بارداری
خانم هایی که در دوران بارداری و شیردهی هستند باید به تغذیه خود در این دوران اهمیت زیادی قائل شده و برای جلوگیری از برخی مشکلات گوارشی در مصرف غذاهای خود دقت کنند.

مصرف حبوبات در دوران بارداری و شیردهی

تغذیه در دوران بارداری و شیردهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و سلامت جنین ارتباط زیادی با تغذیه مادر دارد.اینکه به خاطر دو نفر غذاخورده شود و بایدها و نبایدهایی در این زمینه وجود دارد مادران باردار را کمی کلافه می کند.اما اطمینان از تغذیه درست در این دوران ارزش کمی سختی کشیدن را دارد.

در میان مواد غذایی با منشأ گیاهی، بهترین منبع پروتئین، مغزدانه ‏ها و حبوبات هستند. حبوبات به میزان قابل‏ توجهی پروتئین دارند، به طوری که 100 گرم نخود حاوی 30-25 درصد پروتئین است، مهم‏ترین مشکل مصرف حبوبات، کربوهیدرات‏ها و قندهای غیرقابل هضم آنهاست. ایجاد نفخ بعد از مصرف حبوباتی مانند نخود، به نوع قند موجود در آنها یعنی «رافینوز» و «استاکیوز» و «ممانعت کننده های آنزیمی» که در قسمت داخلی و پوست وجود دارند و باعث اختلال در هضم غذا می شوند، مربوط است.

 

اهمیت تغذیه در بارداری

مشکلات گوارشی با مصرف بیش از اندازه حبوبات

با توجه به اینکه مقدار قند موجود در حبوبات مانند نخود زیاد است، شکستن و تبدیل شدن آنها به گلوکز در دستگاه گوارش با محدودیت مواجه است بنابراین باقیمانده این ترکیب‏ها به قسمت انتهای روده می‏رود و به‏وسیله میکروارگانیسم‏هایی که جزو فلور طبیعی هستند، تحت تخمیر بی‏هوازی قرار می‏گیرد و باعث ایجاد مقدار زیادی گاز (نفخ) می‏شود.

معمولا حساس بودن به مواد غذایی نفاخ به تجربه مصرفشان مربوط است. افرادی که به مقدار متعادل حبوبات مصرف می‏کنند، در مقایسه با کسانی که حبوبات کمتری می‏خورند، سازگاری بیشتری با آن دارند و مشکل نفخ کمتر در آنها بروز می‏کند. مصرف نخود منع محدودیتی ندارد اما با توجه به اینکه هضم و جذب موادمغذی در سالمندان مشکل تر است، بهتر است در مصرف این خوراکی زیاده ‏روی نشود. کسانی هم که به مشکلات گوارشی جدی مبتلا هستند، نباید در مصرف این خوراکی ها زیاده‏ روی کنند زیرا باعث تشدید مشکلات گوارشی شان خواهد شد.به علاوه خانم هایی که در دوران بارداری و شیردهی هستند نیز نباید زیاد حبوبات مصرف کنند.

برای کاهش نفخ حبوبات، بهتر است یک روز قبل آنها را در آب خیس کنید، با این کار تا حدودی مشکل نفخ شان حل می شود. در ضمن، اگر حبوبات را 15 دقیقه در دمای 70 درجه سانتی گراد یا بالاتر بجوشانید، تا حدود زیادی مشکل ممانعت کننده های آنزیمی از بین می رود. تمام حبوبات، محیط مناسبی برای رشد باکتری ها، حشرات و لارو محسوب می شوند، بنابراین بهتر است آنها را در مکانی خنک نگهداری کنید تا شرایط مناسب برای رشد باکتری و حشرات فراهم نشود.
 

در دوره بارداری یا شیردهی حبوبات کم مصرف کنید

4.341
این مطلب مفید بود ؟356
برگرفته از سلامت-/ف
وبگردی