خستگی دوران بارداری
خستگی دوران بارداری به دلیل افزایش متابولیسم و کاهش قند و فشار خون رخ می دهد که با بیخوابی و ناامیدی همراه است و برای بهبود آن از بالش های مخصوص برای استراحت استفاده کنید.

علت و راههای درمان خانگی و طبیعی خستگی دوران بارداری 

خستگی یکی از نشانه های اولیه بارداری برای بسیاری از زنان است و همانطور که ممکن است حدس بزنید، احساس خستگی به سطح کاملا جدیدی از شدت خودش می رسد. همراه با محرومیت از خواب معمولی، خستگی بارداری به عنوان بخشی از بارداری اتفاق می افتد، بنابراین شما احساس تنبلی، کاهش انرژی و کسلی می کنید.

اغلب این خستگی ناگهانی باور نکردنی و همراه با حالت تهوع است که باعث می شود بسیاری از زنان از خود بپرسند، "آیا من باردار هستم؟"، شما می توانید استراحت کنید (اگر شما خوش شانس هستید) و اطمینان حاصل کنید که احساس خستگی به شما و کودک خود آسیب نمیزند، هر چند که این خستگی می تواند زندگی را بسیار سخت تر کند. 

خستگی شدید در دوران بارداری

علل و درمان خستگی دوران بارداری

همانطور که در بخش های قبلی نمناک گفته شد علاوه بر درد، وزنتان زیاد می شود و وزن شکم شما ممکن است خواب شما را با کابوس های عجیب و غریب در مورد کار، زایمان و نوزادان همراه کند. این چیزی نیست که در مورد آن نگرانی داشته باشید با این حال، اگر باعث اضطراب شما می شود، با مشاوره یا حمایت کننده خود مشورت کنید یا تمرین های آرامش بخش و تکنیک های تنفس می تواند به شما کمک کند.

 چرا خستگی دوران بارداری

خستگی دوران بارداری چیست و چرا رخ می دهد؟

علت خستگی بارداری در هر مرحله از بارداری:

خستگی در دوران سه ماهه اول بارداری:

بدن شما بیش از حد کار می کند و شما در طول سه ماهه اول یا تا 12 هفته اول این احساس را می کنید. معلوم می شود که آماده سازی سیستم پشتیبانی از زندگی کودکتان (همانند جفت) نیاز به انرژی زیادی دارد. این به دلیل متابولیسم افزایش یافته همراه با کاهش قند خون و فشار خون است.

خستگی های بارداری

خستگی های مداوم در دوران بارداری چه علتی دارد؟

شما دوست خواهید داشت که در اوایل شب بخوابید و به دنبال فرصتی برای چرت زدن در روز خواهید بود - اما اگر هنوز خبر بارداری خود را اعلام نکرده اید، همدردی آشنایان را که در سه ماهه نخواهید داشت و این ممکن است با ناپایداری عاطفی (کاملا طبیعی) که ممکن است در حال تجربه آن هستید ، همراه شود.

نشانه: اضطراب اضافی.

شما احتمالا احساس بی حسی زیادی را در حدود هفته نهم خواهید داشت.

 خستگی بارداری چیست

توصیه هایی برای رفع مشکل خستگی در دوران بارداری

خستگی در دوران سه ماهه دوم بارداری:

در سه ماهه دوم باید بهتر شوید - اکثر زنان گزارش می دهند احساس خستگی کمتری دارند و انرژی بیشتری را در این مرحله حس می کنند.

 درمان خستگی بارداری

با خستگی هایم در دوران بارداری چه کنم؟

خستگی در دوران سه ماهه سوم بارداری:

خستگی در این زمان را تقریبا فراموش کرده اید، خستگی بارداری اغلب در زمانی که شما در 28 امین هفته بارداری هستید بر می گردد. جای تعجبی نیست، توجه داشته باشید که در این مرحله، کودک شما با سرعت بسیار بالایی رو به رو شده است.

 خستگی در اواسط بارداری

خستگی های دوران بارداری در ماه های آخر

آیا خستگی دوران بارداری من میتواند علامت دیگری باشد یا به کودک من آسیب برساند؟

احساس خستگی بیش از حد در دوران بارداری نرمال است ؛ گاهی اوقات خستگی - همراه با علائم دیگر - می تواند نشانه ای از چیز دیگری باشد ولی اگر هر کدام از موارد زیر را در خود دیدید، به پزشک مراجعه کنید: 

  1. خستگی شما به طور معمول با احساسی مثل احساس خستگی، ناامیدی یا بیخوابی همراه میباشد. 
  2. اگر خستگی شما ثابت باشد و دچار ضعف نفس باشید - می تواند به دلیل کم خونی باشد. 
  3. اگر خستگی شما بسیار شدید باشد، برخی از زنان بیخوابی بارداری دارند که می تواند منجر به خستگی شود، که خستگی عمومی می باشد.

 خطرات خستگی بارداری

خستگی دوران بارداری حاصل از چیست؟ عوارض دارد؟

درمان های طبیعی برای خستگی دوران بارداری :

1.به نظر می رسد واضح باشد، اما تا جای ممکن استراحت کنید، تمام کمک هایی که به شما ارائه می شود را قبول کنید و به دنبال مراقبت از سلامت عمومی خود باشید.

2.سعی کنید از بالش بارداری و وضعیت های مختلف خواب استفاده کنید - انواع مختلفی برای زنان در مراحل مختلف بارداری وجود دارد. 

راه درمان خستگی بارداری

راه های پیشنهادی برای درمان خستگی دوران بارداری

3.قبل از اینکه حتی بخواهید به خواب بروید، زمان زیادی را صرف آرامش خود کنید تا برای شما جواب دهد - به عنوان مثال، کلاسهای آرامش بخش ممکن است تکنیک های تنفسی را آموزش دهند.

4.شما احتمالا چنین احساسی نخواهید داشت، اما ورزش منظم و آرام می تواند خستگی را کاهش دهد - ما درباره ماراتن صحبت نمی کنیم، اما شما می توانید چیزی مانند یوگا، شنا و پیاده روی را در بارداری انجام دهید. 

5.اگر بی خوابی شما را نگران کرده، به دنبال حمایت از عزیزان و متخصصان پزشکی خود باشید.

 عوارض خستگی بارداری

برای رفع خستگی در دوران بارداری چه کنیم؟

درمان خستگی دوران بارداری با تغذیه

برای مبارزه با خستگی چه چیزهایی باید بخورید:

میوه:

چیزی که می خورید می تواند سطح انرژی شما را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین مطمئن شوید به میزان کافی از این مدار را دریافت می کنید. 

غذاهای غنی از آهن : 

مانند سبزیجات سبز برگ، گوشت قرمز، تخم مرغ، ساردین و لوبیا را نیز مصرف کنید. 

تغذیه برای خستگی بارداری

تغذیه مناسب برای رفع خستگی دوران بارداری

مواد غذایی غنی از فیبر : 

مانند غلات سبوس دار، نان قهوه ای و برنج قهوه ای (که همچنین برای مبارزه با یبوست مفی هستند) مناسب است. 

ویتامین C :

که به جذب آهن کمک می کند . 

آب :

خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین و کافئینی هنگامی که شما احساس خستگی می کنید، یک انتخاب وسوسه انگیز است، اما مصرف بیش از حد قند سبب ایجاد کرختی و خستگی می شود که باعث می شود شما بدتر احساس خستگی کنید و تانین موجود در چای و قهوه از جذب آهن بدن شما جلوگیری می کند - که خودش موجب خستگی می شود.

میزان زیاد کافئین (به مقدار 200 میلی گرم در روز) توصیه نمی شود، زیرا این می تواند رشد کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 مشکل خستگی بارداری

خستگی دوران بارداری

در اینجا چند نکته در مورد چیزهایی که در دوران حاملگی باید اجتناب شوند را آورده ایم:

اگر نتوانم بخوابم چه می شود؟

بی خوابی در دوران بارداری بسیار شایع است و مقابله با آن بسیار وحشتناک است - به ویژه هنگامی که تازه شروع شده. بیش از حد نگران نباشید اگر چرخه خواب خود از دست داده اید، مهم است که زمانی می توانید استراحت کنید، این کار را حتما انجام دهید. می توانید سعی کنید مصرف کافئین و شکر را کاهش دهید و برخی از تکنیک های آرامش بخش را قبل از خواب انجام دهید، اما اگر واقعا نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید. 

بیخوابی های بارداری

خستگی دوران بارداری و مشکلات خواب

خستگی دوران بارداری در محل کار:

خستگی در محل کار برای مدت زمان کمی مهم نیست، اما اگر هر روز احساس خستگی می کنید، واقعا می تواند تصمیم گیری و توانایی شما را برای انجام کارتان کاهش دهد.

 خستگی بارداری در کار

خستگی در محل کار در دوران بارداری

چه درمان های مکملی می توانند به خستگی دوران بارداری کمک کنند؟

بسیاری از درمان های تکمیلی باعث آرامش و کمک به بازگرداندن سطوح انرژی می شوند ، همیشه با پزشک واجد شرایط برای درمان زنان باردار ملاقات کنید. 

طب سوزنی برای خستگی دوران بارداری:

طب سوزنی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی حس خوب داشتن (اندورفین) در مغز می شود.این ممکن است به درمان خستگی بیش از حد کمک کند. 

طب سوزنی برای خستگی بارداری

رفع خستگی دوران بارداری با طب سوزنی

آروماتراپی برای خستگی دوران بارداری:

از حمام آرامش بخش با حداکثر سه قطره از اسانس های آروماتراپی مانند اسطوخدوس، گریپ فروت یا ترنج روغن اسطوخدوس لذت ببرید.روغن اسطوخدوس در بارداری ایمن است و می توانید از یک تا سه قطره در هر بار استفاده کنید، اما نه هر شب. 

ماساژ آروماتراپی یک گزینه آرامش بخش است. شما می توانید نزد یکی از متخصصان واجد شرایط بروید یا از همسر خود بخواهید قبل از خواب کمی ماساژتان بدهند که ممکن است به شما کمک کند تا بهتر بخوابید. یک قطره روغن اسانسی را با یک قاشق چای خوری روغن پایه مانند روغن زیتون را مخلوط کنید و برای ماساژ مناسب است.  

آروماتراپی بارداری

درمان های موثر برای خستگی در دوران بارداری

اگر شما بیش از حد خسته هستید و احساس تنش می کنید، با ماما یا پزشک خود صحبت کنید ، آنها درمان هایی را برای کمک به شما از لحاظ احساسی و فیزیکی در دوران بارداری دارند.

علل اصلی خستگی دوران بارداری و درمان خستگی حاملگی با تغذیه

3.836
این مطلب مفید بود ؟279
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی