براکی تراپی
عوارض روش براکی تراپی بسیار اندک است و این روش نوعی پرتو درمانی است که برای درمان بیماران سرطانی استفاده می شود.

عوارض کم براکی تراپی برای بیماران سرطانی

براکی تراپی یا نزدیک درمانی نوعی تکنیک پرتودرمانی در فیزیک پزشکی است. از براکی تراپی غالبا برای مداوای معضلاتی همانند سرطان پروستات و گاهی سرطان های سر و گردن استفاده می شود. در این روش، عمل پرتودرمانی به وسیله کاشت یا قرار دادن مواد («دانه») پرتوزا (رادیواکتیو) در داخل پروستات صورت می گیرد. این «دانه» یا «بذر»های کاشته شده (seeds) عموماً رادیوایزوتوپ هایی مثل ایریدیوم-192، طلای-198، ید-125، و پالادیوم-103 تشکیل شده اند.

رئیس انجمن فیزیک پزشکی ایران گفت:عوارض روش براکی تراپی برای بیماران سرطانی بسیار اندک است. سیدربیع مهدوی در اولین سمینار تازه های فیزیک براکی تراپی که در بیمارستان بوعلی برگزار شد، اظهار کرد:براکی تراپی یکی از روش های مرسوم و روتین درمان سرطان محسوب می شود و حدود 10 درصد بیمارانی که به بخش های رادیوتراپی مراجعه می کنند در یکی از مراحل درمان نیاز به براکی تراپی دارند.
وی افزود:براکی تراپی امروزه با روش های مختلف انجام می گیرد و در واقع تکنیکی بوده که از طریق آن سورس یا منبع رادیواکتیو داخل تومور وارد شده و درمان محدود به خود تومور است. بنابراین عارضه در بافت نرمال تومور به حداقل می رسد.

رئیس انجمن فیزیک پزشکی ایران، اضافه کرد:روش براکی تراپی در ایران و اکثر کشورهای دنیا انجام می شود ولی متأسفانه طی سال های اخیر به دلیل تحریم ها مشکلات زیادی در تهیه منبع رادیواکتیو وجود داشت ولی با بهبود وضعیت تحریم مسیر ورود ماده رادیواکتیو براکی تراپی کاهش یافت و دسترسی کمی آسان تر شد. مهدوی با اشاره به اینکه در براکی تراپی از روش ها و منبع های مختلف رادیواکتیو استفاده می شود، گفت:ولی در همه این موارد تلاش شده که بهترین اقدامات درمانی و بهترین نتیجه حاصل شود.

 

براکی تراپی

براکی تراپی درمانی مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان

 

وی با اشاره به برگزاری سمینار تازه های براکی تراپی، گفت:این سمینار از امروز به مدت 3 روز با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار شده و دیدگاه های فیزیک براکی تراپی، طراحی درمان در براکی تراپی و انجام کانتورینگ با کمک اساتید داخلی و خارجی در آن مطرح می شود. براکی تراپی یک روش درمان تقویتی است. رئیس انجمن فیزیک پزشکی ایران با بیان اینکه براکی تراپی یک درمان تقویتی محسوب می شود، گفت:این روش تکمیل کننده درمان بوده البته گاهی نیز به تنهایی برای درمان استفاده می شود.

 

ضرورت حمایت از درمان سرطان در کشور

مهدوی خاطرنشان کرد:حمایت از درمان سرطان در کشور ما بسیار حائز اهمیت است و باید توجه داشت که در حوزه رادیوتراپی به شدت وابسته به تجهیزات و تکنولوژی هستیم و باید مسیر ورود این تجهیزات و تکنولوژی تسهیل شود البته نباید از تأمین نیروی انسانی نیز غافل ماند چرا که کار با تجهیزات پیچیده بوده و اگر به درستی با آن کار نشود خطرساز خواهد بود. وی گفت:همزمان با ورود تکنولوژی باید به تأمین نیروی انسانی و آموزش آنها توجه لازم را داشت.

درمان مناسب برای بیماران سرطانی با براکی تراپی

3.812
این مطلب مفید بود ؟93
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان/ی
وبگردی