روده سالم
بهترین و طبیعی ترین روش برای داشتن روده سالم که اثری مستقیم روی سلامت کل بدن دارد تغذیه و عادات غذایی مناسب می باشد.

توصیه های مهم غذایی برای داشتن روده سالم

روده یکی از مهمترین قسمتهای بدن میباشد و باید به سلامت و کارکرد آن کمک کنیم و از عملکرد صحیح آن اطمینان کافی را کسب کنیم. رودهایی که عملکرد صحیح ندارند می توانند منجر به احساس نفخ، کم انرژی بودن و حتی افسردگی های پیاپی می توانند نشان دهنده ی در خطر بودن روده باشد و باعث ایجاد اختلال در سلامت و جسم و روان شخص شود. پس به گفته های فوق از خطراتی که در پی اختلال عملکرد روده اتفاق می افتد مطلع شوید. از این رو خانم جولی های شیرز دستور العملی برای سلامت روده فراه کرده اند و ما نیز آنرا با شما به اشتراک می گذاریم. این دستور العمل به دو دسته تقسیم می شود که آن دو عبارتند از:نوشیدنی و غذا که ما در بخش سلامت نمناک به تفسیر آنها خواهیم پرداخت.

رژیم غذایی سالم می تواند به حفاظت از اختلالات روده کمک کند همان طور که رژیم غذایی می تواند تاثیر مثبت یا منفی بر سلامت قلب، مغز و استخوان داشته باشد، سلامت کلی می تواند اتحت تاثیر آنچه که می خورید قرار گیرد.روده بخش حیاتی برای سیستم گوارشی است و بیمارهای متفاوت می تواند باعث شود نامناسب کار کند. برخی از این بیماری ها عبارتند از بیماری های التهابی روده، مانند کرون و بیماری سندروم روده تحریک پذیر و سرطان روده بزرگ. درمان این بیماری شامل رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی، دارو یا عمل جراحی است.

سرطان روده بزرگ یکی از مهم ترین بیماری های روده است سومین سرطان شایع و دومین سرطان کشنده در ایالات متحده است عوامل خطر عبارتند از:سن (افزایش ریسک بالای 50 سال)؛ نژاد (سیاهپوستان بیش ترین میزان سرطان روده بزرگ را در آمریکا دارند؛ پلیپ قبلی، بیماری ملتهب روده، سیگار کشیدن. متخصص بیماری های معده و روده می گوید:همچنین ارتباط قوی بین چاقی و ریسک بالاتر ابتلا به سرطان روده وجود دارد.

بیماریهای روده

رابطه مهم بیماری های روده با چاقی :

طبق گزارش موسسه ملی سرطان، ارتباط بین چاقی و ریسک سرطان روده بزرگ ممکن است ناشی از عوامل چندگانه باشد، از جمله افزایش میزان انسولین در خون، شرایطی که ممکن است بیشتر در افراد چاق رخ دهد. افزایش انسولین و شرایط مربوط به انسولین مانند مقاومت انسولین ممکن است باعث افزایش رشد تومورهای خاص، از جمله آن هایی که درروده هستند شود. انجمن سرطان آمریکا ارتباط بین رژیم غذایی، وزن، ورزش و سرطان روده بزرگ برخی از شدیدترین انواع سرطان است را گزارش می دهد طبق گزارش بنیاد سرطان کولون، در حقیقت، حدود 50 تا 75 درصد از سرطان روده بزرگ می تواند از طریق تغییرات سبک زندگی مانند تغذیه سالم، جلوگیری شود.

تغییرات سبک زندگی و رعایت نکات مهم تغذیه ای برای داشتن روده سالم

کنار گذاشتن شکر :

مطالعات نشان داده اند افراد مبتلا به کولیت و التهاب روده اغلب رژیم غذایی با شکر زیاد و فیبر کم دارند. در حالی که شکر مستقیما با پیشرفت سرطان روده بزرگ مرتبط نبوده غذاهای حاوی قند بالا اغلب کالری بالایی دارند و می توانند منجر به افزایش وزن و چاقی شوند.

روده سالم

افزایش مصرف فیبر برای داشتن روده سالم:

مصرف رژیم غذایی با فیبر بالا برای سلامت کلی روده و روده بزرگ خوب است. بهترین راه برای افزودن فیبر به رژیم غذایی از طریق میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر، مانند تمشک، گلابی، سیب، پرتقال، کنگر فرنگی، نخود فرنگی و ذرت است تمام حبوبات منابع خوبی از فیبر هستند.فیبر به منظم نگه داشتن روده و جلوگیری از یبوست به سلامتی روده کمک می کند. در اینصورت ممکن است خطر ایجاد بواسیر و کیسه های کوچک در روده را کاهش دهد که می تواند منجر به بیماری دیورتیکولوز شود.

نوشیدن شیر برای داشتن روده سالم:

مطالعات اخیر نشان داده اند کلسیم و ویتامین د ممکن است با کاهش خطر سرطان روده بزرگ همراه باشند. با این حال، توصیه نمی شود مردان جذب کلسیم را بالاتر از مقادیر توصیه شده افزایش دهند، زیرا احتمال افزایش خطر سرطان پروستات همراه با مصرف بالای کلسیم بالا (بیش از 2،000 میلی گرم در روز)وجود دارد در عوض، مردان و زنان باید مصرف روزانه توصیه شده کلسیم را داشته باشند:بسته به سن، 1000 میلی گرم در روز (سه تا چهار گیلاس هشت اونس از شیر کم چرب و یا شیر عاری از چربی).دیگر منابع غذایی کلسیم شامل سبزیجات تیره و سبز، مانند اسفناج، کلم پیچ و سبزیجات هستند.

نوشیدن شیر

مصرف هوشیارانه غلات :

غلات سبوس دار مواد غذایی هستند که حاوی تمام بخش های ضروری و مواد مغذی طبیعی هستند. تمامی بزرگسالان حداقل نیمی از دانه های خود را به اندازه دانه کامل، حدود سه تا پنج وعده غذایی بخورند. چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم برخی از حبوبات به راحتی در دسترس هستند شامل جو، کینوا، آرد گندم، برنج قهوه ای و بلغور جو دو سر هستند. این غذاها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر، اسیدهای چرب ضروری، آنتی اکسیدان ها و مواد فوتو شیمیایی هستند (ترکیبات طبیعی در گیاهان که تاثیر مفیدی بر روی بدن دارند) مانند آرد سفید و برنج سفید.

داشتن روده های سالم با مصرف ماست :

محصولات لبنی حاوی مقادیر بالایی ویتامین د هستند که به کاهش خطر سرطان روده بزرگ مرتبط بوده اند. ماست به طور خاص حاوی باکتری های فعال است که به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد برای حمایت از سلامت کلی روده کمک می کنند هم چنین پر از کلسیم است که ممکن در کاهش خطر بیماری های مربوط به روده نقش داشته باشد.

مصرف ماست

گنجاندن سالمون در رژیم غذایی برای داشتن روده های سالم :

برخی تحقیقات نشان می دهند اسیدهای چرب امگا 3 که در بسیاری از انواع ماهی ها یافت می شوند می توانند تورم را کاهش داده و عملکرد سلول های روده بزرگ را بهبود بخشند.

داشتن رژیم غذایی متنوع پر از میوه ها، سبزیجات، حبوبات کامل، لوبیا و ماهی می تواند برای حفظ سلامتی روده بزرگ کمک کند.

آزمایش منظم برای داشتن روده های سالم :

رایج ترین آزمایش برای سرطان روده، کولونوسکوپی است این زمانی است که کل روده با استفاده از یک دوربین انعطاف پذیر در حالیکه بیمار در حال بی هوشی است دیده می شود اگر پلیپ دیده شود می توانند فورا و با ایمنی آن را از بین ببرند. تست های دیگر شامل سیگموئیدوسکوپ هستند که در آن، روده پایینی مورد بررسی قرار می گیرد و مدفوع آزمایش می شود.

آزمایش برای روده

خوردن گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده را رها کنید:

از خوردن گوشت و سوسیس صرف نظر کنید گوشت های قرمز و فرآوری شده دارای چربی اشباع شده اند و با سرطان روده بزرگ مرتبط هستند. پروتئین های کم چرب مثل لوبیا، مرغ و ماهی بخورید.

شاخص توده بدنی مهم است:

افرادی که چاق هستند در معرض خطر بالاتر سرطان روده بزرگ قرار دارند.

افراد چاق

ورزش برای داشتن روده سالم :

افراد فعال فیزیکی 24 درصد ریسک کم تری در ابتلا به سرطان روده بزرگ نسبت به دیگران دارند.

ترک سیگار برای رسیدن به روده ی سالم:

دخانیات علت شناخته شده سرطان ریه است، اما همچنین به دیگر سرطان ها از جمله سرطان روده، مرتبط است.

آمریکایی های آفریقایی تبار بالاترین میزان ابتلا به سرطان روده بزرگ را در تمامی گروه های نژادی در ایالات متحده دارند. اگر تاریخچه خانوادگی سرطان روده بزرگ داشته باشید، در معرض خطر بالاتری نیز قرار دارید

ماساژ شکم برای کمک به عملکرد بهتر روده :

ماساژ صحیح شکم به هضم غذا و از بین بردن استرس و به عملکرد بهتر روده کمک می کند و همچنین ماساژ شکم در از بین بردن یبوست نقش مهمی دارد و نفخ شکم را از بین می برد.

ماساژ شکم

نوشیدنی های مناسب برای داشتن روده سالم :

1- آب

2- چای گیاهی مانند نعنا ، زنجبیل و رازیانه

3- لیمو در آب

4-سرکه سیب

5- آبمیوه

6- چغندر

توصیه می شود هر روز صبح با یک لیوان بزرگ آب فیلتر شده و خالص قبل از خوردن یا نوشیدن چیزهای دیگر شروع کنید. سپس یک فنجان چای گیاهی یا آبلیموی گرم با کمی سرکه سیب بخورید تا آبی که در شب گذشته از دست داده اید دوباره به بدنتان بازگردد و در طول روز مقدار کافی آب بنوشید تاروده هایتان هیدراته باقی بماند و دچار کمبود اکسیژن نشود. اما چنانچه بارها در بخش سلامت نمناک گفته شده است فراموش نکنید همراه صرف غذا به هیچ وجه آب ننوشید چون باعث کاهش اکسیژن روده می شود و برای بدن خطرناک می باشد.

نوشیدنی روده

آزمایش را در اولویت قرار دهید :

در حالی که رژیم غذایی درست می تواند به جلوگیری از ابتلا به سرطان روده کمک کند، موثرترین راه برای جلوگیری از سرطان روده از طریق آزمایش است کولونوسکپی، بررسی ساختاری از روده است که به پزشکان اجازه می دهد هر دو صفحه را برای پیش گیری و جلوگیری از سرطان روده بزرگ فراهم کنند.

کولونوسکوپی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد زیرا می توانیم پلیپ را در طول آزمایش پیدا کنیم و آن را ازبین ببریم".

بنا به گفته بنیاد سرطان کولون، با تشخیص زودهنگام تا 95 درصد سرطان های روده بزرگ قابل درمان هستند، سرطان روده بیماری قابل درمان و پیش گیری از آن بسیار موثر است.

توصیه های مهم غذایی برای داشتن روده سالم + 12 نکته

4.848
این مطلب مفید بود ؟462
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : rush / southcoast / conehealth / nuts / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی