فاصله سنی بین فرزندان
فاصله سنی بین فرزندان بسیار مهم است و همچنین فاصله سنی کم و زیاد بین دو فرزند مضراتی را برای مادر به همراه دارد، به همین دلیل باید به فاصله سنی بین فرزندان توجه ویژه ای داشت.

مناسب ترین فاصله سنی بین دو فرزند چند سال است؟

از پرسش های مهمی که همواره ذهن والدین را درگیر خود می کند این است که بعد از فرزند اول چه موقع دوباره صاحب فرزند شدند؟ ممکن است بسیاری از والدین به این بیاندیشند، هنگامی که اولین فرزند در حال رشد و بزرگ شدن است ، دومین کودک خود را نیز به دنیا بیاورند که هر دو با هم بزرگ شوند اما باید بدانید قضیه به همین سادگی نیست و فاصله سنی کودک باید با توجه به وضعیت جسمی و روحی مادر تعیین شود. همانطور که در ادامه این بخش از نمناک خواهیم گفت بدن مادر به حداقل 3 سال زمان نیاز دارد تا بتواند شرایط جسمی و روحی خود را بازیابد و به شرایطی برسد که نیازهای یک کودک دیگر را برطرف سازد.

مضرات فاصله سنی کم بین دو فرزند

یکی از مشکلاتی که در بارداری دوم به فاصله کمتر از 3 سال برای مادران وجود دارد کم خونی یا آنمی است که مادر و کودک را هدف قرار می دهد .نشانه های این بیماری قبل از بارداری دوم پنهان می ماند و زمانی بروز پیدا می کند که مادر، بارداری دوم را تجربه می کند.

فاصله سنی بین فرزندان

فاصله سنی کم بین دو فرزند چه مضراتی دارد

کم خونی یکی از مشکلات شایع بارداری های متوالی

کم خونی در مادران با فاصله کم بین دو بارداری ،سبب خونریزی بیش از حد ،قبل و حین و بعد از زایمان می شود و آنمی در این مادران باردار سبب زایمان زودرس می گردد. احتمال مرگ و میر در مادرانی که فاصله بارداری دوم و اول آنها کمتر از 3 سال است 5 تا 10 برابر بیشتر از زنان باردار دیگر است.

آنمی سبب می شود مادران با فاصله زمانی کمتر از 3 سال بین دو بارداری ،نوزادانی با وزن کم به دنیا آورند ؛ این مشکل مادران باردار سبب می شود که نوزادان به دنیا آورند که دچار اختلالات حرکتی ،رفتاری و یادگیری هستند.

فاصله بارداری کم بین دو فرزند چه عوارضی برای جنین دارد؟

فاصله بارداری کمتر از 18 ماه موجب تولد نوزاد زودرس می شود و این خطر را 40 درصد افزایش می دهد و در 26 درصد از موارد سن تولد نوزاد کمتر ازنوزادان طبیعی می شود.فاصله بارداری کمتر از 18 ماه خطر نوزاد با وزن 61 درصد افزایش می دهد. به ازای هر ماهی که فاصله زمانی دو کودک کمتر از هجده ماه می شود ،3/3درصد خطر تولد نوزاد با وزن کم افزایش می یابد و تا دو درصد خطر تولد نوزاد نارس افزایش پیدا میکند.

فاصله سنی بین فرزندان

فاصله سنی مناسب بین دو فرزند 

فاصله بارداری کم بین دو فرزند چه عوارضی برای مادر دارد؟

برخی از زنان می پندارند رعایت فاصله سنی بین دو کودک تا سه سال فقط برای آن دسته از خانمهایی است که زایمان سزارین داشته اند و خانمهایی که طبیعی زایمان کرده اند نیاز نیست این فاصله را رعایت کنند اما باید بدانید این تصور، یک اندیشه اشتباه است زیرا نوع زایمان ربطی به میزان فاصله سنی فرزندان ندارد بنابراین باید مادرانی که زایمان طبیعی یا سزارین در اولین بارداری خود تجربه کرده اند ،سه سال بین تولد دو کودک خود فاصله بیندازند تا از این طریق به حفظ سلامت خود و کودک شان کمک کنند.

از جمله مشکلات دیگری که مادران با فاصله کمتر از 3 سال بین دو بارداری با آن روبرو هستند ،کم خونی ،کمبود کلسیم ، کمبود مواد مغذی و مشکلات شیردهی است زیرا بدن مادر در بعد از هر بارداری برای بازگشت به حالت طبیعی به زمان نیاز دارد تا بتواند مواد معدنی، کلسیم و ویتامین های مورد نیاز خود را برای بارداری بعد تامین کند ، بنابراین رعایت سه سال فاصله بین دو بارداری برای حفظ سلامت مادر الزامی است.

بارداری های متوالی موجب به خطر افتادن سلامت کودک اول هم می شود زیرا هنگامی که فاصله بین دو بارداری کمتر از دوسال می شود ،مادر باردار در دوران شیردهی کودک اول خود قرار دارد و ناگزیر می شود که خود کودک خود را از شیر بگیرد، بدین ترتیب کودک کمتر از 24 ماه شیر مادر می خورد و ممکن است با قطع زودهنگام شیر مادر ،سلامت جسمی کودک به خطر افتد.

اگر مادری در کمتر از سه سال دوباره باردار شود با کمبود ویتامین و ریز مغذی ها روبرو می شود و دچار کم خونی می گردد بنابراین اکسیژن رسانی و تغذیه جنین از طریق خون مادر نیز مختل می گردد و سلامت جنین به خطر می افتد. اگر بدن مادر نتواند نیازهای جنین را برای رشد و تکامل با دریافت روزمره مواد غذایی تامین کند بخش زیادی از این مواد مغذی از ذخایر بدن مادر تأمین می گردد ،در نتیجه بدن مادر به سه سال زمان احتیاج دارد تا بعد از بارداری توده بدنی ، انرژی ،ذخایر بدن خود را جایگزین کند.

فاصله بارداری کم

عوارضی که فاصله بارداری کم برای مادر دارد

مضرات فاصله زیاد بین فرزندان

فاصله بیش از حد بین بارداری ها عوارض زیادی دارد. اگر این فاصله بیش از 5 سال باشد ، مادران باردار دچار مسمومیت دوران بارداری می گردد که نشانه هایی مانند افزایش فشار خون ، ورم دست و پا و دفع پروتئین از طریق ادرار را دارد و سلامت مادر باردار را به خطر می اندازد.

 

بهترین فاصله سنی بین 2 فرزند و مضرات فاصله زیاد

4.5241
این مطلب مفید بود ؟21526
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : بچه داری
وبگردی