رضا فیض نوروزی
رضا فیض نوروزی در فیلم های مهران مدیری مانند قهوه تلخ و مرد دوهزار چهره هنرنمایی کرده است . بیوگرافی کامل “رضا فیض نوروزی” را می توانید در بخش بیوگرافی بازیگران سایت نمناک مشاهده نمایید.

بیوگرافی رضا فیض نوروزی

 • نام اصلی:رضا فیض نوروزی
 • زمینه فعالیت :بازیگر
 • تولد:4 تیر 1330
 • محل تولد :کرمانشاه
 • ملیت:ایرانی ایران
 • سال های فعالیت 1376:تا کنون
 • همسر:زهره مجابی

رضا فیض نوروزی

رضا فیض نوروزی بازیگر

 
 
رضا فیض نوروزی در سال 1330 در کرمانشاه متولد شد و پس از دریافت دیپلم ریاضی، در کلاس های بازیگری در خانه تئاتر قزوین شرکت کرد و به تحصیل اصول بنیانی بازیگری تحت سرپرستی آقای رضا محمدی پرداخت. در سال 1350 به دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یافت و تحصیلات آکادمیک در رشته بازیگری را آغاز نمود. در سال 1351 دوره ی آموزش مربیگری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را گذراند و بعنوان مربی در این مرکز به فعالیت پرداخت. در سال 1352 همکاری با تلویزیون تحت سرپرستی دکتر فره وشی را آغاز کرد که نتیجه اش گردآوری ادبیات و قصه های عامیانه ناحیه غرب ایران بود. در سال 1355 پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تهران به استخدام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درآمد و با سمت بازرس آموزشی تئاتر مشغول به کار شد. در شهریور سال 1357 به قصد ادامه ی تحصیل به آمریکا رفت و در دپارتمان تئاتر دانشکده آریزونا در رشته بازیگری و کارگردانی به تحصیل پرداخت. در سال 1362 با تسلیم پایان نامه تحت عنوان «تحلیل پیش تولید کارگردان از نمایشنامه ی دایره ی گچی قفقازی برتولت برشت» و کارگردانی نمایشنامه نامبرده در آریزونا دوره ی کارشناسی ارشد را تمام کرد. در سال 1376 پس از بازگشت از آمریکا به فعالیت در سینما و تلویزیون پرداخت که حاصل این فعالیت بازی در چندین فیلم سینمایی و سریال متعدد تلویزیونی بوده است.

تحصیلات رضا فیض نوروزی

رضا فیض نوروزی دارای مدرک فوق لیسانس بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشگاه آریزونای آمریکا در سال 1984 می باشد.

اولین فیلم رضا فیض نوروزی

پس از بازی در تئاتر «تانگو» (اسلاومیر مروژک) دردانشگاه آریزونا و نمایش «همه علیه من» (نیل سایمن) همراه با رضا ژیان در آمریکا در سال 1995، در سال 1376 به ایران آمد و اولین بار در مجموعه کاکتوس ظاهر شد.

شهرت

بازی های متفاوت او در مجموعه گوهر کمال او را به شهرت رساند. او در سینما هم موفق بود.
 
رضا فیض نوروزی
فتحعلی اویسی و بهاره رهنما و رضا فیض نوروزی

همسر رضا فیض نوروزی

زهره مجابی (متولد 1338 قزوین)، بازیگر ایرانی است. او در رشته بازیگری کارگردانی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحصیل کرده و از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی دارد. او همسر رضا فیض نوروزی است.

مصاحبه با رضا فیض نوروزی بازیگر قهوه تلخ

در ارائه نقشتان چقدر از خلاقیت خودتان بهره بردید، کارگردان و نویسنده چه نقشی در ارائه نقش "صدر اعظم" داشتند؟
وقتی یک نقش به بازیگر محول می شود، او پس از خواندن متن تصویری از نقش را در ذهن خود می سازد، در کنار بازیگر کارگردان نیز تصویر خودش را از آن نقش دارد، در نشستی که بین بازیگر و کارگردان در مورد ذهنیات و ایده های شخصی نسبت به نقش صحبت می شود این مسائل تفکیک می شود و کارگردان تصویر خودش را به بازیگر تفهیم می کند، چنین نشستی بین مهران مدیری و بازیگران شکل گرفت، حاصل ایده های کارگردان، ذهنیات بنده و متن نگاشته شده "صدراعظم" ی است که با تلفیق این نظریات شکل گرفت.
 
رضا فیض نوروزی و جواد عزتی
رضا فیض نوروزی و یوسف تیموری و جواد عزتی در فیلم دست بالای دست
 
نقش گریم و لباس در مجموعه قهوه تلخ چیست؟
 
بسیار مهم بود؛ حتی اگر گریم یک فون ساده هم باشد در یک اثر هنری این فون نقش بسزایی در پیشرفت آن اثر دارد، بازیگر با آن فون ساده زیر نور و حرارت پروژکتورها و مقابل دوربین و عوامل قرار می گیرد و با همان فون احساس قدرت می کند.
در این مجموعه لباس تاریخی است و خبری از لباس روزمره نیست، لباسی که تا به حال از آن استفاده نکرده بودم، و در کنار لباس گریمم نیز در نوع خود برایم تازه است، تلفیق این دو با ذهنیات من از نقش که شامل بیان و حرکت است باعث بهتر ارائه شدن نقش می شود.من تا زمانی که لباس نپوشیده ام و گریم نشده ام و عصا به دست نگرفته ام، از نقش یک تفکر ذهنی دارم، لباس و گریم جامه عمل به ذهنیات من می پوشانند.
 
 
با توجه به بن مایه اصلی این کار که تاریخی است، سنگینی واژگان تا چه میزان بازیگران و یا نویسندگان را تحت تاثیر قرار داده است؟
 
بویژه خود بنده، من شخصا یک مقدار مشکل زبان فارسی دارم و آن هم بخاطر دور بودن از آن در سالهای اقامت در خارج از کشور است، در کنار این مساله از آنجایی که ادبیات مورد استفاده در این مجموعه، ادبیات روزمره نیست، گاه گداری صادقانه بگویم متوجه معانی برخی از لغات نمی شوم و بارها پیش آمده که از دیگر بازیگران، نویسندگان یا کارگردان جمله ای را پرسیده ام، این مساله فشار عظیمی را بر دوش من گذاشته است که تلاش کرده ام زیر این فشار خودم را با گروه همسان کنم.
 
 رضا فیض نوروزی

حسام زاهدی و رضا فیض نوری در کمربندها را ببندیم

 
بازخورد مردم را چگونه دیدید؟
متاسفانه به علت مشغله زیاد فرصت رصد کردن نشریات و فضاهای مجازی را نداشته ام، اما می دانم استقبال بسیاری از مجموعه صورت گرفته و این مجموعه در دل مخاطبان جای خود را پیدا کرده است، در چند موردی که بیرون از لوکیشن با مخاطبان برخورد داشتم، متوجه شدم که بسیاری از شخصیتهای کار به دلشان نشسته است و از این مساله بسیار خوشحال هستم.
 
برهه تاریخی مبهمی که به عنوان فضای وقوع داستان شکل گرفته، چه چیزی را در خود جای داده است؟ آیا دلیل این انتخاب بیان واقعیتهایی است که کسی را آزار نمی دهد؟
 
فکر نمی کنم صرفا هدف این بوده است، قالبهای بسیار بی شماری وجود دارد که داستانها در آن قالبها گذاشته می شود، فیلمهای فضایی ساخته می شود، قعر فضا، سفینه؛ داستان های عاشقانه، داستانهایی برا اساس جنگهای داخلی و خارجی، اما تخیل نویسنده و کارگردان است که یک داستان را خلق می کنند، تخیلی ترین کار که در قعر کهکشان هم صورت می گیرد ریشه در واقعیت دارد و اگر نداشته باشد نمی تواند مخاطب را جذب کند، مگر اینکه یک کار فانتزی "والت دیسنی" باشد گرچه اغلب کارهای "والت دیسنی" هم ریشه در واقعیت دارد.قهوه تلخ" تلنگری است به مخاطب برای بیان ساده بسیاری ازاتفاقات که پیش آمده است.
 
عکس رضا فیض نوروزی
رضا فیض نوروزی و جواد رضویان
 
 
ممیزه ی کار مهران مدیری چیست؟
 
بارها و بارها با خودم فکر می کردم که چرا ما گروههای بیشتری مثل گروه مهران مدیری نداریم، عوامل خیلی با هم صمیمی هستند و خیلی خوب کارشان را انجام می دهند، هنگام ضبط ریزه کاریهای بسیار زیبایی به کار یکدیگر اضافه می کنند، بازیگران در مورد نقش های یکدیگر تبادل اطلاعات می کنند و به یکدیگر پیشنهاد نوع تیپ سازی ،بیان جملات و مسائلی از این دست می دهند.
یکی از مهمترین ممیزه های مهران مدیری ایجاد فضای صمیمی در بین عوامل است که باعث اتحاد و همدلی در گروه می شود.
 
درهرکارهنری گرچه صدها هنرمند نمایش ساز مانند گریمور، صحنه پرداز، طراح لباس، فیلمبردار، صدابردار، بازیگر و غیره حضور دارند، در راس همه آنها کارگردان است، کارگردان باید صمیمی باشد و فضای صمیمی ایجاد کند ،فهیم، سخاوتمند و بخشنده باشد، از نقطه نظر انسانی و هنری گروه مهران مدیری واقعا یکی از گروههای نادر خیلی خوبی است که من با آن همکاری کرده حدود130نفر14ماه است که در این لوکیشن درست مثل یک خانواده زندگی می کنیم.
در بازیگری بارها به من گفتند که این جمله را چنین بگو و اشاره می کند به فلان سکانس برای یادآوری بنده، در صورتی که اگر این مسائل را نمی گفتند، بیان من طوری بود که اصلا کار تفهیم نمی شد، در کل اشراف و تسلط کاملی بر روی کار دارند، در حال حاضر حدود چهار ماهی است که علاوه بر کارگردانی بازی می کنند، با این همه مشغله ای که در ذهن دارند، بازهم کار را به خوبی اداره می کنند.مهران مدیری طنز را خیلی خوب می شناسد، طناز خیلی خوبی است و انسان بسیار شیرینی است و این جاذبه عظیمی است که مهران دارد.
 
به عنوان بازیگر این مجموعه به اهداف مورد نظرتان در ایفای این نقش رسیده اید؟
در چند برخوردی که با تماشاگر داشتم، مشاهده کردم که کار به دلشان نشسته است، ولی نمی توانم بگویم که راضی هستم، برای اینکه بازیگر صد درصد نمیتوانهد از خودش راضی باشد، مصداق این مساله این است که بسیاری از بازیگران به محض ظبط و اتمام یک سکانس ، با خود می گویند که اگر چنین نگاهی می کردم یا اگر چنین بیانی با چنین لحنی می گفتم بهتر بود، این نشاندهنده این است که بازیگر سختگیرترین منتقد خود است و سختتر از مخاطب از کار خود احساس رضایت می کند، اما در کل رضایت مخاطب باعث خشنودی و خرسندی عوامل است و این مساله باعث رضایت بنده از کار است.
 

فیلم شناسی رضا فیض نوروزی

سینما

 1. چار چنگولی (1387)
 2. ده رقمی (1387)
 3. دایناسور (1386)
 4. معادله (1382)
 5. جوجه اردک من (امیر فیضی، 1381)
 6. کلاه قرمزی و سروناز (ایرج طهماسب، 1381)
 7. تارزن و تارزان (1380)
 8. مربای شیرین (مرضیه برومند، 1379)
 9. عشق فیلم (ابراهیم وحیدزاده، 1381)
 10. علی و دنی (وحید نیکخواه آزاد، 1379)
 11. مومیایی 3 (محمدرضا هنرمند، 1378)
 12. شبیخون (جمشید آهنگرانی، 1377)

رضا فیض نوروزی

رضا فیض نوروزی در صندوقچه

تلویزیونی

 1. 1390 دست بالای دست محسن یوسفی
 2. 1390 سهمی برای دوست مسعود اطیابی
 3. 1388 تله فیلم «درخت چشمه» محسن تربیت دوست
 4. 1387 تله فیلم «پل» عباس بابویهی
 5. 1387 مرد دوهزارچهره مهران مدیری
 6. 1386 مرد هزارچهره مهران مدیری
 7. 1385 بایرام مسعود نوابی
 8. 1385 روز رفتن جواد افشار
 9. 1384 بوی گل های وحشی حسینعلی لیالستانی
 10. 1383 کمربندها را ببندیم مهدی مظلومی
 11. 1382–1383 کاکتوس - سری سوم محمدرضا هنرمند
 12. 1382 رؤیای ناتمام جواد اردکانی
 13. 1380–1381 پلیس آسمانی فرشته صدرعرفایی
 14. 1380–1381 آواز مه حسینعلی لیالستانی
 15. 1379 کاکتوس - سری دوم محمدرضا هنرمند
 16. 1378 کژدم 33 مهدی شمسایی
 17. 1377 گوهر کمال عباس رنجبر
 18. 1377 کاکتوس - سری اول محمدرضا هنرمند

رضا فیض نوروزی

رضا فیض نوروزی محمدرضا هدایتی و عوامل ، بازیگران قهوه تلخ 

 

شبکه نمایش خانگی

 • 1392 شوخی کردم مهران مدیری
 • 1391–1392 برج آرام مسعود اطیابی
 • 1391 ویلای من مهران مدیری
 • 1389–1390 قهوه تلخ مهران مدیری

 

رضا فیض نوری و مهران مدیری

رضا فیض نوری و مهران مدیری

زندگینامه کامل رضا فیض نوروزی + عکس

4.717
این مطلب مفید بود ؟161
منبع : نمناک - / ک.ک
وبگردی