پیرترین درخت جهان
بر روی کره زمین درختانی وجود دارند که جزو پیرترین درختان جهان هستند و میلیاردها سال، سالم باقی مانده اند. کهن سال ترین درختان جهان را بشناسید.

کهن سال ترین درخت روی زمین

آیا می دانستید که بعضی از درختان میلیاردها سال است که روی کره زمین وجود دارند؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که قدیمی ترین درختان جهان چند سال عمر کرده اند؟ بسیاری از گونه های درختان با وجود تغییرات آب و هوایی، باز هم پا برجا مانده اند.

البته که نمی توان قدیمی ترین درخت دنیا را مشخص کرد اما انواع مختلفی از درختان هستند که احتمال می رود جزء قدیمی ترین های دنیا باشند. در این قسمت از سرگرمی نمناک هفت مورد از قدیمی ترین درخت های دنیا که تاکنون سالم باقی مانده اند را به شما معرفی خواهیم کرد.

درخت گران آبوئلو

این درخت در پارک ملی کاسترو در شیلی قرار گرفته است و قدیمی ترین درخت در آمریکای جنوبی محسوب می شود. سن این درخت در سال 2021 ، به 3647 سال رسیده است. یعنی قدمت آن تقریباً به 1500 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

این درخت حدود 60 متر ارتفاع و 4 متر عرض دارد. این درخت یک نوع صمغ در درون خود دارد که از تخریبش جلوگیری می کند یا فرآیند فرسایشی را به تأخیر می اندازد. این صمغ جزء مواد ساختمان سازی بسیار پرکاربرد محسوب می شود.

درخت گران آبوئلو

درخت سرو ابرکوه

این درخت را می توان در کشور ایران پیدا کرد. گونه های مختلفی از آن در نواحی مدیترانه هم وجود دارند. سن این درخت تقریباً 4500 سال است. سرو ابرکوه یک جاذبه طبیعی در ایران است که سازمان میراث فرهنگی از آن مراقبت می کند. این درخت جاذبه بسیار زیادی در کل دنیا دارد و توسط پیامبر ایرانیان به نام زرتشت، کاشته شده است.

درخت سرخدار لانگرنیو

این درخت از گونه سرخداریان است و در کارولینای جنوبی قرار گرفته است و تقریباً پنج هزار سال سن دارد. البته سن این درختی که مدنظر ماست، بین 4000 تا 5000 سال می باشد. البته نمی توان سن دقیق گونه های گیاهی را مشخص کرد اما شواهد زیادی نشان می دهد که درختان چند سال عمر کرده اند. این درخت جزء میراث بسیار بزرگ دنیا محسوب می شود.

درخت سرخدار لانگرنیو

درخت متوسلاه

این درخت در کالیفرنیا قرار گرفته است. محل دقیق آن هنوز ناشناخته باقی مانده اما چیزی که مشخص است، این است که مجموعه مختلفی از درختان باستانی اطراف آن را گرفته اند و همین باعث شده که این درخت مکان امنی داشته باشد و عمر آن به 4853 سال برسد.

یعنی تقریباً به 2832 سال قبل از میلاد مسیح مربوط می شود. البته در سال 2003 ؛ مجوز برش هایی از این درخت توسط جرد میلارچ گرفته شد. این مرد موفق شد تا گونه هایی از این درخت را پرورش دهد.

درخت تیجیکوی پیر

این درخت در ایالت دالارنا در سوئد قرار گرفته است که در سال 2008 کشف شد. هر 600 سال انواع جدیدی از این گونه ها را پرورش می دهند. این درخت یک کلونی با ارتفاع بسیار زیاد است. ریشه آن حدود 9 هزار و 500 سال سن دارد. البته مطالعات نشان می دهد که آب و هوای کشور سوئد زودتر از آنچه که دانشمندان برایش چاره ای بیاندیشند، گرم خواهد شد.

درخت تیجیکوی پیر

درخت بلوط جوروپا

این درخت در کوه های جوروپا در کالیفرنیا قرار گرفته است. گونه های مختلفی از آن تا سال 2009 کشف شدند. بعضی از انواع گونه های آن در نروژ قرار گرفته است.

ریشه های این درخت مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است تا سن آن مشخص شود. هنگامی که این درخت کشف شد، کلونی آن دو و نیم کیلومتر پهنا و یک متر ارتفاع داشت. قدمت این درخت به 13 هزار سال پیش برمی گردد.

درخت پاندو

درخت پاندو در جنگل ملی فیشلیک در آمریکا قرار گرفته است که سن آن تقریباً 80 هزار سال تخمین زده شده است. نه تنها قدیمی ترین کلونی جهان محسوب می شود، بلکه یکی از قدیمی ترین گونه های زنده در کل جهان است و به صورت مجموعه ای از درختان در بالا تر از سطح معمولی زمین قرار گرفته است و همه این ها به یک ریشه متصل هستند. البته تحقیقات نشان می دهد که رشد پاندو نسبت به قبل کندتر شده است. به معنای اینکه پاندو کم کم در حال از بین رفتن است.

پیرترین و کهن سال ترین درخت جهان + اسم و نشانی

3.312
این مطلب مفید بود ؟84
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی