علت خراب شدن کاکتوس
کاکتوس به عنوان مناسب ترین گیاه برای آپارتمان شناخته شده است اما باید از شرایط نگهداری آن اطلاع داشته باشید تا علت خراب شدن کاکتوس را تشخیص دهید.

7 علت خراب شدن و از بین رفتن کاکتوس های آپارتمانی

امروزه با گسترش آپارتمان نشینی دیگر خبری از باغچه و گل و گیاه نیست به همین خاطر بسیاری از ما تمایل داریم خانه های خود را با گیاهان آپارتمانی زیبا سازیم و یک حس بهاری همیشگی در خانه ایجاد نماییم. کاکتوس‌ها یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی هستند که نگهداری از آنها چندان سخت نیست، به شرط اینکه روش نگهداری از کاکتوس را بلد باشید. در این بخش از نمناک به شما خواهیم گفت که چرا کاکتوس های آپارتمانی تان رشد کمی داشته و یا از بین می روند.

کم آب دادن به گیاه

درست است کاکتوس گیاه بسیار مقاومی است اما آبیاری خیلی کم موجب مرگ گیاه خواهد شد. آبیاری بسیار کم سبب می شود گیاه آب بافت های خود را از دست داده و خشک و چروکیده شود. در آبیاری کم ریشه ها از بین می روند و زمان آب دادن مجدد گیاه ریشه ای برای جذب نداشته و ریشه پوسیده می شود.

آب دادن به کاکتوس

آبیاری بیش از حد

آبیاری زیاد یکی از عوامل مهم خراب شدن کاکتوس می باشد. آبیاری کاکتوس ها باید با توجه به نوع گیاه و اندازه و محل نگهداری آن منظم و به درستی انجام پذیرد. آبیاری بیش از حد و مرطوب بودن دائمی خاک گلدان سبب ایجاد بیماری های قارچی و پوسیدگی ریشه گیاه می شود، این مشکلات و پوسیدگی ممکن است، به تنه گیاه انتقال یافته و سبب از بین رفتن گیاه شود پس در آبیاری کاکتوس دقت کنید.

خاک نامناسب

خاکی برای کاکتوس مناسب است که دارای زهکشی مناسب باشد. خاک سنگین به دلیل نگه داشتن مقدار زیادی آب درون خود موجب پوسیدگی ریشه و از بین رفتن آن می شود پس ترکیبی از ماسه و پیت ماس برای کاکتوس مناسب است.

نور زیاد

نور مستقیم آفتاب برای کاکتوس های گلخانه ای مناسب نیست زیرا این کاکتوس ها تحمل نور شدید آفتاب را نداشته و دچار آفتاب سوختگی می شوند پس در فصل تابستان کاکتوس خود را مستقیم زیر نور آفتاب نگذارید.

مراقبت از کاکتوس

نور کم

گرچه برخی از کاکتوس ها در نور زیاد دچار سوختگی می شوند اما این گیاهان نور کم را هم دوست ندارند و در صورت دریافت مقدار نور کم به صورت علفی و باریک رشد کرده و از حالت طبیعی خارج خواهد شد و رشد خوبی نخواهند داشت.

سرمای بیش از حد

در زمستان کاکتوس های خود را به جایی که دمای بالاتری دارد، منتقل کنید زیرا این گیاهان تحمل دمای زیر 5 درجه سانتیگراد را نداشته و هنگامی که دما به زیر صفر درجه می رسد بافت های داخل گیاه دچار یخ زدگی و مرگ می شود.

گرمای بیش از 50 درجه

توصیه می شود در تابستان های خیلی گرم برای آسیب ندیدن کاکتوس هایتان برای آنها سایه بان درست کنید زیرا کاکتوس ها دمای بالای 50 درجه را نمی توانند تحمل کنند و بافت های داخل گیاه دچار پختگی شده و از بین می روند.

دمای مناسب کاکتوس

نکات مهم در نگهداری کاکتوس و جلوگیری از خراب شدن آن

  • گونه مناسب را انتخاب کنید و روش نگهداری از آن را بدانید زیرا همه کاکتوس ها دارای خصوصیت ها و نیازهای یکسان نیستند.
  • بیماری های قارچی یکی از مهم ترین دلایل از بین رفتن کاکتوس ها می باشند، تهویه نامناسب، رطوبت بالا در اثر آبیاری زیاد، وجود گیاهان بیمار در اطراف کاکتوس ها از دلایل اصلی به وجود آمدن بیماری های قارچی می باشد.
  • کاکتوس ها گیاهان کم توقعی هستند فقط باید نیازهای آنها را بدانید و از آنها با عشق نگهداری نمایید.

علت خراب شدن کاکتوس های آپارتمانی

535
این مطلب مفید بود ؟350
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی