بستنی سنتی
متخصصان تغذیه، همگان را نسبت به عوامل بیماری زای برخی دسرهای دلپذیر تابستانه همچون بستنی سنتی و فالوده هشدار می دهند و رعایت برخی نکات را در خرید آنها ضروری می دانند.

عفونت هایی که در بستنی سنتی پنهان شده است

شهاب اولیایی متخصص تغذیه درباره عوارض ناشی از بهداشت بستنی سنتی و فالوده ها گفت:اگر فرآیند تهیه این بستنی و فالوده ها با آلودگی همراه باشد، به راحتی مصرف کننده را هم درگیر می سازد.

وی با اشاره به آزمایش روی نمونه ای از بستنی سنتی ها افزود:در این آزمایش نشان داده شد که بسیاری از آنها آلوده به نوعی عوامل بیماری زا هستند که در اثر شرایط حمل و نقل، نگهداری، تولید و تهیه محصول و حتی استفاده از مواد اولیه نامرغوب به وجود می آیند و در نهایت منجر به عفونت ، آلرژی های غذایی و مسمویت ها می شوند.

اولیایی با بیان اینکه در برخی موارد بیماری های گوارشی نیز ظاهر می شوند، اظهار داشت:عوارض حاصل شده از هردلیل فوق الذکر می تواند در بدن ماندگار شده و مشکلات عدیده ای را برای فرد ایجاد کند.

وی اعلام کرد:بستنی های متشکل از مواد اولیه آلوده مثل شیر و خامه ای که پاستوریزه نیستند یا بارمیکروبی بالایی دارند، می توانند منجر به بیماری شوند، همچنین زعفرانی که در بستنی سنتی وجود دارد اگر رنگ مصنوعی باشد آلرژی های غذایی را به بار آورده و در دراز مدت باعث زمینه سازی بروز بعضی سرطان ها می شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به آلودگی های ناشی از فرآیند تولید بیان کرد:ابزار یا ظروف مصرفی در تهیه محصول، اگر استاندارد لازم را نداشته باشند و حتی دارای خراش باشند، می توانند مواد شیمیایی را به محصول نفوذ داده و آن را آلوده کنند.


بستنی سنتی وفالوده

اولیایی توصیه کرد:بهتر است اماکن نظارت براینگونه محصولات کار خود را دقیق تر از قبل انجام دهند و مصرف کنندگان هم بستنی های سنتی و فالوده را از اماکن معتبر و بهداشتی مورد تایید خریداری کنند.
وی با تاکید بر اینکه بهتر است در این راستا محصولات شناسنامه دار خریده شوند، ادامه داد:بعنوان مثال شرایط حاکم بر کارخانه ها( به دلیل نظارت بالا) به مصرف کنندگان این اطمینان را می دهد که محصولات آنها بهداشتی تر از سایر مغازه ها و اماکن است.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه مصرف بستنی سنتی و فالوده تنها از لحاظ تهیه بهداشتی نگران کننده است، یادآور شد:این محصولات با رعایت نکات می توانند دسرهای دلپذیری بخصوص برای تابستان باشند و درصورتی هم که فرد مبتلا به بیماری خاصی ( مثل دیابت، چاقی یااضافه وزن) نباشد حتی نشاسته فالوده ها نمی توانند به او ضرری برساند.

هشدار درباره مصرف بستنی سنتی و فالوده ها

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از فردا-/ ر
برچسب : فالوده
وبگردی