تولد
خواب نوزاد
اگر شما هم فکر میکنید که نوزادتان باید در فضایی خصوصی و جدا از والدین بخوابد بهتر است راجع‌به این موضوع بیشتر تحقیق کنید و تمامی جوانب کار را در نظر بگیرید.

چرا کودکان در سال اول تولد باید پیش پدر و مادرشان بخوابند؟

اکثر والدین مخصوصا آن هایی که تازه بچه دار شده اند، همیشه دوست دارند یک فضای خصوصی برای خود و فرزندان شان فراهم کنند که این موضوع هرگز برای سال اول توصیه نمی ‌شود. بچه شما زمانی که سال اول زندگی اش را سپری می‌ کند، باید پیش تان بخوابد. این موضوع علت های زیادی دارد. در این قسمت از خانواده پلاس نمناک بیشتر درباره خوابِ کودک در سال اول زندگی توضیح خواهیم داد.

خوابیدن در یک اتاق

طبق مطالعات انجام شده؛ نوزادان باید در اتاق پدر مادر خود بخوابند و حداقل این اتفاق باید در سال اول تولد آن ها بیفتد، زیرا اگر تنها بخوابند، احتمال افتادن کودک یا پوزیشن غلط یا مشکل هنگام شیر خوردن به وجود خواهد آمد.

خوابیدن نوزاد

نخوابیدن روی تخت مشترک

توصیه می کنیم که تخت کودک از تخت شما جدا باشد. علت آن هم شرایط تخت بزرگسالان است که معمولا برای کودکان راحت نیست.

اصلاح پوزیشن کودک هنگام خواب

یکی دیگر از دلایلی که توصیه می کنیم کودکان کنار شما بخوابند، این است که اگر احساس کردید پوزیشن غلطی دارد که به بدنش آسیب وارد می‌‌ شود، حتماً آن را اصلاح کنید.

سطح محل خواب

کودکان باید روی سطحی بخوابند که به اندازه کافی سفت باشد. از تشک خیلی نرم نباید استفاده شود. سطحی که یک دست نباشد، به بدنِ کودک آسیب وارد می‌ کند. تشکی که استفاده می کنید، باید سایز دقیقی با بدن کودک تان داشته باشد.

خواب کودک

لوازم اطراف کودک

در سال اول که کودک متولد می‌ شود باید حواس تان را جمع کنید که چه وسایلی هنگام خواب کنار اوست و مراقب باشید که این وسایل را داخل دهانش نگذارد.

استفاده از بالش های کمکی

بالش های کمکی شبیه به پدهایی هستند که پوزیشن بدن کودک را حفظ می کنند و یکی از بهترین گزینه ها برای حفظ امنیت کودک هنگام خواب می باشند.

خوابیدن داخل صندلی ماشین یا کریر

توصیه می کنیم که این اتفاق تا چهار ماهگی رخ ندهد. بعد از آن هم فقط در صورتی که مجبور بودید، اجازه دهید کودک داخل این وسایل بخوابد. در غیر این صورت باید روی تخت بخوابد، زیرا این لوازم، پوزیشن راحتی را برای بدنِ او فراهم نمی کند.

صندلی کودک

خوابیدن روی مبل

کاملاً طبیعی است که والدین ترجیح می‌ دهند با کودکان شان بخوابند اما خوابیدن روی مبل برای کودک خطرناک است و خطر افتادن روی زمین برایش وجود دارد. از طرفی پوزیشن خوبی را برای بدنش ایجاد نمی‌ کند، زیرا فضای کافی ندارد.

خوابیدن بچه ها کنار یکدیگر

گاهی اوقات دو قلوها یا خواهر و برادرانی که هر دو سن پایین دارند، کنار هم می خوابند اما بهتر است آنها را از یکدیگر جدا کنید، زیرا ممکن است به هم آسیب وارد کنند.

استفاده از لباس های خیلی زیاد

تن کردن بیش از حد لباس، باعث افزایش دمای بدن کودک می‌‌ شود و همین اتفاق؛ او را در معرض خطر قرار می دهد؛ پس سعی کنید که هنگام خواب لباس او را سبک کنید.

لباس نوزاد

پیچاندن کودک داخل پتو هنگام خواب

پیچاندن کودک داخل پتو اصلا ایده خوبی نیست. در چنین حالتی بهتر است که پتو را از روی او بردارید و اجازه دهید که فضای آزاد داشته باشد تا راحت تر بتواند غلت بزند.

چند مورد حساس درمورد خواب نوزاد کنار والدین

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : خواب نوزاد
وبگردی