تاریخچه یوگا

تاریخچه و انواع یوگا + معنی اصلاحات رایج یوگا

تاریخ انتشار : 31 خرداد 1400کد مطلب : 81916زمان مطالعه : 5 دقیقه
ورزش یوگا، از ورزش های جهانی و بسیار پرطرفدار می باشد که تاریخچه جالبی دارد و حتما توصیه می شود قبل از اجرای این ورزش، پیشینه و تاریخچه آنرا مطالعه کنید.

آشنایی با تاریخچه یوگا و پیشینه ی این ورزش

یوگا یک تمرین ورزشی باستانی است که روی تنفس، انعطاف پذیری و قدرت بدنی کار می کند که سلامت جسمی و ذهنی را افزایش خواهد داد. یوگا ترکیبی از حرکات جسمی، ذهنی و بعضی از تمرین های معنوی یا دیسیپلین ها است. اجزای اصلی یوگا تمرین هایی شامل حرکات تنفسی و حالات بدنی متفاوت، مجموعه ای از حرکات برای افزایش قدرت و انعطاف پذیری را شامل می شود.

این تمرین مربوط به هزاران سال پیش در کشور هند است که به مرور زمان در کشور های دیگر هم به روش های دیگری تغییر پیدا کرده است. در این قسمت از نمناک ویژگی های مختلف یوگا را به شما معرفی می کنیم و در مورد تاریخچه آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

یوگا از کجا آمده است؟

اصالت و ریشه یوگا به قسمت شمالی هند برمی گردد و مربوط به پنج هزار سال پیش است. کلمه یوگا اولین بار در بین متن های باستانی به نام ریگ وِدا یافت شد. ودا یک نوع متن باستانی است که به صورت سانسکریت نوشته می شود. این دست نوشته ها ریشه در هزار سال پیش دارند.

یوگا در آن زمان در مدارس فلسفه در قبیله های هندو آموزش داده می شد و بخش اصلی تمرین های مدیتیشن بود که البته موزه یوگانیدرا اولین موزه یوگا است و اطلاعات بسیار وسیع تری در مورد تاریخچه یوگا در اختیار شما قرار می دهد.

یوگا

چرا اصطلاحات خاصی در یوگا استفاده می شود؟

اگر تا به حال در کلاس یوگا شرکت کرده باشید، احتمالا کلماتی را شنیده اید که معنی آن ها را نمی دانید. زبان یوگا به زبان سانسکریت است و ریشه در زبان هندی دارد و یکی از قدیمی ترین زبان ها در جهان است. به عنوان مثال کلمات زیر در یوگا استفاده می شود:

یاما

یاما توضیحاتی را در مورد معیارهای اخلاقی برای هدایت رفتار تمرین کننده ارائه می کند. Ahimsa (بی خشونت نسبت به دیگران)، ساتیا (حقیقت)، استایا (نبودن دیگران برای ساختن خودمان)، براهماچاریا (عفاف) و Aparigraha جزو پنج یاما هستند.

نایاما

نایاما مسیری است که در آن خود را مطالعه می کنید، نایاما تامل را تاکید می کند و درباره نظم و معنویت صحبت می کند. سحا (پاکیزگی)، سانتوس (رضایت با خود)، Tapas (داشتن تعهد به حفظ یک عمل)، Svadhyaya (داشتن شجاعت در پاسخ دادن به خود) و اسراوا پرینیدانا (تسلیم شدن به قدرت بالاتر) از نایاماها هستند.

آسانا Āsana

مفهوم این کلمه به معنای نشستن است و یک نوع پوزیشن و تمرین در یوگا محسوب می شود یا به عنوان مثال کلماتی مثل Caturaṅga Daṇḍāsana به معنای پلانک رو به پایین است که به تقویت بازو، شانه و هسته بدن می پردازد.

اصطلاحات ورزش یوگا

پرانایاما Prānāyāma

این هم یکی دیگر از واژگان تخصصی به کار رفته در یوگا است و برای توضیح تمرینات تنفسی استفاده می شود.

تنفس اشتباه باعث ایجاد مشکلات احساسی و جسمی در بدن ما می شود و ما باید این موانع را برداریم تا بتوانیم آزادانه نفس بکشیم یا واژه Ujjayi به معنای محدود کردن جریان هوا در پشت گلو است. در حالی که تنفس همزمان باید از طریق بینی انجام شود. معمولاً صدای دم و بازدم در چنین تنفسی را با صدای اقیانوس ها مقایسه می کنند.

Pratyahara

پراتیاهارا به جدا شدن از جهان خارج و مشاهده باطن می گویند. برای اینکه ما تسط محرک های بیرونی آلوده نشویم، می کوشیم از نیروهای خارجی دور شده و بر روی وجود درونی خود تمرکز کنیم.

Dharana

ذهن ما مملو از ایده ها و فکرهای فراوان است، شما باید ذهنتان را کنترل کنید تا آرامش داشته باشید. دهارانا به معنی توانایی تمرکز بر روی یک شی، فکر و مرکز انرژی است.

Dhyana

در دهیانا ذهن بدون تمرکز آگاه است. دهیانا مرحله هفتم آشتانگا یوگای پاتانجلی و به معنای مراقبه، تفکّر عمیق و درک مستقیم و مرحلۀ مافوق تمرکز فکر است.

سامادهی

سامادهی مرحله آخر یوگای پاتانجلی است که در آن جان آرام گرفته و ظریف ترین حالت آگاهی، نیست شدن در ذات خدا است.

اصطلاحات یوگا

انواع یوگا

انواع یوگا عبارتند از:

1. یوگای وینیاسا

وینیاسا از انواع یوگا و به معنی تنفس برای حرکت است و شما در آن چگونگی تنفس در حال حرکت را می آموزید. این یوگا به شما می آموزد که در زمان حال باقی بمانید، همه چیزها را فراموش کنید و وزن کم کنید و قوی تر و انعطاف پذیرتر شوید.

2. یوگای هاتا

یوگای هاتا، یکی دیگر از انواع یوگا و از وضعیت های استاتیک دائما در حال تغییر و سریع ترین راه برای ایجاد قدرت و انعطاف پذیری است. این یوگا به افراد می آموزد که چطور بدون تحرک بیش از حد، انعطاف پذیر شوند.

3. یوگای ترمیمی / یین / ملایم

این نوع یوگا که برای همه افراد مناسب است، درد را کاهش می دهد و به بهبودی عضلات نیز کمک می کند. یوگای یین، یک روش بسیار علمی برای مراقبت از بدن و اساسا روی زمین و بدون خم کردن عضلات انجام می شود. یوگای ترمیمی به بی خوابی، افسردگی، بهبود آسیب دیدگی، فیبرومیالژیا و استرس کمک می کند.

انواع یوگا

4. یوگای آشتانگا

آشتانگا، یک نوع سنتی از یوگا است که 5 حرکت پشت سر هم دارد. این یوگا را برای افراد به دنبال نظم و انضباط مناسب و برای سلامتی تان به خصوص سلامت دستگاه گوارش و پوست فوق العاده است.

5. یوگای بیکرام

این یوگا از انواع یوگا و مجموعه ای از حرکاتی است که در یک اتاق بسیار گرم انجام می شودو باعث می شود که تکانی به خودتان دهید و عرق کنید.این نوع یوگا برای کاهش وزن و سم زدایی بسیار مناسب است.

6. یوگای داغ

این نوع یوگا موجب می شود که افراد انعطاف ناپذیر، احساس انعطاف پذیری بیشتری کنند و با یوگای بیکرام متفاوت است.

7. یوگای آینگار

این یوگا که شبیه یوگای هاتا است، مناسب افرادی است که به تمرین طولانی مدت و بدون آسیب دیدگی علاقه دارند.

یوگای آینکار

8. یوگای کریا

هدف این شکل از یوگا روشنگری است، که اساسا در وحدت و یگانگی وجود دارد.

9. یوگای کندالینی

کندالینی، سبکی از یوگا است که بیشتر به مدیتیشن توجه می کند و بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد.

در مورد پوزیشن های یوگا چطور؟

در یوگا پوزیشن هایی هستند که از همان پیدایش اولیه یوگا وجود داشتند. انجام این حرکات به شما کمک می کند تا از فواید یوگا مثل انعطاف پذیری بدن، افزایش قدرت عضلانی، محافظت از ستون فقرات، افزایش جریان خون، شادی و روحیه بهتر برخوردار شوید.

تاریخچه و انواع یوگا + معنی اصلاحات رایج یوگا

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن /ف.ن
برچسب : یوگا
وبگردی