تولد
پشه ها در زمستان
یکی از موجودات عجیب خلقت بدون شک پشه است که حقایق جذابی در مورد زندگی پشه ها و اینکه پشه ها در زمستان کجا غیبشان میزند وجود دارد.

مگس و پشه ها در زمستان کجا غیب شان می زند؟

بر اساس اطلاعاتی که از فسیل مگس ها و پشه ها باقی مانده است، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که در 46 میلیون سال اخیر این حشرات تغییری نداشته اند اما از آن جایی که فصل زمستان باعث یخ زدن حشرات می شود، به نظر شما مگس ها و پشه ها در فصل زمستان کجا می روند؟

طول زندگی یک مگس یا پشه نر بیش از 10 روز است و این حشره بعد از جفتگیری می میرد بنابراین انواع نر هرگز به فصل پاییز نمی رسند. انواع ماده آن ها در فصل های سرد تر در مکان های محافظتی نگه داشته می شوند و غیر فعال باقی می مانند. یکی از این مکان ها منافذی است که در زمین حفر کرده اند. در واقع آن ها وارد دوره ای از نهفتگی می شوند؛ دقیقا مثل خواب زمستانی حیواناتی مثل خرس. آن ها می توانند تا بیش از 6 ماه در همین حالت بمانند.

پشه

زندگی پشه و مگس ها در پاییز و زمستان

تخم مگس و پشه در فصل پاییز در سه مرحله اول یعنی تخم، لارو و شفیره به گونه ای است که این حشرات را به آب وابسته می کند. چنانچه در بخش های قبلی سرگرمی نمناک خواندید انواع ماده این حیوانات روی تخم های خود در محلی می خوابند که زمین آن مرطوب باشد. انواع ماده می توانند روی بیش از 300 تخم به طور هم زمان دراز بکشند. این تخم ها معمولاً به شکل نهفته روی خاک قرار می گیرند و تا فصل بهار صبر می کنند و سپس زمانی که آب و هوا برای آن ها مناسب باشد، سر از تخم بیرون در می آورند.

این سه مرحله اول معمولاً 5 الی 14 روز طول می کشد که بستگی به گونه های مختلف و همچنین دمای هوا دارد. البته استثنائات مهم دیگری هم وجود دارد. مگس ها و پشه ها در نواحی زندگی می کنند که بعضی از فصل ها هوا به شدت سرد است و آب زیادی در آن ناحیه وجود ندارد و در نتیجه در رشد آن ها تاخیر ایجاد خواهد شد که معمولاً چند ماه طول می کشد.

بعضی از انواع مگس و پشه می توانند در طول این مراحل در فصل زمستان هم زنده بمانند اما همه آن ها به آب نیاز دارند. حتی در فصل زمستان کم کم که دمای آب کاهش پیدا می کند، آن ها وارد یک مرحله ثابت از رشد می شوند، سوخت و سازشان کاهش یافته و رشدشان به زمانی موکول می شود که دوباره آب دمای مناسبی پیدا کند.

نیش زدن پشه

مگس و پشه های ماده بعد از فصل زمستان

اگر انواع ماده این حشرات جزء آن هایی باشند که خواب زمستانی داشته اند، بعد از گرم شدن هوا باید یک وعده غذایی خون پیدا کنند زیرا به پروتئین موجود در خون نیاز دارند تا به تخم هایشان کمک کنند که رشد بهتری داشته باشند. فصل بهار دقیقاً زمانی است که مگس ها و حشرات دوباره سر از خواب زمستانی بیرون می آورند و به دنبال خون می گردند. هنگامی که مگس و پشه ماده غذا بخورد، دو روز استراحت می کند و سپس دوباره در هر جایی که آب پیدا کند، روی تخم هایش می خوابد.

این حشرات تحت شرایط ایده آل می توانند تقریباً بین 6 الی 8 هفته زندگی کنند. معمولاً انواع ماده هر سه روز در طول زندگی روی تخم های خود می خوابند.

مکان هایی که مگس ها و پشه ها دوست ندارند در آن جا زندگی کنند

مگس ها و پشه ها در هر جایی به غیر از قطب جنوب زندگی می کنند. البته بعضی از آن ها از قطب شمال هم فراری هستند. معمولاً مکان های بسیار سرد، خالی از هر گونه حشره ای مثل مگس و پشه است. علت آن هم شرایط اقلیمی غیر قابل پیش بینی می باشد.

محل زندگی مگس و پشه ها در زمستان + حقایق

4.564
این مطلب مفید بود ؟586
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
وبگردی