خشکی دهان
خشکی دهان می تواند به علل مختلف ایجاد شود ، بیماری یا عادات غلط منجر به خشک شدن زبان و آب دهان می شوند که البته به راحتی با توصیه هایی قابل درمان هستند.

4 روش مختلف برای جلوگیری کردن از خشکی دهان

دهان قسمتی از بدن می باشد که دائما باید هیدراته باشد که این کار از طریق ترشح بزاق در دهان انجام می شود . خشکی دهان که در اصطلاح پزشکان که به زئوسومیا معروف است می تواند بسیار خطرناک باشد و می تواند مشکل هایی را ایجاد نماید که جبران آنها بسیار سخت و دردناک خواهد بود .
در این مقاله از نمناک قصد داریم تا 4 روش برای جلوگیری از خشکی دهان را به شما معرفی کنیم که می تواند در این امر بسیار موثر باشند .

علل خشکی دهان :

این مشکل به چندین دلیل می تواند ظاهر شود و از مهمترین آنها می توان به
تشنگی
عوارض برخی داروها
استفاده از تنباکو
مشروبات الکی
آلرژی
خشکی دهان

آنچه که باید از خشکی دهان بدانید

بزاق و خشکی دهان

بزاق مایعی است که توسط غدد بزاق در دهان ایجاد می شوند و دو مسئولیت اصلی و مهم دارد که عبارتند از سلامت دهان و کمک به دستگاه گوارش که از دو مورد مهم و اصلی محسوب می شوند و هنگامی که دهان شما خشک می شود ، مشکلاتی ایجاد خواهد کرد که شاید کمی دردناک باشند .
بدون بزاق ، فرآیند جویدن و خوردن غذا غیرممکن خواهد بود و در همین حین ، مشکلات دیگری ظاهر می شوند و ممکن است باعث مشکلاتی چون هالیتوز و کاندیدیازیس(candidiasis) و حتی مشکلات تنفسی در گلو شود .

نکته جالب در مورد خشکی دهان

خشکی دهان در خانم ها بیشتر از آقایان می باشد و آن هم به دلیل یائسگی می باشد که باعث این مشکل در خانم ها می شود .کسانی که دندان های مصنوعی دارند نسبت به کسانی که ندارند ، دهانشان خشک تر می باشد .
 

راه های جلوگیری و درمان از خشکی دهان :

در این مقاله از نمناک قصد داریم تا شما را با راه های جلوگیری از خشکی دهان و عوارض آن آگاه سازیم . جهت اطلاع بیشتر در این موضوع ادامه این مطلب را بخوانید .
1-آب بنوشید 
برای رفع تشنگی روزمره تان شما باید روزانه 8 لیوان آب بنوشید و برای جلوگیری از خشکی دهان توصیه می شود که روزانه این مقدار آب را بنوشید تا دهانتان خشک نشود و مشکلاتی که در ابتدای مطلب به شما معرفی کردیم ، ظاهر نشوند ،از تمام نوشیدنی ها می توانید استفاده کنید.
2- زنجبیل بجویید
زنجبیل خواص زیادی دارد که به شما در مبارزه با مشکلاتی که برای سلامتی تان اتفاق افتاده کمک می کند و یکی از بهترین گزینه ها برای رفع خشکی دهان می باشد . در کل جوییدن باعث ایجاد بزاق بیشتر می شود و در نتیجه اگر شما زنجبیل را بجویید بزاق بیشتری در دهانتان ایجاد می شود و از عوارض احتمالی در آینده جلوگیری می کنید .
تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که باید زنجبیل را به قطعات کوچک تری تقسیم کنید و هر یک را به مدت چند دقیقه در دهانتان بجویید(حداقل 4 دقیقه) . توصیه می شود که این روند را روزانه 3 بار در روز تکرار کنید .
3-لیمو و آب لیمو
خشکی دهان

نسخه گیاهی و طبیعی درمان و جلوگیری از خشکی دهان

جالب است که بدانید ، زهنگامی که شما لیمو را برش می دهید با استشمام آن ، بزاق بیشتری در دهان شما ایجاد می شود و به عبارتی روند تولید آن افزایش می یابد .
پس چه نوشیدن و چه بوییدن لیمو باعث افزایش بزاق می شود و شما را از خشکی هان نجات می دهد .
4-ادویه جات تند
پس از خوردن ادویه جات تند ، غدد بزاق را تحریک می کنند و باعث افزایش تولید آن می شوند و از این رو این مورد نیز برای جلوگیری از خشکی دهان ، گزینه مناسب و مطلوبی می باشد .
توجه:اگر شما خوردن ادویه جات تند را ترجیح نمی دهید ، توصیه می شود آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و از مقدار کم شروع کنید و کم کم مقدار اولیه را افزایش دهید .

از علت تا راه درمان خانگی خشکی زبان و دهان

3.8121
این مطلب مفید بود ؟9229
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ ف.ن
وبگردی