اهمیت آزمایش خون

آزمایش خون در ازدوج

کد مطلب : 31663زمان مطالعه : 3 دقیقه
آزمایش خون از ضرورت و اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا مشکلاتی که فکرش را هم نمیکنید با آزمایش خون مشخص میشود مانند سن واقعی افراد !

از اهمیت آزمایش خون مطلع شوید.

میزان کلسترول، تعداد گلبول های قرمز و سفید و کمبود مواد مغذی از جمله مواردی هستند که با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص اند. اما سن زیستی و اینکه آیا افسرده هستید یا خیر نیز می تواند از طریق گرفتن چند قطره ی خون از انگشت دست تان آشکار شود. 

آزمایش خون

آزمایش خون و تشخیص میزان سلامتی

 

 آزمایش خون چه چیزهایی را نشان میدهد؟

 

 

همه ی ما بین 1000 تا 2000 نوع پروتئین در خون مان داریم که هر کدام از این ها کاربرد خاص خودشان را دارند و بر اساس آنها می توان از وضعیت سراسر بدن آگاه شد .

سن واقعی

در مقایسه با سن تقویمی که با گذشت زمان بر میزان آن افزوده می شود، سن بیولوژیکال (زیستی) از سن بدن و اعضای آن خبر می دهد، برای مثال ممکن است شما 52 سال داشته باشید، ولی سن بیولوژیکال تان 48 سال باشد (یعنی سالم تر از سن تولدتان باشید  )

بر اساس میزان برخی پروتئین های خاص موجود در خون می توان به سن بدن پی برد .

در حالی که سیگار کشیدن، BMI بالا و مصرف زیاد شیرینی می تواند سن بدن را 2 تا 6 سال افزایش دهد، ورزش از افزایش سن بیولوژیکال جلوگیری می کند .

خطر ابتلا به آلزایمر

وجود پروتئین های کوچک خون می تواند میزان خطر ابتلای شما به آلزایمر را حتی تا 10 سال آینده و قبل از بروز علائم آن پیش بینی کند. تشخیص افراد در معرض خطر می تواند منجر به اعمال درمان های موثر و زودهنگام شود .

تشخیص ضربه مغزی

اینکه پس از وارد آمدن ضربه به سر بتوان تشخیص داد که آیا فرد ضربه مغزی شده یا خیر، خیلی مهم است. این موضوع به خصوص برای ورزشکاران بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر ضربه مغزی پس از گذشت چند روز تشخیص داده نشود، می تواند کشنده باشد و یا مشکلات مغزی را به بار بیاورد. ضربه مغزی همچنین ممکن است به بروز آلزایمر در سال های بعد زندگی منجر شود .

تا 7 روز بعد از وارد آمدن ضربه به سر، با یک آزمایش خون ساده می توان تشخیص داد که آیا فرد دچار ضربه ی مغزی شده است یا خیر .

میزان آب بدن

کم شدن آب بدن سبب خستگی و اعمال فشار بر قلب می شود. تقریبا 20 درصد افراد بزرگسال دچار کم آبی بدن هستند، زیرا به اندازه ی کافی آب نمی نوشند. با آزمایش خون می توان از کم آبی بدن افراد، به خصوص افراد مسن که بیشتر دچار این مشکل می شوند، مطلع شد .

شدت افسردگی

تشخیص افراد سالم از افراد دچار افسردگی با شدت پایین، برای پزشکان کمی مشکل است. نوع خاصی از مواد شیمیایی که از مغز وارد خون می شود می تواند نشان دهد که آیا میزان هورمون های شادی در بدن تان کم است یا خیر؟ و بر اساس این ماده است که پزشکان می توانند داروهای ضد افسردگی را برای فرد تجویز کنند .

بیماری ها

بر اساس پادتن هایی که توسط گلبول های سفید خون علیه میکروب ها ترشح می شود، می توان به این موضوع پی برد که فرد در گذشته به چه بیماری هایی مبتلا شده است (پادتن ساخته شده علیه هر نوع میکروب متفاوت است و ساختار خاص خود را دارد (

همچنین پزشکان متوجه می شوند که این بیماری ها چه تأثیری بر روی سیستم ایمنی بدن تان گذاشته اند .

خطر اعتیاد به الکل

وجود یک نوع ماده ی شیمیایی به نام PETH در خون، اعتیاد افراد به الکل را نشان می دهد .

اضطراب غیر قابل کنترل

بر اساس وجود نوع خاصی از پروتئین در خون می توان به این نکته پی برد که آیا فرد دچار اضطراب های غیر قابل کنترل است یا خیر؟

 

آزمایش خون در ازدوج

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از تبیان/ح
برچسب : آزمایش خون
وبگردی