داروی رانیتیدین

علت اصلی جمع آوری داروی رانیتیدین از بازار

تاریخ انتشار : 2 تیر 1399کد مطلب : 42775زمان مطالعه : 2 دقیقه
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره علت اصلی جمع آوری داروی رانیتیدین از بازار و بهترین جایگزین آن توضیحاتی را ارائه کرد.

باشگاه خبرنگاران:علی فاطمی متخصص فارماکولوژی و نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره علت اصلی جمع شدن داروی رانیتیدین از بازار دارویی کشور، اظهار کرد:یک نکته مهم که در مورد همه داروها وجود دارد این است که پرونده ایمنی آن ها هیچ وقت بسته نمی شود، یعنی ممکن است سال ها بعد از تولید یک دارو و با پیشرفت علم، عوارض جانبی جدیدی شناسایی شود که دولت ها مجبور باشند یک دارو را از بازار جمع آوری کنند. در مورد رانیتیدین هم همین اتفاق افتاد، دانشمندان متوجه شدند که ماه ها یا سال ها بعد از تولید این دارو و در شرایط محیطی نامناسب، ممکن است که یک ماده سرطان زا (از گروه نیتروز آمین ها) در آن اینجا شود.

نیتروز آمین ها چقدر خطرناک هستند؟

او در ادامه افزود:بیشترین تماس ما با نیتروزآمین ها، از طریق هوای آلوده (به ویژه دود تنباکو و هوای داخل ماشین)، غداهایی مانند سوسیس و کالباس و تماس با برخی مواد شوینده و بهداشتی اتفاق می افتد که مقدار خیلی کم این مواد می تواند به شدت سرطان زا باشد؛ به همین علت امروزه کنترل های زیادی صورت می گیرد تا تماس افراد با نیتروز آمین ها به صفر نزدیک شود. شرکت های داروسازی با مشاهده کمترین مقدار از این ماده در داروها، تولید آن ها را متوقف می کنند تا آسیبی به بیماران وارد نشود.

بهترین جایگزین رانیتیدین چیست؟

فاطمی بیان کرد:فاموتیدین از خانواده رانیتیدین است و برای جلوگیری از ترشح اسید معده حدود 5 برابر نسبت به رانیتیدین قدرت بیشتری دارد، در ضمن عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن کمتری است. برخلاف رانیتیدین که معمولا باید روزی دوبار استفاده شود، می توانیم برای درمان رفلاکس معده (بازگشت اسید به مری)، زخم معده، سوء هاضمه و همینطور پیشگیری از خونریزی معده ناشی از استرس، فاموتیدین را فقط روزی یک بار (شب ها) استفاده کنیم.

او در پایان تصریح کرد:فاموتیدین جزو داروهای OTC به حساب می آید و برای خرید از داروخانه در مواقع ضروری، به نسخه پزشک احتیاج نخواهد داشت.

انتهای پیام/م

علت اصلی جمع آوری داروی رانیتیدین از بازار

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
برچسب : درد معده
وبگردی