صدای سفید
استفاده از صدای سفید یک راه حل بسیار موثر برای راحت خوابیدن کودکان است اما قبل از استفاده از صدای سفید باید اطلاعاتی از مزایا و معایب آن داشته باشید.

مزایا و معایب استفاده از صدای سفید برای خوابیدن کودکان و نوزادان

برای یک والد با یک نوزاد تازه متولد شده در خانه، خواب یک رویا به نظر می رسد ؛ برای کمک به خواب کودکتان در شب، متخصصین اطفال اغلب توصیه می کنند که فعالیت های استراحتی مانند حمام های گرم را بکنید اما وقتی هیچ چیز جواب نمی دهد، والدین صدای سفید را امتحان کنند با اینکه ممکن است صدای سفید به کودک شما کمک کند تا بخوابد، اما عواقب بلندمدتی نیز برایش وجود دارد پس مهم است که قبل از استفاده از صدای سفید به عنوان معیار خواب کودک، مزایا و معایبش را در این بخش از نمناک بررسی کنیم.

صدای سفید

والدین مزایا و معایب صدای سفید را بدانند

صدای سفید برای خواب نوزاد و بچه ها چیست؟

صدای سفید جز صداهایی هستند که به طور طبیعی در طبیعت وجود دارند. برای مثال اگر شما در یک شهر زندگی می کنید، صدای سفید می تواند به مسدود کردن صداهای مربوط به ترافیک کمک کند مثلا صدای ساحل جنگل استوایی و یا صدای آرام ساحل ؛ حتی ماشین هایی هستند که به طور خاص برای استفاده نوزادان طراحی شده اند.

برخی لالایی ها به ابزارهابی مجهز هستند که حتی صدای ضربان قلب مادر را تقلید می کند.مطالعه ای که در سال 1990 در آرشیو بیماری در کودکی منتشر شد، نشان داد که صدای سفید می تواند مفید باشد. چهل و شش نوزاد مورد مطالعه قرار گرفتند و مشخص شد که 80 درصدشان پس از پنج دقیقه شنیدن صدای سفید، خوابیدند.

صدای سفید برای خواب نوزاد

صدای سفید برای راحت خوابیدن نوزاد

فواید و نکات مثبت صدای سفید برای نوزادان

  • نوزادان ممکن است قادر باشند سریع تر با صدای سفید بخوابند.
  • صدای سفید می تواند صداهای خانه مثل خواهر و برادر بزرگ تر را مسدود کند.
  • صدای سفید می تواند به خواب کمک کند و مهم ترین فایده صدای سفید برای نوزادان این است که می تواند به آن ها کمک کند تا به خواب بروند.
  • اگر متوجه شدید که کودک شما در ساعات پر سر و صدای خارج از زمان خواب یاچرتش می خواهد بخوابد، ممکن است او به طور مثبت به صداهای سفید پاسخ داده باشد.
  • کودک شما ممکن است به صداهای اطرافش عادت داشته باشد، بنابراین یک محیط کاملاً آرام می تواند زمانی که زمان خواب فرا می رسد، تاثیر منفی داشته باشد.
  • کمک به خواب می تواند صداهای خانه را بپوشاند ؛ ماشین های صدای سفید نیز می توانند در خانواده هایی استفاده شوند که دارای چندین فرزند هستند و سن متفاوتی دارند.

فواید صدای سفید

نوزاد با صدای سفید سریع تر می خوابد 

معایب و مضررات صدای سفید برای کودکان

ماشین های صدای سفید ممکن است از محدوده های صدای توصیه شده برای کودکان تجاوز کنند. کودکان می توانند به ماشین های صدای سفید وابسته شوند تا بتوانند بخوابند.

همه کودکان به خوبی به صداهای سفید جواب نمی دهند.

مشکلات رشد بالقوه:

علی رغم مزایای بالقوه اش، صدای سفید همیشه باعث آرامش بدون ریسک نمی شود ؛ در سال 2014 آکادمی پزشکان اطفال آمریکا 14 دستگاه صدای سفید را آزمایش کرد که برای کودکان طراحی شده بودند آن ها دریافتند که همه آن ها از محدودیت های توصیه شده تجاوز کرده اند که در 50 دسی بل تنظیم شده است.

این مطالعه علاوه بر افزایش مشکلات شنوایی، دریافت که استفاده از صدای سفید خطر رشد زبان و گفتار را افزایش داده است. براساس یافته های آکادمی پزشکی اطفال آمریکا، پزشکان اطفال توصیه می کنند که هر ماشین صدای سفید باید حداقل 7 فوت (200 سانتی متر) از گهواره کودک شما دور باشد. همچنین می توانید حجم بالای دستگاه را کاهش دهید.

کمبود خواب نوزاد

افزایش مشکلات شنوایی از معایب استفاده از صدای سفید

نوزادان ممکن است متکی بر سر و صدای سفید بشوند:

نوزادانی که به صدای سفید واکنش نشان می دهند، ممکن است در شب و در طول چرت هایشان بخوابند، اما تنها در صورتی که صدای سفید به طور مداوم وجود داشته باشد.اگر کودک شما در وضعیتی باشد که دستگاه صدا در درسترس نباشد، می تواند مشکل ساز شود مثل بودن در تعطیلات، در خانه مادربزرگ، یا حتی مراقبت روزانه.چنین سناریویی ممکن است به شدت همه افراد را درگیر کند.

بعضی از بچه ها از صداهای سفید خوششان نمی آید ؛ مهم است که درک کنیم صدای سفید برای همه کودکان کار نمی کند.هر کودکی وقتی که به خواب نیاز دارد متفاوت می شود، بنابراین صدای سفید می تواند به یک فرآیند آزمون و خطا تبدیل شود.اگر شما تصمیم بگیرید که صدای سفید را امتحان کنید، فقط مطمئن شوید که این کار را با ایمنی انجام می دهید.

معایب استفاده از صدای سفید

عادت کردن نوزاد به صدای سفید

اهمیت خوابیدن برای کودکان و راه حل های سالم برای خواب نوزاد

از پزشکتان در یک دقیقه یا هر زمانی که خواستید سوالات پزشکی بپرسید، سوال بپرسید تا به آنها پاسخ داده شود ؛ با یک پزشک با تجربه تماس بگیرید و یا سایر متخصصانی که 24 ساعت 7 روز هستند، تماس بگیرید. هنگامی که بزرگسالان به کمبود خواب فکر می کنند، اغلب اوقات بد خلق می شوند، در آن روز قهوه می نوشند، تاحالشان بهتر شود اما اثرات خواب کافی به اندازه کافی در کودکان مشهود نیست.

برخی از پیامدهای فقدان خواب در کودکان و نوزادان

  • نق نقو شدن
  • ناسازگاری مکرر
  • نوسانات شدید رفتاری
  • بیش فعالی

نق نقو شدن

نق نقو شدن نوزاد به دلیل کمبود خواب

کودک کوچک شما چقدر به خواب نیاز دارد؟

برای مبارزه با اثرات کمبود خواب، مهم است که دقیقاً بدانیم کودکتان واقعاً چقدر نیاز به خواب دارد در این بخش از نمناک چند دستورالعمل برای هر گروه سنی آورده شده است:

نوزادان: تا 18 ساعت در روز، در حالی که هر چند ساعت یک بار برای غذا خوردن بیدار می شوند.

1-2 ماهگی: نوزادان می توانند 4-5 ساعت مدام بخوابند.

3-6 ماهگی: مجموع خواب در شب می تواند بین 8-9 ساعت باشد، به علاوه چرت زدن در طول روز.

6-21 ماهگی: 14 ساعت خواب، با 2-3 بار چرت زدن در طول روز.

به خاطر داشته باشید که این ها میانگین توصیه شده هستند هر کودکی متفاوت است ؛ بعضی از کودکان ممکن است بیشتر بخوابند یا برعکس.

ساعت خواب کودکان

میزان خواب نوزادان 18 ساعت در روز

مراحل بعدی:

ممکن است صدای سفید یک راه حل موقت برای خواب باشد، اما این روش درمانی برای کودکان نیست.عدم امکان و ثبات در صدای سفید، ترکیب با خطرات بالقوه، می تواند آن را پیچیده تر از آنچه هست، کند.

به یاد داشته باشید که بچه هایی که در شب بیدار می شوند، به خصوص افراد زیر 6 ماه، احتمالاً ناراحتی دارند که باید برطرف شوند بنابراین، همیشه منطقی نیست که انتظار داشته باشیم کودکان کم سن و سال بدون نیاز به یک بطری شیر، تعویض پوشک، یا آغوش گرفته شدن بخوابند. اگر کودک با بزرگ شدنش دچار مشکل شده است، با پزشک اطفال صحبت کنید.

 

صدای سفید چیست و مزایا و معایب صدای سفید برای خواب نوزاد

4.6151
این مطلب مفید بود ؟13912
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی