لکه های پوستی
لکه های پوستی مشکلی برای سلامتی ندارند اما زیبایی پوست را از بین می برد و علت ایجاد این لکه ها به رنگ و نوع پوست شما بستگی دارد.

لکه های پوستی و علت آنها ، هر رنگ لکه های پوستی به چه دلیل روی پوست ما ظاهر می شود؟

لکه های پوستی، نواحی پر رنگدانه ای هستند که به طور کلی هیچ مشکلی برای سلامتی ندارند آیا شما از لکه های پوستی رنج می برید؟برای درک اینکه بدانیم لکه های پوستی چه هستند و از کجا می آیند، در این بخش از سلامت پوست در نمناک ابتدا باید بدانیم پوست شما از چه نوعی است.

پوست، بزرگترین ارگان و عضو بدن است و بدن را کاملا پوشش می دهد و بسیاری از عملکردها را انجام می دهد.

عملکرد های پوست 

 • حفاظت از عفونت ها
 • تنظیم دمای بدن
 • ذخیره سازی آب
 • ذخیره سازی چربی ها
 • حفاظت از شما در مقابل گرما و نور
 • یک عضو حسی است.

عوامل تعیین کننده رنگ پوست

در تمام بدن شما، ویژگی پوست شما شامل رنگ، ضخامت و بافت متفاوت است ولی رنگ پوستتان چه چیزی به شما می دهد؟ رنگ پوست، یک ویژگی فیزیکی و ژنتیکی است و عوامل مختلفی در این باره دخالت دارند.

 • ملانین، مهمترین عامل یک رنگ تیره است و حضور آن عامل تعیین کننده رنگ پوست شماست.
 • هموگلوبین، جزء خون شماست و به پوست شما رنگ قرمز می دهد.
 • کاروتن، که به شما رنگدانه نارنجی می دهد.
 • در معرض اشعه ماوراء بنفش یا تابش خورشید قرار داشتن.
 • مصرف داروهای خاص.

عوامل تعیین کننده رنگ پوست

لکه های پوستی از کجا می آیند؟

پوست شما مستعد به لکه هایی است که انواع مختلفی دارند، شکل ها و مکان ها ، اکثریت لکه ها بی ضرر هستند و خود به خود از بین می روند، اما خوب است بدانیم که از کجا می آیند.ملانین ،مسئول رنگدانه ای و رنگ دادن به پوست شماست. توسط ملانوسیت ها تولید می شوند، سلول هایی است که در لایه اپیدرم پوست وجود دارند، لایه بالای پوست، و عملکرد رنگدانه ای و رنگ دهی دارد. ملانین در میان سلول های دیگر وجود دارد، با ظاهری یکنواخت. این توزیع ملانوسیت ها می تواند، باعث ایجاد گروه های خوش خیم مانند :خال، کک و مک، لکه های پیری شود ، از دست دادن رنگدانه، باعث ایجاد لکه های سفیدی، به نام هایپوپیگمنتیشن می شود.

شایع ترین انواع لکه های پوستی

لکه های سفید و یا هایپوپیگمنتیشن 

لکه های سفید می توانند، ریشه های مختلفی داشته باشند مانند تروما، سوختگی، یا تاول.

صدماتی که ملانین را از بین می برد:عدم تعادل مادرزادی، مانند ویتیلیگو یا آلبینیسم.

لکه های پوستی مادرزادی

ویتیلیگو

می تواند با نقاط کم رنگ بر روی پوست شما ظاهر شوند که بعد از گذشت زمان به تمام بدن شما گسترش می یابد. ظاهر ناخوشایند زیبایی شناختی آن می تواند باعث ایجاد مشکلات روحی در فردی شود که به آن مبتلاست. التهاب پوست یا عفونت که سبب آسیب به ملانین ها می شود برای مثال، این مورد مربوط به درماتیت سائبوری می باشد.

با گذشت سن و پیری

بعد از 40 سالگی، لکه های قهوه ای ظاهر می شود دلیلش مشخص نیست، اما معتقد هستند که به علت در معرض تابش آفتاب بودن در طول سالهای زیاد ایجاد می شوند.

لکه های پیری

لکه های قرمز

ماه گرفتگی. این نشانه ها از زمان تولد شما ایجاد می شوند، که به دلیل عروق خونی غیرطبیعی پوست شما می باشد.

آکنه

آنها عمدتا به صورت جوش بر روی صورت شما ظاهر می شوند ، آنها را بیشتر در نوجوانان مشاهده میکنید.

آنژیوم یا پاپول

آنها رگهای خونی ای هستند که با هم ترکیب می شوند و یک برامدگی را شکل می دهند ، آنها می توانند در لایه بیرونی پوست یا عمیق تر آن ،شکل بگیرند.

لکه های پوستی قرمز

واکنش آلرژیکی

این اتفاق می تواند به علت آلرژی های مختلفی مانند غذا، آرایش، داروها و غیره ایجاد شوند.

پتشیا

آنها از رگ های خونی ریزی که زیر پوست شما پاره می شوند، تشکیل می شوند و مانند لکه های قرمز رنگ ظاهر می شوند.

گرمازدگی

در مکان های گرم، عرق در زیر منافذ به دام می افتند و لکه های قرمز کوچکی ظاهر می شود.

بیماری ها

مشکلات جدی وجود دارند که سبب قرمزی پوست می شود، مانند آبله مرغی، لوپوس، کبودی یا سیفلیس.

لکه های تیره

این لکه ها تیره تر هستند و حاوی مقدار بالاتری ملانین نسبت به بقیه پوست می باشد به طور کلی، آنها برای سلامتی شما مضر نیستند و تنها بر روی ظاهر انسان تاثیر می گذارند، البته بسته به جایی که وجود دارند و بزرگی آنها. شما ممکن است با بعضی ها از این لک ها متولد شوید، هرچند که بعضی افراد دیگر این لکه ها را در طول زمان بدست می آورند.

لکه های تیره

انواع اصلی لکه های پوستی پرکروماتیک

ماه گرفتگی: آنها ژنتیکی و کاملا بی ضرر هستند.

لکه های پیری: آنها با بالا رفتن سن در قسمت هایی از پوست که بیشتر در معرض آفتاب قرار می گیرند ظاهر می شوند، مانند صورت، ساعد و دستها ، این لک ها خطرناک نیستند.

لکه های حاملگی: این لکه ها،کم رنگ و روشن هستند، اما به رنگ قهوه به همراه خامه، که عمدتا بر روی صورت ظاهر می شوند ، اگر از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید، احتمال بیشتری برای ظاهر شدن این لک ها وجود دارد. آنها، حاصل تغییرات هورمونی بزرگی هستند که بدن شما هنگام بارداری دارد.

لکه های حاملگی

لک های یائسگی: ممکن است از طریق مصرف قرص های ضد بارداری که باعث تغییرات هورمونی می شوند، نیز پدید آیند.

خال: آنها نقاط ریز، تیره ای هستند که می توانند در هر قسمت از بدن ظاهر شوند و در تمام اشکال و اندازه ها وجود دارند.اگر خال دارید و تغییری در شکل، رنگ یا اندازه آن دیدید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

کک و مک: آنها عمدتا در صورت هایی با پوست روشن و با آمادگی ژنتیکی ظاهر می شوند ؛ به طور کلی، آنها هیچ مشکلی برای سلامتی ندارند.شما ممکن است آنها را در صورت، بازوها، گردن و کمر خود ببینید.

لکه های پوستی و علت و انواع لکه های پوستی

3.4103
این مطلب مفید بود ؟7033
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بخش بهداشت و سلامت/ن/ز.ت
وبگردی