دلیل سیگار کشیدن

چرا ترک سیگار سخته ؟

کد مطلب : 77370زمان مطالعه : 2 دقیقه
افراد سیگاری اغلب نوجوانان هستند که به دلایل مختلفی سیگاری شده اند و به دلیل وجود ماده ای در سیگارها، ترک آن برای افراد سیگاری بسیار سخت است.

دلیل کشیدن سیگار و سختی ترک آن

افرادی که سیگاری نیستند، ممکن است افرادی که سیگاری هستند را سخت درک کنند و همیشه برایشان سوال است که چرا این افراد سیگاری می شوند؟ پاسخ به این سوال پیچیده است.عوامل زیادی وجود دارد که باعث می شود فرد در زندگی به سیگار رو کند.

متاسفانه امتحان کردن یک بار سیگار، برای اولین بار باعث می شود که فرد دیگر توانایی ترک آن را نداشته باشد. برای اینکه دلیلش را بفهمید، باید این بخش از نمناک را تا انتها مطالعه کنید.

افراد سیگاری

چرا بعضی از افراد سیگار می کشند؟

عوامل مختلفی برای سیگاری شدن وجود دارد که برای هر فرد باید دلیل متفاوتی را پیدا کرد. اگر چه بعضی از دلایل نسبت به بقیه رایج تر هستند. افرادی که مدت زمان طولانی است سیگار می کشند، معمولاً سیگار کشیدن را از دوران نوجوانی و به دلیل دوست ناباب یا والدین سیگاری شروع کرده اند.

برخی افراد نیز سیگار را فقط از روی کنجکاوی شروع کردند و می خواستند حس و حال مربوط به سیگار کشیدن را متوجه شوند و در نتیجه دیگر نتوانستند آن را کنار بگذارند و علاوه بر آن صنعت تنباکو میلیون ها دلار خرج تبلیغات برای این محصولات می کند تا روی جامعه تاثیرگذار باشد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها این گونه بیان می کند که کمپانی های سیگار تقریباً در روز 26 میلیون دلار را خرج بازاریابی می کنند. متاسفانه تبلیغات، تاثیر زیادی روی افراد جوان برای استفاده از سیگار دارد و علاوه بر آن در بین جوانان و نوجوانان دبیرستانی بسیار رایج است.

ترک سیگار

چرا ترک سیگار سخت است؟

پاسخ روشن است؛ نیکوتین همان چیزی است که در دخانیات وجود دارد و باعث اعتیاد و در عین حال سختی ترک آن می شود. دلیل عدم ترک سیگار و استفاده از دخانیات بدون دود، عمدتاً به دلیل وجود نیکوتین در محصول است. نیکوتین و سایر مواد شیمیایی از طریق ریه ها در خون جذب می شوند و به سرعت در قسمت های دیگر بدن پخش می شوند.

نیکوتین هنگامی که به مقدار کم مصرف شود، می تواند باعث احساس سرخوشی و دلپذیری شود و می تواند مصرف کننده را از هرگونه فشار و احساس ناخوشایندی که ممکن است با آنها روبرو سازد، دور کند. نیکوتین مانند سایر داروهای اعتیاد آور عمل می کند. این سیستم پاداش مغز را با دوپامین بیش از حد بارگذاری می کند و احساس سرخوشی را به افراد می دهد.

علت سختی ترک سیگار

نیکوتین ظرف چند ثانیه به مغز می رسد و اثر گذاری خود در بدن را به سرعت آغاز می کند. مانند همه مسائل مربوط به سوء مصرف مواد، بدن افراد سیگاری با استفاده از نیکوتین سازگار می شوند و برای بدست آوردن اثرات مورد نظر باید مقدار دخانیات مورد استفاده خود را افزایش دهند.

این باعث افزایش مقدار نیکوتین در خون می شود. افراد سیگاری به سرعت به این ماده وابسته می شوند و در صورت قطع سیگار، بسیاری از علائم ترک جسمی و روانی را متحمل می شوند. این علائم ترک استفاده از مصرف کننده را دشوارتر و مشکل تر می کند.

چرا بعضی ها سیگار میکشند و نمیتوانند ترک کنند ؟

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب :
وبگردی