بیماری های مختلف پوستی کمک می کند. مانند:

 • پسوریازیس
 • خارش
 • اگزما
 • تورم و التهاب
 • درماتیت
 • پوست خشک و پوسته پوسته
 • آکنه
 • راش
 • آکنه روزاسه
 • پیری پوست

پیری پوست

چرا از نمک درمانی برای پوست استفاده می شود؟

زیبایی و ظاهر پوست تاثیر روانی و احساسی عمیقی بر نحوه احساس ما نسبت به خود دارد. پوست اولین عضو از بدن است که گذر زمان و زندگی را بخوبی نشان می دهد، به همین دلیل نمک درمانی راه حلی عالی برای بهبود کلی پوست است.

تحقیقات علمی نشان می دهد که ذرات ریز نمک تأثیر مفیدی بر سیستم انسداد (لایه محافظ پوست)، موها و خاصیت درمانی و آرایشی دارد، بنابراین کانال های یونی سلول پوست و الکتروفیزیولوژیکی که خاصیت محافظتی پوست را دارد فعال می کند. نمک  pH پوست را طبیعی و باعث ترمیم و بازسازی درما می شود، علاوه بر این با بهبود گردش خون در زیبایی و سفتی پوست موثر است.

تعداد جلسات هالوتراپی ، نمک درمانی

تعداد جلسات نمک درمانی به علت استفاده از آن بستگی دارد. برای درمان مشکلات تنفسی و مشکلات پوستی انجام  12-20 جلسه نمک درمانی به خوبی می تواند موثر باشد. برای عفونت گوش، سرماخوردگی و علائم آنفولانزا به طور معمول هالوتراپی بین 2 تا 8 جلسه انجام می گیرد.

جلسات باید دو بار در هفته به مدت 45 دقیقه به طور همزمان انجام شود تا بیشترین اثربخشی را داشته باشد.شما می توانید در طول جلسات خود هرلباسی بپوشید و نگران ابتلا به هرگونه عفونت هنگام استفاده از اتاق نمک درمانی نباشید.

اتاق نمک درمانی

در چه صورت نباید از نمک درمانی استفاده شود؟

هالوتراپی برای اکثر افراد بی خطر است. برخی از افراد از سردرد هنگام هالوتراپی خبر می دهند. هالوتراپی یک روش درمانی تکمیلی است که بهتر است در کنار سایر روند های درمانی انجام بگیرد اما جایگزینی برای دارو درمانی نخواهد بود.

نمک درمانی برای افراد مبتلا به بیماری های مسری، تب، زخم های باز، سرطان، فشار خون شدید، اختلالات روانی و سل توصیه نمی شود. همچنین زنان باردار قبل از نمک درمانی باید با پزشک مشورت کنند.

نمک درمانی چیست ؟ مزایا و عوارض هالوتراپی

56
این مطلب مفید بود ؟60
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /س
برچسب : نمک
وبگردی