سامانه بارشی

تداوم فعالیت سامانه بارشی در برخی مناطق کشور

تاریخ انتشار : 12 خرداد 1402کد مطلب : 73189زمان مطالعه : 2 دقیقه
سازمان هواشناسی نسبت به احتمال طغیان رودخانه‌‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و آب‌گرفتگی معابر در تهران و 5 استان دیگر هشدار داد.

ایلنا:پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد روز جمعه 12 خرداد در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی، یزد، کرمان، نیمه شرقی فارس، شمال هرمزگان، سیستان و بلوچستان و استان‌های واقع در دامنه‌ها و ارتفاعات البرز و روز شنبه علاوه بر این مناطق در بخش‌هایی از استان اصفهان در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب، رگبار،‌ رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و گاهی در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک و تگرگ روی می‌دهد.

همین شرایط یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در استان‌های واقع در دامنه و ارتفاعات البرز، دامنه‌های زاگرس مرکزی واقع در استان مرکزی و همدان،‌ بخش‌هایی از استان‌های قم، اصفهان،‌ یزد، کرمان، فارس،‌ شمال و شرق هرمزگان و سیستان و بلوچستان ادامه خواهد داشت.

روز سه‌شنبه اما ابرناکی و بارش در دامنه‌های زاگرس مرکزی و شمال هرمزگان کاهش می‌یابد و در سایر مناطق ذکرشده افزایش ابر و رگبار پراکنده به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر پیش‌بینی می‌شود.

طی 5 روز آینده در شرق کشور و تا روز یکشنبه در خوزستان به دلیل وزش باد شدید، احتمال خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا وجود دارد.

همچنین روزهای جمعه و شنبه خلیج‌فارس و دریای عمان مواج و متلاطم خواهد بود که سازمان هواشناسی در این زمینه هشدار جداگانه‌ای را صادر کرده است.

توصیف سامانه:تداوم فعالیت سامانه بارشی (احتمال طغیان رودخانه‌ها در 6 استان)

نوع مخاطره:رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید و ریزش تگرگ

زمان و منطقه اثر:روز جمعه 12 خرداد در ارتفاعات شرق تهران، ارتفاعات سمنان، خراسان شمالی، ارتفاعات سیستان و بلوچستان، کرمان، شمال شرق فارس.

اثر مخاطره:آب‌گرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه:اجتناب از هرگونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آبروها، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی.

توصیف سامانه:وزش باد شدید شمال غربی (30 نات) و افزایش ارتفاع امواج در خلیج فارس و دریای عمان

نوع مخاطره:افزایش ارتفاع امواج در ساحل و دور از ساحل بین 1.5 تا 2.5 متر

منطقه اثر:

جمعه 12 خرداد:خلیج فارس، مناطق مرکزی و شرقی و تنگه هرمز و دریای عمان.

شنبه 13 خرداد:مناطق شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز.

اثر مخاطره:غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل.

توصیه:اجتناب از فعالیت های شنا و غواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی به‌ویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری و فعالیت های دریایی فراساحل.

انتهای پیام/م

تداوم فعالیت سامانه بارشی در برخی مناطق کشور

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : هواشناسی
وبگردی