جهش مسکن

وام ساخت واحدهای جهش مسکن 20 ساله است

تاریخ انتشار : 26 مهر 1400کد مطلب : 65707زمان مطالعه : 3 دقیقه
تسهیلات ساخت واحدهای قانون جهش تولید و تامین مسکن 20 ساله است که به سازندگان پرداخت می شود و پس از احداث خانه ها قابل انتقال به خریداران خواهد بود.

ایسنا:بر اساس تبصره 3 از ماده 4 قانون جهش تولید و تامین مسکن، مجموع دوران مشارکت و فروش اقساطی واحدها 20 ساله است. تسهیلات مربوط به ساخت واحدهای این قانون پس از دوره مشارکت به فروش اقساطی تبدیل و تعهدات آن به خریدار منتقل می شود. در صورتی که افزایش طول دوره ساخت ناشی از قصور و کوتاهی سازنده باشد، سود دوران مشارکت مدت زمات افزایش یافته با تایید وزارت راه و شهرسازی، بر عهده سازنده است.

میزان تسهیلات بر اساس نیاز سالانه مسکن در طرحها و برنامه های اعلام شده وزارت راه و شهرسازی پرداخت می شود. در صورت ترکیب منابع بانک عامل با منابع صندوق ملی مسکن، نرخ سود تسهیلات بر اساس نسبت مشارکت منابع صندوق ملی مسکن با بانک عامل و بر اساس نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار محاسبه می شود.

طبق اعلام نمایندگان مجلس، سقف وام در حال حاضر 450 میلیون تومان و اقساط ماهیانه آن 3 میلیون و 750 هزار تا 5 میلیون تومان است.

یکی از موانعی که طی سالهای گذشته بخش مسکن با آن مواجه بوده، بی میلی بانکها به پرداخت وامهای بخش مسکن است و گفته می شود میزان پرداختی به این حوزه حدود 5 درصد است.

قانونگذار در طرح جهش تولید مسکن بانکها را مکلف به پرداخت دست کم 20 درصد از تسهیلات پرداختی به بخش مسکن کرده است. طبق ماده 4 قانون جهش تولید مسکن، بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی مکلفند حداقل 20 درصد از تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند؛ به صورتی که در سال اول اجرای قانون از 360 هزار میلیارد تومان کمتر نباشد و برای سالهای آینده نیز حداقل منابع تسهیلاتی مذکور با افزایش درصد صدرالذکر مطابق با نرخ تورم سالانه افزایش یابد.

بانکهای تخصصی به تشخیص بانک مرکزی، به غیر از بانک مسکن از شمول احکام این ماده مستثنی هستند.

درخصوص مبلغ بازپرداخت اقساط و حتی نرخ سود تسهیلات هنوز بانک مرکزی رقمی اعلام نکرده و رایزنی بین وزارت راه و شهرسازی با شورای پول و اعتبار در جریان است. نرخ سود تسهیلات 18 درصد خواهد بود اما دولت بیشترین کمک را برای دهکهای اول تا سوم از طریق صندوق ملی مسکن انجام خواهد داد. این کمکها می تواند شامل تقبل تمام یا بخشی از نرخ سود تسهیلات، زمین رایگان، خدمات مهندسی و عوارض صدور پروانه باشد.

محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ درباره قیمت واحدهای طرح جهش تولید مسکن به گفت:چیزی که تا کنون در طرح اقدام ملی اعلام و بر اساس آن عمل می کنیم فهرست بهای نظام فنی و اجرایی کشور است که تعدیلها به آن تعلق می گیرد. مثل سایر پروژه های کشور که در بازار، ارزیابی و با حداقل قیمت ممکن اجرا می شود. تابستان سال گذشته نرخ ساخت واحدها متری 2.8 میلیون تومان در تعیین شد که تعدیلهای بعدی به آن تعلق می گیرد و ملاک قیمت تمام شده است.

بنابراین گزارش، روز 15 مهرماه 1400 اعلام شد که ثبت نام برای واحدهای طرح جهش تولید مسکن از حدود 10 روز دیگر آغاز می شود که هنوز شروع نشده است. تسهیلات در نظر گرفته شده برای این طرح 450 میلیون تومان است که به سازندگان پرداخت می شود. با اینکه هنوز جزئیات اقساط و نرخ سود تسهیلات خانه های طرح جهش تولید مسکن برای دهکهای مختلف توسط بانک مرکزی اعلام نشده، یک نماینده مجلس مبلغ اقساط را 3 میلیون و 750 هزار تا 5 میلیون تومان اعلام کرده است. وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که تلاش می کند حداکثر کمک را به دهکهای یک تا سه داشته باشد. این کمکها می تواند شامل تقبل تمام یا بخشی از نرخ سود تسهیلات، زمین رایگان، خدمات مهندسی و عوارض صدور پروانه باشد.

انتهای پیام/م

 

وام ساخت واحدهای جهش مسکن 20 ساله است

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : وام مسکن
وبگردی