سامانه بارشی

فعالیت سامانه بارشی در اغلب نقاط کشور

تاریخ انتشار : 29 اسفند 1401کد مطلب : 72285زمان مطالعه : 2 دقیقه
رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: در روز اول فروردین بیشینه شدت بارش در نیمه غربی کشور و همچنین ارتفاعات و دامنه‌های البرز انتظار می‌رود.

ایسنا:صادق ضیائیان با اشاره به آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی امروز دوشنبه (29 اسفندماه)، بیان کرد:بر اساس تحلیل این نقشه‌ها در نواحی شمال غرب، غرب، سواحل غربی دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های غربی البرز بارش باران، گاهی رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود:همچنین در این روز در مناطقی از جنوب غرب کشور، ارتفاعات شرقی البرز، بخش‌هایی از جنوب سیستان و بلوچستان و ارتفاعات کرمان افزایش ابر و رگبار پراکنده گاهی همراه با رعد و برق انتظار می‌رود.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به اینکه فردا، سه‌شنبه (اول فروردین ماه) سامانه بارشی در غالب نقاط کشور فعالیت خواهد داشت، گفت:در این روز بیشینه شدت بارش در نیمه غربی کشور و همچنین ارتفاعات و دامنه‌های البرز انتظار می‌رود. روز چهارشنبه (دوم فروردین ماه) در سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های البرز ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس، نواحی مرکز، شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور بارش باران، گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید و در مناطق مستعد تگرگ و در نیمه غربی کشور بارش پراکنده رخ خواهد داد.

ضیائیان ادامه داد:روز پنجشنبه (سوم فروردین ماه) در نواحی شرق و شمال شرق بارش ادامه خواهد داشت و سامانه بارشی به تدریج از کشور خارج می‌شود. جمعه (چهارم فروردین ماه) نیز در نواحی شمال غرب و غرب افزایش ابر و رگبار پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه از سه‌شنبه تا پنجشنبه در نیمه شرقی، مرکز جنوب کشور و استان‌های واقع بر دامنه‌های جنوبی البرز افزایش سرعت باد و در مناطق مستعد گردوخاک و کاهش دید افقی انتظار می‌رود، اظهار کرد:علاوه بر این طی روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه در نیمه غربی کشور، مرکز و استان‌های واقع بر دامنه‌های جنوبی البرز و در روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در نواحی شرق و شمال شرق کاهش محسوس دما پیش‌بینی می‌شود. همچنین طی روز‌های پنجشنبه و جمعه در سواحل دریای خزر افزایش 6 تا 8 درجه دما رخ خواهد داد.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد:سه‌شنبه خلیج فارس و شرق دریای عمان و از چهارشنبه تا جمعه نیمه شرقی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج خواهند بود. همچنین چهارشنبه و اوایل وقت پنجشنبه دریای خزر مواج پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان وضعیت جوی پایتخت را نیز پیش‌بینی کرد و گفت:دمای هوای تهران امروز بین 21 تا 11، فردا بین 19 تا 13 و پس فردا بین 12 تا 8 درجه سانتیگراد متغیر است. آسمان تهران امروز قسمتی ابری به‌تدریج افزایش ابر و وزش باد و احتمال بارش پراکنده، فردا ابری و در بعضی ساعت‌ها بارش باران و پس فردا ابری همراه رگبار باران در بعضی ساعت‌ها رعد و برق و وزش باد شدید و در اواخر وقت کاهش ابر پیش بینی می‌شود.

انتهای پیام/م

فعالیت سامانه بارشی در اغلب نقاط کشور

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : هواشناسی
وبگردی