روز جهانی پارکینسون
بیماری پارکینسون، از بیماری های شایع در افراد مسن است که به همین دلیل روز 11 آوریل، مصادف با روز حهانی پارکینسون در تقویم جهانی ثبت شده است.

روز جهانی پارکینسون و تاریخچه ی نامگذاری آن

پارکینسون شایع ترین بیماری تحلیل رونده مغز بعد از آلزایمر و یک بیماری مزمن و تدریجا پیشرونده است که بر اثر از بین رفتن سلول های ترشح کننده ماده ای به نام دوپامین رخ می دهد. جیمز پارکینسون دانشمند و متخصص مغز و اعصاب به توصیف دقیق بیماری پرداخت و به همین علت این بیماری را به نام این پزشک نامگذاری نمودند و 11 آوریل روز تولد جیمز پارکینسون را روز جهانی پارکینسون اعلام کردند. به افتخار جیمزپارکینسون و اکتشافاتش، در این بخش از گوناگون نمناک درباره این بیماری و هدف برگزاری روز جهانی پارکینسون توضیحاتی را آورده ایم.

روز جهانی پارکینسون چه روزی است؟

بیماری پارکینسون توسط یک جراح بریتانیایی به نام دکتر جیمز پارکینسون در سال 1817 کشف شد. روز جهانی پارکینسون در 11 آوریل سال 1997 برگزار شد که روز تولد دکتر جیمز پارکینسون است.

پارکینسون

جیمز پارکینسون که بود؟

جیمز پارکینسون دانشمند و متخصص مغز و اعصاب، زمین شناس و دیرینه شناس، یک فعال سیاسی-اجتماعی انگلیسی بود که در 11 آوریل 1755 به دنیا آمد و در 21 دسامبر 1824 درگذشت. جیمز پارکینسون مقاله ای تحت عنوان فلج لرزان (Shaking Palsy) را در سال 1817 نوشت و در آن به توصیف دقیق بیماری پرداخت.

پارکینسون امیدوار بود با برخی فرآیندهای درمانی قبلا کشف شده بتوان حداقل توقف پیشرفت این بیماری را ممکن ساخت. جیمز پارکینسون نام این اختلال را به نام خودش نگذاشت بلکه دکتر ژان مارتین شارکوت اظهار داشت که نام پارکینسون بهترین انتخاب برای نام بیماری است که او دقیق توصیفش نموده است.

هدف از برگزاری روز جهانی پارکینسون

روز جهانی پارکینسون با هدف افزایش آگاهی مردم در مورد این بیماری ایجاد شده است. برای روز جهانی پارکینسون مراسم های مختلفی در کل جهان برگزار می شود. فعالیت هایی هستند که در کل جهان به انجام می رسد و فرصتی برای شرکت کردن افراد در جلسات آموزشی در مورد بیماری پارکینسون می باشد.

روز جهانی پارکینسون

بیماری پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون یک نوع فلج لرزشی است که در آن قدرت ماهیچه ای کاهش پیدا کرده و حرکت افراد تحت تأثیر قرار می گیرد؛ حتی اگر یک نفر مدام درمان ها را پیگیری کند، باز هم این اتفاق برایش خواهد افتاد . اولین علائم این بیماری اندک و تقریباً خیلی جزئی است و اولین علائم احساس ضعف ناچیز و لرزیدن برخی قسمت های بدن (سریا دست ها و بازوها) است. با پیشرفت بیماری، خم شدن سخت شده و بیمار روی انگشتان پا و قسمت جلوی پا قدم می گذارد. در چنین حالتی معمولاً بدن تمایل به خم شدن به سمت جلو پیدا می کند و دوست دارد از سرعت راه رفتن به سرعت دویدن برسد؛ در حالی که مغز، فرمانی برای ایجاد تعادل نمی دهد.

به عبارت دیگر بیماری پارکینسون، نوعی بیماری نوروژنیک است که در آن سلول های مسئول تولید دوپامین در ناحیه نیگرای مغز می میرند. دوپامین برای حرکت بدن ضروری است. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در عقده های قاعده ای مغز موجب علائم ترمور، سفتی عضلات و کندی حرکات میشود.

بیماری پارکینسون

نماد روز جهانی پارکینسون

یکی از برجسته ترین سمبل های بیماری پارکینسون لاله قرمز است و در نهمین باری که روز جهانی پارکینسون برگزار شد، این نماد را ایجاد کردند. J.W.S. Van der Wereld یک باغبان هلندی مبتلا به بیماری پارکینسون لاله ی قرمزی را به جیمز پارکینسون اهدا کرد. این نماد از یک مرد مبتلا به بیماری پارکینسون بر گرفته شده است که می تواند خودش را شبیه به لاله قرمز به سمت جلو یا به سمت عقب خم کند.

نماد پارکینسون

11 آوریل روز جهانی پارکینسون + تاریخچه و نماد

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن /ن
وبگردی