استجابت دعا
گاهی اوقات ما با مشکل عدم استجابت دعا هایمان روبه رو می شویم که با خود باید فکر کنیم که چه دلیلی دارد که دعاهایمان برآورده نمی شود.

چه کنیم دعایمان مستجاب شود؟

 
 چرا دعای مورد قبول و برآورده شدن حق قرار نمی گیرد؟
 
راههای استجابت دعا چیست؟
 
قرآن درباره ی استجابت دعا چه توصیه هایی دارد؟ دعا کردن چه شرایطی دارد تا به استجابت برسد؟
 
دعا
دلیل استجاب نشدن دعا
 
 
وَ إِذا سَأَلَکَ عِبادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی وَ لْیُۆْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ (البقرة/186)
‏و هرگاه بندگانم از تو درباره من پرسند (بگو:) همانا من نزدیکم؛ دعای نیایشگر را آنگاه که مرا می‏ خواند پاسخ می‏ گویم. پس باید دعوت مرا بپذیرند و به من ایمان آورند، باشد که به رشد رسند.
 
 برخی افراد از رسول خدا صلی الله علیه وآله می‏ پرسیدند:خدا را چگونه بخوانیم؟ آیا خدا به ما نزدیک است که او را آهسته بخوانیم و یا اینکه دور است که با فریاد بخوانیم؟! این آیه در پاسخ آنان نازل شد.دعا کننده، آنچنان مورد محبّت پروردگار قرار دارد که در این آیه، هفت مرتبه خداوند تعبیر خودم را برای لطف به او به کار برده است:اگر بندگان خودم درباره خودم پرسیدند، به آنان بگو:من خودم به آنان نزدیک هستم وهرگاه خودم را بخوانند، خودم دعاهای آنان را مستجاب می‏ کنم، پس به خودم ایمان بیاورند ودعوت خودم را اجابت کنند. این ارتباط محبّت‏آمیز در صورتی است که انسان بخواهد با خداوند مناجات کند.دعا کردن، همراه وهمرنگ شدن با کلّ هستی است. طبق آیات قرآن، تمام هستی در تسبیح و قنوت هستند؛ «کلّ له قانتون»( بقره، 116.) و تمام موجودات به درگاه او اظهار نیاز دارند؛ «یَسئله مَن فی السموات والارض»( الرحمن، 29.) پس ما نیز از او درخواست کنیم تا وصله ‏ ناهمگون هستی نباشیم.
 
 دعا
استجابت دعا

سفارشات قرآن درباره اجابت دعا

  • دعا و درخواست باید خالصانه باشد. «فادعوا اللّه مخلصین له الدین»( غافر، 14.)
  •  با ترس و امید همراه باشد. «وادعوه خوفاً وطمعاً»( اعراف، 56)
  •  با عشق و رغبت و ترس توأم باشد. «یدعوننا رغباً و رهباً»( انبیاء، 90)
  • با تضرّع و در پنهانی صورت بگیرد. «ادعوا ربکم تضرعاً و خفیة»( اعراف، 55)
  • با ندا و خواندنی مخفی همراه باشد. «اذ نادی ربّه نداء خفیاً»( مریم، 3)در اصول کافی، صدها حدیث در اهمیّت، نقش وآداب دعا، توجّه واصرار وذکر حاجت‏ها هنگام دعا ودعای
 
استجابت دعا
سخنان خدا در قران برای استجابت دعا
 
دسته جمعی وایمان به استجابت آن آمده است.( کافی، ج‏2، کتاب الدعا)چرا گاهی دعای ما مستجاب نمی‏ شود؟عدم استجابت دعای ما به خاطر شرک یا جهل ماست.
در تفسیر المیزان می‏ خوانیم که خداوند در این آیه می‏ فرماید:«اجیب دعوة الداع اذا دعان» خودم اجابت می‏ کنم دعا کننده‏ ای را که فقط مرا بخواند و با اخلاص تمام، از من طلب خیر کند. پس اگر دعا مستجاب نشد، یا به جهت آن است که ما از خداوند خیر نخواسته‏ ایم، و در واقع برای ما شرّ بوده و یا اگر واقعاً خیر بوده، خالصانه و صادقانه از خداوند درخواست نکرده ‏ایم و همراه با استمداد از غیر بوده است. و یا اینکه استجابت درخواست ما، به مصلحت ما نباشد که به فرموده روایات، در این صورت به جای آن بلایی از ما دور می‏ شود و یا برای آینده ما یا نسل ما ذخیره می‏ شود و یا در آخرت جبران می‏ گردد.در اصول کافی می‏ خوانیم:کسی که غذای حرام بخورد، یا امر به معروف ونهی از منکر نکند ویا از سر غفلت وبی‏ اعتنایی دعا کند، دعایش مستجاب نمی‏ گردد.
 
معنای دعا، ترک کسب و کار نیست، بلکه توکّل به خداوند همراه با تلاش است. لذا در حدیث می‏ خوانیم:دعای بیکار مستجاب نمی‏ شود.شاید قرار گرفتن آیه‏ دعا در میان آیات روزه به خاطر تناسب بیشتری است که ماه خدا با دعا دارد.با اینکه کارهای خداوند قانونمند و براساس عوامل و سنّت ‏های ثابت است، پس دعا چه نقشی دارد؟همانگونه که انسان در سفر، حکم نماز و روزه‏ اش غیر از انسان در وطن است، انسان دعا کننده با انسان غافل از خدا متفاوت است و سنّت خداوند لطف به اوّلی است، نه دوّمی. آری، دعا و گفت وگو با خداوند، ظرفیّت انسان را برای دریافت الطاف الهی بیشتر می‏ کند. همانگونه که توسل و زیارت اولیای خدا، شرایط انسان را عوض می‏ کند. چنانکه اگر کودکی همراه پدر به مهمانی رود، دریافت محبّتش بیش از آن خواهد بود که تنها برود. بنابراین دعا، زیارت و توسل، سبب تغییر شرایط است، نه برهم‏ زدن سنّت‏ های قطعی الهی.
آداب دعا از زبان آیت الله نخودکی
 
کسی که دست به دعا برمی دارد باید که به خداوند و حصول حاجت خود از سوی پروردگار عالم حسن ظن داشته باشد و با تمام وجود و از عمق قلب خویش دعا کند. عارف گرانقدر، حضرت آیت الله شیخ حسنعلی نخودکی درباره شرایط دعا کردن می گوید:«بدان ای عزیز که دعا را نیز چون امور دیگر آدابی است که با رعایت آن به استجابت نزدیک تر می شود. طهارت بدن از حدث و خبث و استعمال بوی خوش و تشرف به مساجد و بقاع متبرکه دعا را به استجابت می رساند. نیز دادن صدقه به محتاجان و توجه به خانه خدا از آداب دیگر دعاست. کسی که دست به دعا برمی دارد باید که به خداوند و حصول حاجت خود از سوی پروردگار عالم حسن ظن داشته باشد و با تمام وجود و از عمق قلب خویش دعا کند.به وسیله روزه اندرون از حرام خالی دارد و توبه از گناهان را تجدید کند و در دعا اصرار ورزد و حاجت خویش به زبان بازگوید و با خشوع و گریه نیاز به درگاه بی نیاز برد و حاجت برادران اهل ایمان را مقدم دارد و دعای خود را با اسمای اعظم الهی همراه کند و از مدح و ثنای پروردگار خود فرونگذارد و در آغاز و انجام دعای خود بر محمد(صلی الله علیه وآله) و دودمانش صلوات و درود فرستد.
 

 

استجابت دعا ، چرا دعاهایمان مستجاب نمی شود

4.5107
این مطلب مفید بود ؟9611
برگرفته از شفقنا /ن
وبگردی