مارپیچ زنجبیلیان
مارپیچ زنجبیلیان گیاهی شگفت انگیز با ظاهری جالب و گل های آتشفشانی است که در ادامه با نحوه پرورش آن در خانه آشنا میشوید.

نحوه پرورش مارپیچ زنجبیلیان

مارپیچ زنجبیلیان یا کوستاسه (Costaceae) خانواده ای است از گیاهان بی بو، با برگ های دارای غلاف های بسته، آرایش مارپیچی، کم و بیش ناخنک دار و گل های شبیه گیاهان خانوادهٔ زنجبیل، امّا بدون غدد فوقانی. بومی نواحی گرمسیری .

البته ترجمه اسم انگلیسی آن این است و اسم فارسی اش پر پیچ و خم تر است، “مارپیچ زنجبیلیان”! اگر این گیاه را در جایی دیده باشید، می دانید ظاهرش چقدر غیر معمول و شگفت انگیز است!

مارپیچ زنجبیلیان

عکس گیاه مارپیچ زنجبیلیان

زنجبیل آناناسی گونه های زیادی دارد، گونه محبوب تر آن به صورت ساقه ای نی مانند و بی برگ، از زمین رشد می کند و در بالا، برگ هایی با ظاهر استوایی و به رنگ سبزی خوشرنگ می دهد.

گل های گیاه مانند آتشفشانی در پایین این ساقه های بلند بر روی ساقه هایی کوتاه تر ظاهر می شوند. گل آذین ها به صورت ایستاده و صاف و به رنگ قرمز تیره هستند. گل دارای براکته هایی به رنگ قرمز پر رنگ و واکس مانند است.
گلبرگ های سفید گل در درون براکته های قرمز رنگ آن فرو رفته اند و شکل گل آذین گیاه مانند یک آناناس است، همانطور که می توانید حدس بزنید نام گیاه از اینجا آمده است.
 
شاید با دیدن مارپیچ زنجبیلیان باورتان نشود که می توانید آن را در خانه پرورش دهید.مارپیچ زنجبیلیان گیاهی زیبا و استوایی است و اگر نگران پرورش گیاه هستید همین قدر به شما بگویم که اگر می توانید از یک گیاه فیلودندرون به خوبی مراقبت کنید، می توانید مارپیچ زنجبیلیان را هم بدون مشکل در خانه پرورش دهید.
 
مارپیچ زنجبیلیان

گیاه مارپیچ زنجبیلیان

نور
این گیاه در محیط طبیعی خود در زیر درختان دیگر رشد می کند پس در خانه شما هم به نور فیلتر شده نیاز دارد. البته ممکن است نیاز باشد در درون خانه نور بیشتری برای گیاه فراهم کنید تا رشد بهتری داشته باشد. اما با این حال هیچ وقت آن را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
 
آبیاری
این گیاه استوایی عاشق آب است و مانند تمام گونه های زنجبیل به رطوبت همیشگی خاکش نیاز دارد.
 
رطوبت
بد نیست گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می شود.
 
خاک
هر خاک خوبی با زهکشی عالی، برای کاشت مارپیچ زنجبیلیان مناسب خواهد بود.
 
کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد با کود های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.
 
تکثیر
تکثیر این گیاه بسیار آسان است. مارپیچ زنجبیلیان از طریق ریزوم رشد می کند پس می توان برای تکثیر آن از تقسیم ریزوم استفاده کرد. بهتر است تقسیم ریزوم را در هنگام تعویض گلدان گیاه انجام دهید. با این کار دیگر لازم نیست گلدان گیاه را هم عوض کنید و می توانید تنها خاک آن را تازه کنید.
 
از گیاه از طریق قلمه برگ هم تکثیر می شود. برای بهترین نتیجه قلمه گیری را در فصل بهار انجام دهید. برای این کار از برگ هایی که تازه رشد کرده اند استفاده کنید. این برگ ها را در خاکی مرطوب و غنی قرار دهید. بعد از کاشت قلمه ها را در مکانی گرم و مرطوب نگهداری کنید. استفاده از هورمون ریشه دهی برای کاشت قلمه ها لازم نیست، اما اگر می خواهید شانس گرفتن قلمه ها بیشتر شود می توانید از آن استفاده کنید.
 
تعویض گلدان
بعد از گذشت مدتی از رشد گیاه، مارپیچ زنجبیلیان دسته ای از گیاهان را در گلدان خود تولید می کند و ریزومی بزرگی تشکیل می دهد. این تشکیل دسته در گلدان همان چیزی است که گیاه را تشویق به گلدهی می کند پس با دیدن دسته های تولید شده گیاه، اقدام به تقسیم ریزوم نکنید و یا اگر می خواهید گیاه را تکثیر کنید، تقسیم ریزوم بیش از حد انجام ندهید.
 
برای تعویض گلدان گیاه، گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی آن انتخاب کنید. سپس گیاه را بردارید و به کف و دیواره های گلدان آن چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می شود. حالا گیاه را در گلدان جدیدش بکارید و گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر می خواهید گیاه تان را تقسیم ریزوم کنید در این مرحله این کار را انجام دهید.

پرورش مارپیچ زنجبیلیان گیاه شگفت انگیز در خانه !

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
برگرفته از فوت و فن / ح
وبگردی