تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی
بسیاری از افراد که به دلیل نداشتن آگاهی کامل از قارچ ها جان خود را از دست دادند یا به مریضی های گوناگون دچار شدند، اگر از چگونگی تشخیص “قارچ سمی” از قارچ خوراکی اصلاعات داشتند هرگز این اتفاقت پیش نمی آمد.

قارچی که می خوریم سمی است یا خوراکی؟ چطور قارچ سمی را از قارچ خوراکی تشخیص دهیم؟

پاسخ ساده این است که، شما نمیتوانید تفاوت را بدون شناسایی همان یک قارچی که پیدا کرده اید، بگویید برخی از قارچ های سمی، می توانند کشنده باشند بنابراین شما باید بتوانید قارچ را به درستی نامگذاری کنید و قبل از مصرف آن 100٪ اطمینان حاصل کنید ؛ برخی از قوانین برای جمع آوری قارچ های بی خطر وجود دارد، اما اینها قوانینی کاملا پر اوهام است وگرنه کاملا خطرناک هستند.

قوانینی نادرست در مورد قارچ سمی و خوراکی :

" اگر شما بتوانید کلاهک قارچ را بکنید کافی است." با این کار در حقیقت به راحتی کلاه مرگ را میکنید!!
'قارچ هایی که بر روی چوب میرویند ایمن هستند.'
"اگر حیوانات دیگر آن قارچ ها را بخورند، حتما آنها خوب و خوراکی هستند."
این قاعده درست نیست، بسیاری از حیوانات می توانند قارچ های سمی را بدون هیچ گونه عارضه جانبی مصرف کنند.

اما راه درست کدام است؟

اگر شما تازه کار هستید، قوانین خوبی وجود دارد که برای شناخت قارچ سمی استفاده می شود؛
از قارچ هایی با تیغه های پره مانندی که در زیر کلاه قارچ قرار دارند و به رنگ سفید هستند، و به فرشته مرگ معروف اند( Amanita virosaskirt ) یا قارچ هایی با ساقه های کیسه مانند با نام volva ،اجتناب کنید. برای کسانی که تازه کار هستند ، برای خوردنشان، هیچ دغدغه خطرناکی وجود ندارد، بنابراین فقط یاد بگیرند که این قارچ شبیه چه چیزی هستند است و پس از یادآوری ، شما با خیال راحت میتوانید از آنها به عنوان غذا استفاده کنید یک راه خوب برای شناسایی قارچ ها این است که یاد بگیرید که هر قارچ متعلق به چه خانواده ای است.
 

 انواع قارچ های سمی

1 - قارچ آمانیت (Amanita )
شما ممکن است در این بین ،برخی از قارچ های خوراکی خوب را هم از دست بدهید، اما این بدان معنی است که شما از اعضای مرگبار خانواده Amanita اجتناب کرده اید. از قارچ ها با رنگ قرمز بر روی کلاه یا ساقه اجتناب کنید باز هم شما برخی از قارچ های خوب را از دست خواهید داد ، اما مهمتر از آن ،شما نمی توانید قارچ سمی انتخاب کنید در نهایت هرگز قارچ Fly Agaric، Amanitam را مصرف نکنید تا اینکه 100٪ مطمئن از آنچه که آنها هستند شوید. می دانم که من قبلا این را ذکر کردم، اما مهم ترین قانون همین است این قواعد به این معنی نیست که تمام قارچ های دیگر بی خطر هستند، اما به جدا سازی برخی از انواع نامطلوب کمک می کنند.
 
انواع قارچ
با انواع قارچ های سمی آشنا شوید
 
2 - قارچ آگاریک (Agarics)
اعضای خانواده ی آگاریک، همه ، گلهای صورتی تا قهوه ای / سیاه و سفید، یک کلاه سفید و معمولا یک ساقه ی قوی به حالت دامن هستند. با این حال ،اعضای سمی ای نیز از این خانواده که بسیار به شبیه خوراکی آن است،وجود دارد. هنگامی که شما فهمیدید که یک قارچ از خانواده آگاریک را در دست دارید، آنرا ببویید، آنها بوی یک قارچ را دارند و البته بعضی از آنها بوی بادام و رازیانه می دهند اما بعضی ها، مثل آنیسون و آلموند ، قارچ های سمی هستند که بوی شیمیایی و ناخوشایندی، مانند بوی جوهر هندی یا ید، میدهند. به عنوان مثال، خانواده های Bolete، Suillus و Leccinum به راحتی می توانند شناسایی شوند. آنها به جای پره های تیغه مانند در زیر کلاهک،روزنه های اسفنجی دارند ؛ اگر این روزنه ها،سفید،کرم یا زرد باشند و روی کلاهک یا ساقه هیچ نقطه قرمزی وجود نداشته باشدو بعد از برش یا پختن به رنگ آبی تغیر نکنند،خوراکی هستند و خطری ندارند.
 
قارچ سمی
روش های تشخیص قارچ های سمی از قارچ های خوراکی
قارچ سمی میلک کپ( milkcaps)
این قارچ ها یک ماده شیر مانند را از زیر کلاهک خود ترشح میکنند، میلک کپ ها از خانواده لاکتریوس هستند و همه آنها هنگانی که بهشان دست میزنیم یک ماده شبیه شیر را از تیغه های پره مانند زیر کلاهک خود ترشح میکنند بیشتر میلک کپ ها سمی هستند بنابراین به طور کلی از خوردن این قارچ ها اجتناب کنید.
 
قارچ سمی
اکثر قارچ سمی میلک کپ سمی هستند
قارچ راسولا (Russulas)
این قارچ ها با نام تیغه های شکننده هم شناخته شده هستند زیرا دارای کلاهک و ساقه بسیار ترد و شکننده ای هستند. از این خانواده قارچ اعضای زیادی وجود دارند، برخی از آنها سمی و برخی از آنها خوشمزه هستند و برخی از آنها طعم تلخ و بدمزه ای دارند شناسایی اعضای قارچ راسولا بدون مطالعه عمقی و ژرف درباره آنها، مشکل است.
اما یک راه خوب برای تشخیص آنها ، تست مزه است، اگر مقدار کمی بر روی زبان گذاشته شود و طعم تندی دهد و زبان را بسوزاند، به این معنی است که قارچ سمی است، طعم قارچی دلپذیر آن به معنای خوراکی بودن آن است این آزمایش فقط زمانی انجام می شود که شما مطمئن هستید که قارچی را از خانواده راسولا در دست دارید.
 
قارچ های سمی
برخی از قارچ های راسولا سمی و برخی بسیار خوشمزه
 
قارچ های مورکلا دروغین False Morels
قارچ هایی که اکثرا با نمونه های واقعی و خوراکی آن اشتباه گرفته می شوند و براساس گزارشات بسیاری از مورکلاهای جعلی و دروغین حاوی سموم شیمیایی هستند که در صورت مصرف ممکن است فرد را دچار استفراغ یا سرگیجه کند یا حتی منجر به مرگ وی شود.
 
قارچ های مورکلا دروغین
بسیاری در تشخیص قارچ های مورکلا دروغین دچار اشتباه می شوند
 
قارچ امانیت با کلاهک مرگ (Amanita dead cap)
که مگس کش هم نامیده می شوند خانواده امانتیا همگی دارای تیغه ها و هاگدانهای سفید رنگ هستند و بیشتر از یک ساختار کیسه مانند یا کمانی به نان ولوا رشد میکنند. مقدار بسیار کمی از نوع قارچ خوراکی از خانواده آمانیت وجود دارد، اما بیشتر قارچ های سمی در انگلستان در این خانواده هستند.
 
قارچ امانیت
 قارچ امانیت با کلاهک مرگ مشهور به مگس کش 
 
قارچ های کوچک قهوه ای
آنها بسیار کوچک و غیرقابل تشخیص هستند اکثرا خطرناک نیستند اما برخی از آنها سمی بوده و در صورت مصرف باعث بیمار شدن فرد می شود. این قارچ ها دارای سمی،مشابه با آمانتیت هستند بنابراین ترجیحا از آنها دوری کنید.
 
قارچ های سمی
قارچ های کوچک قهوه ای بسیار خطرناک و غیر قابل تشخیص
 

نکات مهم برای تشخیص قارچ سمی از روی شرایط محیطی

در نهایت شما باید تمام گزینه های زیر را برای تشخیص قارچها بدانید و بررسی کنید:
 • این قارچ در کجا رشد میکند؟، در چمنزارها یا روی چوب و چوب چه نوع درختی ؟ روی درخت رشد کرده یا زیر درخت؟
 • این قارچ تکی رشد میکند و یا در کلنی، یا گروهی؟
 • آیا این قارچ ها بوی مشخصی دارند؟
 • آیا قارچ هنگام بریدن یا کوبیده شدن تغییر رنگ می دهد؟
 • اندازه، شکل، بافت و رنگ کلاهک چیست؟
 • اندازه، شکل و بافت ساقه چیست؟ آیا دارای حلقه / دامن است و آیا بر روی آن علامت گذاری شده است؟ آیا پایه لقمه ای یا کیسه ای مانند، دارد یا باریک و ریشه دار است؟ 
 • آیا قارچ تیغه های پره مانند ، یا منفذه یا خار یا تیغ دارد؟
 • اگر دارد آنها چقدر نزدیک هستند؟
 • آیا آنها چند شاخه شده اند؟
 • آیا آنها به ساقه متصل هستند؟
 • آیا آنها شکننده یا نرم و قابل انعطاف هستند؟
 • جنس بافت از چیست؟
 • قارچ چند سال سن دارد؟
همیشه با چند راهنمای مختلف یا عکس اینها را بررسی کنید زیرا قارچ ها می توانند بسته به اینکه در کجا رشد می کنند، سن آنها چقدر است و اینکه در چه آب و هوا یی هستند ، بسیار متفاوت باشند. دانستن رنگ هاگ و چاپ آن ،می تواند بسیار مفید باشد زیرا آن را کمک می کند تا جستجوی خود را با گفتن آنچه که قارچ نیست، محدود کند.
چاپ هاگ ها می تواند به سادگی با برداشتن ساقه و قرار دادن قارچ بر روی یک تکه کاغذ برای چند ساعت بدست بیاید رنگ هاگ چاپ شده می تواند برای شروع به طریق "کلید" راهنمای دستورالعمل بسیار مفید باشد ممکن است لیست چیزهایی که دنبال چک کردن آنها هستید، بسیار طولانی به نظر برسد ، اما به زودی تبدیل به طبیعت دوم میشود با خیال راحت میتوانید قارچ ها را در این زمینه شناسایی کنید.

همه چیز درباره قارچ ها و روش تشخیص قارچ سمی از خوراکی

4.244
این مطلب مفید بود ؟377
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی