تولد
برنامه webview
یکی از برنامه هایی که در گوشی اندرویدی خود خواهید دید، برنامه webview می باشد که بسیار کاربردی است. اما آیا از کاربردهای این برنامه اطلاعی دارید؟

بررسی برنامه webview

زمانیکه برنامه های مختلف اندروید شما بدون دلیل موجهی و بصورت ناگهانی خراب می شوند و دسترسی شما از این برنامه برداشته می شود، جالب است بدانید که یکی از اصلی ترین مقصرهایی که این مشکل را برای شما ایجاد کرده است، برنامه android system webview می باشد! دلیل اصلی این گونه مشکلات این می باشد که خیلی از برنامه های اندرویدی برای آنکه فعالیت کنند، نیاز به این برنامه دارند. اما دقیقا کاربرد برنامه android system webview گوگل چیست؟ و چرا این همه برای گوشی و سایر برنامه های دیگر مهم است؟ در ادامه به این سوالات خواهیم پرداخت.

برنامه android system webview چیست؟

برنامه webview به برنامه های اندرویدی موجود در گوشی شما اجازه می دهد تا یک لینک را بدون باز کردن یک مرورگر اختصاصی مانند کروم و... را به شما نمایش دهند. به عبارت دیگر برنامه webview یک مرورگر اختصاصی in app (برای برنامه های نصب شده) می باشد که شما را از مرورگر اصلی گوشی بی نیاز می کند و تعداد برنامه های باز شما کنترل خواهد شد. بدین معنا که اگر شما 10 برنامه باز کرده اید، دیگر وارد برنامه 11 که مرورگر می باشد نخواهید شد.

برنامه وب ویو

این در صورتی است که مرورگر کروم برنامه webview را تقویت می کند. با این وجود لازم به ذکر است که برنامه وب ویو بصورت پیش فرض بر روی اکثر گوشی های هوشمند اندروید نصب شده است و نیازی نیست شما بصورت جداگانه اقدام به دانلود آن کنید. از این رو هر توسعه دهنده گوشی اندروید از این برنامه در گوشی های تولیدی خود استفاده می کند.

کاربرد برنامه webview چیست؟

بسیاری از برنامه های اندرویدی مانند توئیتر، جمیل، اینستاگرام و... وجود دارند که وقتی شما وارد آنها می شوید، محتواهای اینترنتی را نمایش میدهند. با این وجود این برنامه ها چگونه محتواهایی که بر بستر گوگل هستند را نمایش می دهند؟ خوشبختانه تیم گوگل که سازنده سیستم عامل اندروید هستند، این دست از برنامه ها را با استفاده از برنامه webview تسهیل کرده و آنها می توانند محتواهای اینترنتی را به بهترین شیوه ممکن نمایش دهند.

اما اگر برنامه webview وجود نداشت چه اتفاقی می افتاد؟ پاسخ این سوال گرچه ساده است اما در عمل نتیجه روزها کار و سختی می باشد چرا که اگر این برنامه وجود خارجی نداشت، سازنده برنامه هایی که از وب ویو استفاده می کنند، باید هزاران کد متعدد را با آزمون و خطا بنویسند تا بتوانند نیاز خود را از webview رفع کنند. در این صورت برنامه ها حجیم می شدند و فضای بیشتری را از دستگاه شما می گرفتند.

آیا غیرفعال کردن webview به گوشی ضرر میرساند؟

بله. شما نیاز به webview دارید و با انجام هرکاری نمی توانید وظیفه آنرا با استفاده از برنامه های مختلف پر کنید. با این وجود شاید برنامه webview در نسخه های قدیمی اندروید بصورت پیش فرض نصب نمی شد اما این بدین معنا نیست که این برنامه مفید نیست و شما باید آنرا غیرفعال و یا حتی حذف کنید! با این وجود چند وقتی می باشد که این برنامه بصورت پیش فرض در دستگاه های اندرویدی نصب می شود.

غیرفعال کردن webview

اما اگر تحت شرایطی قرار گرفته اید که حتما باید webview را غیرفعال کنید تا به کار مهمی رسیدگی کنید، لازم به ذکر است که شما می توانید این برنامه را در اندرویدهای 8، 7 و 9 بدون پیامدهای جدی و خطرناک غیرفعال کنید چرا که در نسخه های ذکر شده تا حدود زیادی مرورگر کروم وظایف webview را انجام میداد.

با این وجود اگر اندروید گوشی شما برای نسخه های 10 و 11 می باشد، باید webview وجود داشته باشد چرا که اگر به هر نحوی اقدام به غیرفعال کردن آن کنید، سایر برنامه های شما دچار مشکل در اجرا خواهند شد. به همین دلیل توصیه می شود به هیچ وجه این برنامه را غیرفعال نکنید و در صورت امکان اگر آپدیت های جدیدی از این برنامه را مشاهده کردید، حتما اقدام به دانلود و نصب نسخه جدید webview کنید.

برنامه webview اندروید چیست و چه کاربردهایی دارد؟

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
برچسب : اندروید
وبگردی