سوال کودک در مورد خدا
کودکان در مورد خدا سوالات بسیاری در ذهنشان شکل می گیرد و چه بهتر که والدین با پاسخ های محتاطانه و صحیح تصویری زیبا و قابل فهم را برای کودک بسازند.

بهترین پاسخ برای سوال کودک در مورد خدا و بهترین تعریف از خدا

با بزرگ شدن کودکان و رسیدن آنها به سنین خردسالی سوالاتی برایشان پیش می آید که گاهی ما را با بیان این سوالات شگفت زده می کنند . یکی از متداول ترین سوالاتی که به ذهن کودکان خطور می کند سوال درباره خداوند است که جواب دادن به آنها مشکل به نظر می رسد .

در این بخش از نمناک شما را با نحوه پاسخ گفتن به این دسته از سوالات آشنا می کنیم چرا که با پاسخ محتاطانه و درست شما یک تصویر درست و منطقی از خدا در ذهن کودک نقش می بندد.

تعریف خدا برای کودکان

فواید صحبت کردن درباره خدا و پاسخ به سوال کودک در مورد خدا

امروزه بسیاری از والدین کودکان خود را به کلاسهای مختلف هنری و ورزشی می فرستند اما نمی توانند درک درستی از ایمان در ذهن فرزندشان ایجاد کنند و از این درس بزرگ غافلند . بهترین راه ارتقای زندگی معنوی کودکان، صحبت کردن درباره خداوند به صورت واضح و راحت است .

شما باید هنگامی که کودکان در مورد خداوند صحبت می کنند ساکت باشید و بگذارید آنها گفت وگو را هدایت کنند و سپس ، با سوال کردن ، شما، موضوع را پی گیری نمایید.

بهترین راه برآوردن مهم ترین نیازهای کودکان ، حرف زدن درباره خداست . فایده صحبت کردن درباره خداوند این است که کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان، به تکیه گاه قوی و مهربانی نیاز دارند که بتواند همه آرزوهای آن ها را برآورده کند.

صحبت کردن درباره خداوند می تواند سوالات دیگر ذهن کودکان را پاسخ دهد مثل سوالاتی که درباره آفرینش طبیعت زیبا ، تولد نوزاد یا مرگ یک دوست دارند . اینکه رویدادهای طبیعی را به خدا ارتباط دهیم می تواند نوعی احساس شگفتی نیز همراه داشته باشد.

صحبت با کودک

چگونه به سوالات کودکان درباره خدا پاسخ بدهیم؟

کودکان همیشه سوالات زیادی ولی ساده می پرسند و سعی میکند از اطرافیانش پاسخ این سوالات ساده اش را جویا شود اما برخی ازکودکان، با طرح سوال های غیرمنتظره درباره موضوعات مختلفی از جمله خدا، موجب شگفتی بزرگسالان می شوند. این سوالات شامل سوالاتی از این قبیل است :خدا کیست؟ خونه ی خدا کجاست؟ آیا خداوند فرزندی هم سن من دارد؟

هنگامی که با این دسته از سوالات روبرو شدید ابتدا توضیحاتی به او بدید مانند اینکه خداوند او آفریننده همه چیز است و سپس صفات خداوند را بشمرید و با بیان کردن ویژگی هایی مانند مهربانی، یک تصویر درست و منطقی از خدا در ذهن کودک ایجاد کنید.

اما دقت داشته باشید ممکن است هر جواب شما سوالات جدیدی را برای کودک به وجود آورد. در ادامه نحوه پاسخ گویی به دو سوال کودکانه درباره خداوند را بیان می کنیم که والدین می توانند با شبیه سازی این موارد سوالات دیگر کودک را نیز پاسخ دهند.

صحبت با کودکان در باره خدا

خدایی که همه چیز را آفریده، کجاست؟

یکی از رایج ترین سوالات کودکان درباره خداوند این است که خدا کجاست ؟ بسیاری از ما در جواب این سوال به فرزندانمان می گوییم که خداوند مانند هوا که در همه جا هست ، در همه جا حضور دارد.

اما به این دلیل که کودکان نمی توانند درک درستی از مفهوم هوا داشته باشند و آن را مشاهده کنند ، نمی توانند این مثال را به خوبی درک کنند پس باید در پاسخ این سوال بگوییم ما هم دقیقا نمی دانیم که خداوند کجاست اما می دانیم که خدا و فرشته هایش در همه حال مراقب ما هستند تا با خوشی و خوبی زندگی کنیم.

پاسخ والدین به سوالات کودکان

خدا چقدر مهربان است؟

کودکان در سن بین 2تا 10سالگی نمی توانند درک درستی از بیان مفاهیم به شیوه کلامی داشته باشند و باید به سوالات آنها از با تصویر و زدن مثال جواب دارد.

هنگامی که کودک در این سن سوالاتی درباره خداوند از ما می پرسد ما باید خداوند را با ویژگی های بارز و قابل درک برای اوتوضیح دهیم مثلا برای توضیح مهربانی خداوند به او بگوییم خداوند از مادر هم مهربان تر است همانطور که مادر تو را دوست دارد و با عشق و محبت تو را درآغوش می کشد.

خداوند هم همیشه و در همه حال تو را دوست خواهد داشت. شما به همین آسانی می توانید تجربه کودک را از مهربانی برای او تداعی کنید ، او به این شکل می تواند از مهربانی خداوند درکی نسبی داشته باشد.

بهترین پاسخ والدین به سوالات کودکان در مورد خدا

3.781
این مطلب مفید بود ؟6021
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ/س
برچسب : تربیت کودک
وبگردی