خیار گلخانه ای
خیار گلخانه ای ظاهری زیبا و صاف دارند و بافت آنها ترد و آبکی است، اما برخلاف آب و رنگ وسوسه انگیزشان طعم دلچسبی ندارند.

خیار گلخانه ای بهتر است یا مزرعه ای؟

این روزها خیارهایی که در بازار میوه و تره بار به فروش می رسند دو نوع مزرعه ای و گلخانه ای هستند، اما چه نوع خیار و با چه ویژگی هایی برای مصرف روزانه مناسب تر است؟
اصلی ترین مشکل خیارهای گلخانه ای، سم های قوی است که در گلخانه به بوته های خیار زده می شود. در نتیجه تا زمانی که خیارهای مزرعه ای در بازار موجود است، از خرید خیارهای گلخانه ای خودداری کنید.
از نشانه های بارز تشخیص خیار مزرعه از انواع گلخانه ای، بذرهایی است که در گوشت میوه پراکنده است. اگر خیار گلخانه را از وسط نصف کنید، جای بذر را می بینید، اما خود بذر وجود ندارد. در خیارهای مزرعه بذر قابل مشاهده و زیر دندان احساس می شود.

خیارهای گلخانه ای ظاهری زیبا، کشیده، قلمی و پوست سبز پررنگ صاف دارند و بافت آنها ترد و آبکی است، اما برخلاف آب و رنگ وسوسه انگیزشان طعم دلچسبی ندارند و خیلی سریع پلاسیده می شوند خیارهای مزرعه قطور و کوتاه قد و ظاهری کج و کوله دارند و اغلب به رنگ سبز روشن اند، اما گوشتی و خوش عطر و طعم هستند و ماندگاری آنها زیادتر از خیارهای گلخانه ای است.
چون سموم مصرفی در خیارهای گلخانه ای می تواند وارد شیره گیاه و حتی گوشت آن شود، بهتر است از این نوع خیارها استفاده نکنید یا قبل از مصرف پوست بگیرید. با پوست کندن خیار، خطر ورود سم به بدن کاهش می یابد اما حذف نمی شود.

 

 خیار گلخانه ای

تفاوت خیارهای گلخانه ای و مزرعه ای

 خیارهای سالادی پرآب و حجیم هستند و مصرف نوع مزرعه ای آن در انواع سالادها و رنده شده آن در شربت سکنجبین بهترین رفع کننده تشنگی و تامین کننده آب بدن است. خیارهای شکسته، ترک دار، لهیده و خراشیده محیط مساعدی برای تکثیر و تجمع میکروب ها هستند. از خرید خیارهای آسیب دیده اجتناب کنید و بدانید که چروکیدگی و زرد شدن خیار از علائم ماندگی آن است. هنگام خرید خیار، انواعی را که رنگ سبز تیره و پوست درخشان و شفاف دارند، انتخاب کنید. مسمومیت ناشی از مصرف خیارهای گلخانه ای سمپاشی شده معمولا بلافاصله پس از خوردن اتفاق نمی افتد. این سم به مرور زمان در بدن تجمع یافته و وقتی به دوز معینی رسید، فرد را به علائمی چون تهوع، سرگیجه و افزایش ضربان قلب دچار خواهد کرد.

خیارهای مزرعه در مقایسه با انواع گلخانه ای به دلیل تماس بیشتر با خاک، آلودگی زیادتری دارند، اما با شست وشوی مناسب، مشکلی برای مصرف کننده پیش نخواهد آمد. خیارهای گلخانه و مزرعه از نظر میزان کالری و ارزش تغذیه ای تفاوتی با یکدیگر ندارند. حداکثر زمان نگهداری خیار در یخچال یک هفته است، به شرطی که در قسمت پایینی یخچال و در شرایط خشک نگهداری شوند. نگهداری خیار در طبقات بالای یخچال منجر به کاهش ماندگاری میوه می شود.

مصرف خیار گلخانه ای بهتر است یا خیار مزرعه ای؟

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم آنلاین/ی
برچسب : میوه خیار
وبگردی