شبکه تلفن همراه

علت کندی اینترنت شبکه تلفن همراه گوشی اعلام شد

تاریخ انتشار : 4 مهر 1398کد مطلب : 2540زمان مطالعه : 5 دقیقه
آذری جهرمی وزیر ارتباطات درباره دلایل کندی اینترنت در شبکه تلفن همراه گوشی ها به صورت لایو اینستاگرام توضیحاتی ارائه کردند.

علت کندی سرعت اینترنت تلفن همراه

ایرنا: وزیر ارتباطات درباره دلیل افت شبکه تلفن همراه گفت:با توجه به نیازهای هواپیمایی کشوری در باند فرکانسی 900 مگاهرتز، قسمتی از این باند را به سیستم هواپیمایی کشور اختصاص دادیم که موجب کاهش کیفیت تلفن همراه شده است.

محمدجواد آذری جهرمی صبح امروز اعلام کرد که ساعت هشت امشب در لایو اینستاگرام به توضیح درباره کندی شبکه تلفن همراه خواهد پرداخت. طبق وعده وزیر ارتباطات او راس ساعت هشت لایو اینستاگرامی خود را آغاز کرد. قبل از وزیر ارتباطات، حسن روحانی رئیس جمهوری و ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه از این طریق با مردم صحبت کرده بودند. 
لایو وزیر ارتباطات با همراهی بیش از 5هزار نفر آغاز شد و گفت:قصد دارم در این فرصت، گزارش از آخرین وضعیت کیفیت شبکه به شما بدهم که یکی از مطالبات شماست. همیشه معتقد هستم کیفیت شبکه جزو حق الناس است و باید درباره آن گزارش داد. در یکی دو هفته اخیر کاربران به کندی شبکه تلفن همراه اعتراض کردند. به همین دلیل کمیته ای تشکیل دادم و از آن ها خواستم تا گزارش ها را بررسی کنند تا بتوانم نتایج به دست آمده از این طریق با شما در میان بگذارم. 
آذری جهرمی اشاره کرد:کیفیت شبکه مسئله مداوم و نباید آن را یک اتفاق لحظه ای قلمداد کرد. برای اندازه گیری آن نیاز به ابزارهای دقیق است. از یک سال قبل پایش کیفی شبکه را به صورت جدی آغاز کردیم. حدود 6هزار سنسور برای بررسی کیفیت شبکه در نقاط مختلف نصب کردیم. 
وزیر ارتباطات با مرور داده هایی که از این سنسورها به دست آمده، گفت:مسیری که کاربر برای رسیدن به اینترنت طی می کند از گوشی تلفن همراه تا دکل مخابراتی است و از آنجا به مرکز شبکه و گذرگاه اینترنت است. پس از آن هم که به سمت بین الملل می رود. در این راستا مسئولیت ها با گروه های مختلف است. ما یک هسته شبکه داریم که شبکه ملی اطلاعات است. طبق تعریفی که داریم بیشترین زمانی که به صورت مجاز بسته‎های شبکه منتقل شوند از سرخس تا آبادان چیزی حدود 42 میلی ثانیه تاخیر است که این داده ها از طریق سایت قابل اندازه گیری است. 
وی با نشان دادن سایتی که کیفیت شبکه را بررسی می کند، گفت:هسته شبکه ما که وظیفه اصلی ارتباطات را برعهده دارد وضعیت سبز دارد و استاندارد است. یک سنجه کلی داریم که نشان می دهد متوسط تاخیر انتقال بسته ها در شبکه اصلی ما حدود 19 میلی ثانیه است. حدود 4 دهم درصد پکت لاست packet lost داریم. یک شرکت بخش خصوصی سامانه دیگری نیز راه اندازی کرده به نام https://www.latency.ir/ که نشان می دهد که از مرکز داده در تهران به سایر نقاط کشور ما چه تاخیری داریم. مثلا از تبیان به سروش رسان حدود 3 میلی ثانیه و در انتقال به برخی از نقاط دیگر حتی کمتر هستند. این تاخیرها در دسترسی به سایت های خارجی بیش از 90 میلی ثانیه است. 
آذری جهرمی افزود:سامانه ای که 6هزار سنسور ما بررسی می کند نشان می‎ دهد تکنولوژی 4g ما برای همه اپراتورها و شرکت ها به صورت متوسط از گوشی کاربر تا 10 سرور حدود 48 میلی ثانیه تاخیر را تجربه می کنند. در تکنولوژی نسل سوم این عدد 80 میلی ثانیه است، یعنی چیزی حدود دو برابر نسل چهارم. در تکنولوژی مودم هایی که شرکت ها ارائه می دهند و اینترنت ثابت نسل چهار است، تاخیر 53 میلی ثانیه، وایمکس 14 میلی ثانیه و در ADSL 29 میلی ثانیه است. که نتیجه می گیریم بهترین خدمات برای علاقمندان به بازی های رایانه ای خدمت وایمکس است که کمترین میزان تاخیر را دارد. 
وزیر ارتباطات در خصوص سرورهای بین المللی گفت:ده سروری که در الکسا در رده بندی قرار دارند در تکنولوژِی نسل چهار تاخیر 129 میلی ثانیه، نسل سوم 163 میلی ثانیه، TD-LTE 131 میلی ثانیه، در وایکمیس 109 میلی ثانیه و ADSL 106 میلی ثانیه است. اگر به پکت لاست یا همان شاخص گم شدن بسته ها و قطعی ارتباط را به همراه دارد بپردازیم، 10 سرور داخلی ما از گوشی های مختلفی که در 6 هزار سنسور اندازه گیری شده در نسل چهارم 22 صدم درصد، در نسل سوم 43 صدم درصد، TD-LTE 21 صدم درصد، وایکمس 39صدم درصد و در ADSL 29 صدم درصد. 
وی اشاره کرد:برای خدمات نسل چهار و سه ایرانسل و نسل چهار همراه اول حدود استانداری را می بینیم اما تاخیر نسل سوم همراه اول عددی حدود 230 میلی ثانیه را با سرورهای داخلی ما تجربه می کند که این اشکال بزرگی در شبکه است. در ارتباطات بین الملل نسل سوم و چهارم ایرانسل و نسل چهارم همراه اول، وضعیت خوبی دارند اما نمودار نسل سوم همراه اول کیفیت بسیار نامناسبی دارد.
آذری جهرمی
 
وزیر ارتباطات ادامه داد:دستاوردهای ما حاکی از این است که در ارتباطات بین الملل و شبکه داخلی اختلال را تجربه نمی کنیم. کاربرانی که از نسل سوم همراه اول و نسل چهارم رایتل استفاده می کنند با مشکلات جدی در کیفیت مواجه هستند. دلیل این مسئله را توضیح می دهم. 
وی در خصوص دلایل این مسئله گفت:شبکه تلفن همراه برای انتشار خودش از فرکانس استفاده می کند. میزان پهنای باند در اختیار اپراتورها پارامتر حائز اهمیتی در کیفیت سرویس است. در یک ماه گذشته با توجه به نیازهای هواپیمایی کشوری داشتند، مجبور شدیم در باند 900 مگاهرتز میزانی از پهنای باند را به سیستم هواپیمایی کشور اختصاص دهیم. 
جهرمی یادآور شد:این میزان پهنای باند از پهنای باند فرکانسی که از اختیار همراه اول و مخصوص نسل سوم بوده، کاسته شد. خدمات وویس همراه اول هم روی همین فرکانس بود که به همین دلیل با اشباع جدی در کانال فرکانسی مواجه شده است. این کیفیت بد ناشی از کمبود پهنای باند فرکانسی در دسترس اپراتورهاست. مسئله ای که مزید بر علت شده، طرح های تشویقی اپراتورهاست که به صورت رایگان به کاربران داده می شود و ظرفیت کانال فرکانسی را تکمیل می کند. 
وی درباره راه حل این مسئله گفت:سازمان تنظیم مقررات و اپراتورها اقداماتی را برای این موضوع در نظر گرفته اند. از جمله راه حل ها بازنگری در پهنای باند فرکانسی است که در دست اقدام است. منطقی نیست شبکه ای که ظرفیت خالی است یک پهنای باند داشته باشد و اپراتوری که مشترکین زیادتری دارید نیز همان میزان پهنای باند در اختیارش قرار گیرد. 
وزیر ارتباطات در پایان خاطرنشان کرد:افزایش ظرفیت اتصال سایت های اپراتور به فیبر نوری نیز از دیگر اقدماتی است که در این خصوص انجام خواهد شد.
انتهای پیام/م

علت کندی اینترنت شبکه تلفن همراه گوشی اعلام شد

1.439
این مطلب مفید بود ؟1128
وبگردی