آتشدان
حیاط، باغ و یا هر فضای خالی که در منزل یا محل کار شما وجود دارد نیز مانند فضای داخلی نیاز به تزیین و چیدمان صحیح دارد.باساخت یک آتشدان در یک گوشه از حیاط می توانید در مهمانی ها با مهمانان خود در این محوطه بنشینید و در کنار دوستان خود از فضای زیبای شب استفاده کنید و از داشتن چنین آتش دانی لذت ببرید.

نحوه ساخت آتشدان در حیاط

ساخت این آتشدان برای پاییز و پس از آن زمستان چنان زیباست که نمی توان طبیعت را ستایش نکرد. ما برای لذت بردن از فضای بیرونی خانه تان در این فصل ساخت یک آتشدان زیبا را به شما پیشنهاد می کنیم. در عکس زیر می توانید آتشدان کامل را ببینید. با ما همراه شوید تا این پروژه را از آغاز تا پایان با هم دنبال کنیم.

ساخت آتشدان

مواد و مصالح مورد نیاز برای ساخت آتشدان:

بتن:4 یا 5 بسته.
ملات:5 یا 6 بسته.
میل گرد آجردار:10 قطعه (هر کدام به طول 60 سانتی متر).
سنگ ورقه ای ماسه ای رودخانه و سنگ مخصوص ساخت پله:750 کیلوگرم.
آجر نسوز:50 عدد.

ابزار مورد نیاز برای ساخت آتشدان:
شیلنگ.
یک فرقون قدیمی.
چکش غیرفلزی.
بیل.
دستکش چرمی.
مقدار زیادی صبر و حوصله.

ابعاد:1.2 متر عرض و 45 سانتی متر ارتفاع، که البته این ابعاد کمی بزرگ است، بنابراین در این مورد باید بر اساس اندازه و مساحت حیاط و نیازهای خود تصمیم بگیرید.

ساخت آتشدان

ساخت آتشدان

پیش از این که دست به کاری بزنید، حیاط خانه خود را از زاویه های مختلف نگاه کنید تا بتوانید بهترین جای ممکن را برای ساخت این آتش دان انتخاب کنید. سپس، محل مورد نظر را اندازه گیری کنید و با استفاده از یک اسپری رنگ سر یک طناب را رنگی کنید و با استفاده از آن محوطه ای که قرار است آتش دان در آن ساخته شود را مشخص کنید. وقتی منطقه مورد نظر علامت گذاری شد، برای ایجاد یک فونداسیون 20 تا 50 سانتی متر از زمین را بکنید.

ساخت آتشدان

نحوه ساخت آتشدان

بتن را آماده کنید و آن را روی محوطه گودبرداری شده بریزید، 1.5سانتی متر بین سطح زمین و سطح بتن فاصله باقی بگذارید. وقتی بتن خیس را در این محوطه ریختید، برای ایجاد قدرت و دوام بیش تر 10 عدد میل گرد آجردار که هر کدام 60 سانتی متر طول دارند را در درون ملات قرار دهید و سپس سطح بتن ریزی شده را یکدست و تراز کنید.

ساخت آتشدان

آموزش ساخت آتشدان

بگذارید تا فونداسیون کمی خودش را بگیرد سپس سنگ ها را بچینید. سنگ های مناسب کف آتش دان را جدا کرده و سعی کنید سنگ های مدور با حاشیه های گرد را برای ساخت دایره پیرامون آتش دان کنار بگذارید.

نکته:هنگام انتخاب سنگ ها سعی کنید مسطح ترین سنگ ها را انتخاب کنید تا بتوانید سنگ های دیگر که دارای انحنای بیش تری هستند را برای چیدن فضای مدور پیرامون آتش دان کنار بگذارید.

ساخت آتشدان

نحوه ساخت آتشدان

وقتی که ردیف اول سنگ ها چیده شد، چند روز صبر کنید تا به خوبی به ملات زیر خود بچسبد. سپس سعی کنید سنگ ها را در بهترین مکان ممکن قرار دهید تا در نهایت شکلی که به دست می آید زیبا و یکدست باشد.

ساخت آتشدان

آموزش ساخت آتشدان

مقداری اندکی از ملات را با هم ترکیب کنید و آن را به سطح زیرین هر سنگ بزنید و سپس آن را روی سنگ زیر آن قرار دهید. خیلی مهم است که در این مرحله عجله کنید و سعی کنید در کم ترین زمان ممکن هر چه قدر می توانید ملات درست کنید و آن را به سطح زیر سنگ ها بزنید.

ساخت آتشدان

ساخت آتشدان

یکی از قسمت های سخت و چالش برانگیر این پروژه، مرحله چیدن آخرین سطح سنگ ها است. نه تنها من باید سنگ ها را به دقت در کنار هم بچینید، باید سعی کنید بهترین و مناسب ترین آن ها را انتخاب کنید و طوری سنگ ها را کنار هم قرار دهید که به درستی در کنار هم و در یک سطح قرار گیرند تا در پایان آتش دان دارای سطحی یکدست و تراز شوند.

ایجاد شکاف برای تهویه هوا اگر ابعاد گودال کوچک باشد باید انجام گیرد، اما در چنین پروژه ای که دارای ابعاد بزرگی است نیازی به ایجاد جریان هوا اضافی وجود ندارد.

ساخت آتشدان

آتشدان سنگی

صاف ترین و بزرگ ترین سنگ ها را برای چیدن سطح نهایی نگه دارید.

نکته:وقتی شما سنگ های پروژه را خریداری می کنید، بهتر است از آن چیزی که فکر می کنید سنگ های بیش تری بخرید تا هنگام انتخاب آن ها برای چیدن سطوح مختلف گزینه های بیش تری در اختیار داشته باشید. این مسئله باعث می شود فرایند چیدن سنگ ها راحت تر و جذاب تر شود.

نکته:وقتی شما در مرحله برنامه ریزی قرار دارید، مساحت حیاط خانه خود را در نظر داشته باشید تا نتیجه نهایی کار شما بیش از حد کوچک یا بزرگ نشود.

آموزش ساخت یک آتشدان زیبا در حیاط + تصاویر

4.824
این مطلب مفید بود ؟231
برگرفته از چیدانه -/ر
وبگردی