تولد
حق زن در خانه شوهر
در زندگی مشترک باید تقسیم وظایف بین زن و شوهر انجام شود، زیرا مسئولیت هایی برعهده زن و مسئولیت هایی برعهده مرد است که هرکدام از طرفین باید به آن عمل کنند.

حق زن در خانه شوهر:همسرت را دوست بدار اما حق خودت را بیشتر

در شرایط کنونی بسیاری از خانم ها نیز پا به پای همسرشان در تلاش برای فراهم کردن یک زندگی خوب هستند. گرچه مطابق با شرع و قوانین اسلامی، تامین هزینه‌های زندگی و پرداخت نفقه زوجه بر عهده زوج است؛ حتی اگر زن تمکن مالی داشته یا کار کند و درآمد هم داشته باشد، بازهم چیزی از تکالیف مرد برای پرداخت نفقه کاسته نمی‌شود اما بسیاری از خانم ها به تامین معاش خانواده کمک کرده تا به همسرشان فشار زیادی وارد نشود. بسیاری از آقایان قدر شریک زندگی خود را می دانند و در همه حال او را حمایت می کنند اما تعداد اندکی نیز برای شانه خالی کردن از مسئولیت های زندگی، تمام خرج و مخارج خانه و فرزند را به دوش خانم انداخته و اصطلاحا او را گول می زنند. روی سخن ما در این مطلب از نمناک به خانم هایی است که با اینگونه آقایان ازدواج کرده اند، با خواندن این مطلب تا دیر نشده چاره ای بیاندیشید.

تامین خرج و مخارج زندگی

از نظر اسلام تامین هزینه خانواده و از جمله مخارج شخصی زن (نفقه زن) به عهده مرد است. نفقه، چیزی است که زن به طور متعارف برای گذران زندگی خود به آن نیاز دارد. اگر زن شاغل باشد، می تواند به میل و خواست خود در تامین هزینه های زندگی به همسرش کمک کند اما گاهی آقایان به دلایل مختلف تمام حقوق همسرشان را می گیرند و او موظف به تامین معاش خانواده خواهد شد، خانم عزیز این کار را انجام نده و خود را در اولویت قرار بده.

حق زن در خانه شوهر چیست

بخشیدن مهریه

مهریه مهم ترین حق مالی است که زن از زمان عقد و با خواندن صیغه ازدواج مالک آن می شود. زن می تواند مهریه اش اعم از آن که وجه نقد، مال منقول، مال غیر منقول، طلا و هر آنچه که به عنوان مهریه مهر او قرار گرفته است را در دفتر اسناد رسمی یا روی کاغذ عادی همراه با امضای شهود به شوهرش ببخشد. تعداد اندکی از آقایان به دلایل گوناگون از همسرشان درخواست بخشش مهریه را دارند اما اگر شما پشتوانه مالی نداشته و مهریه تان را ببخشید، دیگر نمی توانید در صورت جدایی آن را پس بگیرید.

خرید خانه

برخی از خانم ها دائم به همسرشان می گویند حقوق و... من و تو ندارد، بنابراین کل حقوق و طلاهایی که حتی از خانه پدر آورده را نیز به همسر خود می دهند تا او خانه بخرد، برخی از آقایان انصاف به خرج داده و خانه را هم به نام خود و هم به نام همسرشان می زنند اما اندکی از آقایان خانه ای را که با مشارکت همسر خود خریداری نموده اند به نام خود زده و چندی بعد حتی یادشان می رود که خانم برای خرید خانه به آنها کمک کرده است.

محبت بیش از حد

برخی از آقایان متاسفانه زبان و رفتار محبت آمیز نداشته و فقط انتظار محبت از طرف مقابلشان را دارند اما رعایت اعتدال در هر امری ضرورت دارد و محبت کردن نیز از این قاعده مستثنا نیست و زمانی که شما این محبت را برای شخصی به‌صورت افراطی نشان دهید ممکن است در او توقع و انتظارات بی‌جا ایجاد کنید.

محبت بیش از حد

نکات مهم

  • در هر چیزی تعادل به خرج دهید و بیش از حد خود گذشتگی نکنید.
  • خودتان را در اولویت قرار دهید و کمی به فکر خود باشید.
  • تمام حقوقتان را به همسرتان ندهید و اندکی برای خود پس انداز نمایید.
  • سیاست به خرج دهید و برای برخی از مخارجتان از همسر درخواست پول کنید.
  • برخلاف تصورتان کسی که هیچ خرجیندارد و سال تا سال لباس و... نمی خرد نزد شوهر عزیز نخواهد شد.
  • الگوی پس انداز خود را بیابید.
  • برای برآوردن نیازمندیهای خود از نظر مادی امکانات شوهر خود را در نظر بگیرید و او را تحت فشار نگذارید.

خانم؛ تو این مسائل گول شوهرت رو نخور

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن /ن.ح
وبگردی