زوال عقل
تحقیقات نشان می دهند که ملاحظات غذایی ممکن است به محافظت از بدن در برابر زوال عقل و حتی جلوگیری از بیماری های زایل کننده مغز کمک کنند.

راهکارهای موثر برای پیشگیری از ابتلا به زوال عقلی

بیماری آلزایمر شایع ترین علت دیمانس در افراد 65 سال به بالا است. طبق گزارش آکادمی (انجمن) آلزایمر بیش از 3/5 میلیون نفر آمریکایی از این بیماری رنج می برند و هر 70 ثانیه یک نفر به آلزایمر مبتلا می گردد! در حالی که گمان می رود آلزایمر یا دیگر اشکال دیمانس از اثرات جانبی اجتناب ناپذیر پیری باشند، اما برخی تحقیقات نشان می دهند که ملاحظات غذایی ممکن است به محافظت از بدن در برابر زوال عقل و حتی جلوگیری از بیماری های زایل کننده مغز کمک کنند.

نتایج یک تحقیق حاکی از آن است که مصرف مقدار زیادی سبزیجات برگ دار در طول روز، خطر ابتلا به زوال عقلی را کاهش می دهد.
در این مطالعه که روی تعدادی فرد مسن صورت گرفت، مشخص شد مغز افرادی که در طول روز یک وعده سبزیجات برگدار مصرف می کنند نسبت به افرادی که از این سبزیجات مصرف نکرده یا به ندرت مصرف می کنند، 11 سال جوان تر است.

زوال عقلی

تاثیر سبزیجات برگ دار در ابتلا به زوال عقلی

همچنین مشخص شد افرادی که بهترین عملکرد را در تست های هوش و حافظه داشتند به طور میانگین در طول روز 1.3 وعده از سبزیجات برگ دار مصرف می کرده اند.
محققان آمریکایی اظهار داشتند:افزودن روزانه یک وعده سبزیجات برگ دار به رژیم غذایی می تواند شیوه آسانی برای ارتقای وضعیت سلامت مغز باشد. همچنین از آنجایی که جمعیت افراد مسن رو به گسترش است و پیش بینی ها حاکی از افزایش تعداد مبتلایان به زوال عقلی است، ارائه راهکارهای موثر برای پیشگیری از ابتلا به زوال عقلی حیاتی است.
در این بررسی عادات غذایی 960 نفر با میانگین سنی 81 سال که دچار زوال عقلی نبودند، برای مدت حدود پنج سال تحت کنترل قرار گرفت و مشخص شد در بازه زمانی 10 سال، نرخ زوال عقلی در افرادی که بیشترین میزان سبزیجات برگ دار مصرف کرده اند نسبت به افراد دیگر کندتر بوده است.

پیشگیری از زوال عقل با مصرف میوه و سبزیجات

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا -/ ر
وبگردی