گلهای بهاری
با رسیدن فصل بهار اغلب افراد دوست دارند از گل و گیاهان بهاری در منزل خود نگهداری کنند. لی لی صلح، ارکیده، گل بنفشه از بهترین گیاهان خانگی برای فصل بهار هستند.

نکاتی برای نگهداری از گلهای بهاری

گل های بهاری جزء زیباترین گل ها می باشند . قطعا همه ما دوست داریم که با فرا رسیدن فصل بهار و تجدید دوباره طبیعت ، داخل خانه خود را با این گل ها زیبا کنیم . به همین دلیل در این قسمت از نمناک بهترین گل های بهاری را به شما معرفی می کنیم و راه های مراقبت از آن را به شما توضیح خواهیم داد.

بهترین گیاهان خانگی برای فصل بهار

آنتوریوم

آنتوریم با برگ های قلبی شکل و گل های زیبا می تواند حس رمانتیکی را در هر خانه ای به وجود بیاورد . این گیاه در فصل بهار در حال شکوفه زدن و فعالیت است . برای این که این گیاه به طور مداوم گل بدهد ، آن را زیر نور مناسب قرار دهید که کافی اما جانبی باشد و در فصل بهار نیز به آن کود بدهید.

سرخس بوستون

سرخس بوستون یک گیاه تزئینی عالی است و در داخل و بیرون از خانه در فصل بهار مناسب می باشد. این نوع سرخس مانند سایر سرخس ها از رطوبت بالای هوا و رطوبت خاک لذت می برد.

لی لی صلح

لی لی صلح به نام اسپانیفیلیوم نیز معروف است و یکی از مشهورترین گیاهان خانگی محسوب می گردد . همچنین یکی از بهترین گیاهان خانگی برای پاکسازی هوای داخل خانه است و انتخاب مناسبی برای اتاق خواب می باشد.

گل لی لی صلح

آگلائونمای قرمز

این گیاه یک ایده آل برای افرادی است که تجربه زیادی در مراقبت از گیاه ندارند زیرا پرورش آن راحت است . برگ های آن نیز رنگ های مختلفی دارد و گل های آن متنوع می باشد و همچنین می تواند وضعیت های مختلف را در داخل خانه تحمل کند.

پالم دم اسبی

این گیاه را در خانه قرار دهید و به آن توجه زیادی نداشته باشید زیرا مراقبت از آن بسیار راحت می باشد . اگر به این گیاه بیش از حد آب ندهید، رشد خوبی خواهد داشت اما رشد آن کمی آهسته است و می توان آن را در اتاق خواب به راحتی نگه داشت.

سانسویریا

نام دیگر این گیاه ، گیاه مار است و به آن زبان مادر شوهر نیز می گویند و همچنین هم برای طراحی داخلی های مدرن و هم سنتی مناسب می باشد . نگهداری از این گیاه راحت است و رشد خوبی در فصل بهار خواهد داشت.

بروملیاد

تلفظ نام این گیاه سخت است اما مراقبت از آن آسان می باشد . این گیاه رنگ های مختلفی دارد و از خانواده آناناس می باشد . این گیاه را باید در گلدان کم عمق بکارید و به آن نور کافی بدهید و هفته ای یک بار هم به آن آب دهید.

ارکیده

ارکیده ها گیاهان راحتی برای مراقبت هستند . این گیاه در فصل بهار شکوفه های زیادی می دهد و نیاز به مراقبت کمی دارد و همچنین برای محل هایی که نور جانبی دریافت می کنند نیز مناسب خواهد بود . برای دکور نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

گل ارکیده

گل بنفشه

این گل های بهاری به دلیل رنگ زیبا و خاص خود مورد توجه هستند و رنگ های آن بنفش و نیلی می باشد . این گیاهان در وسط خود رنگ زرد دارند و رگه های بنفش پررنگ نیز در آن دیده می شود.

در یونان قدیم از این گیاهان برای استفاده های پزشکی خریداری می کردند . گل بنفشه از قدیم سمبل باروری و عشق هستند و در فصل بهار جزء ایده آل ترین گیاهان به حساب می آیند.

این گیاهان به میزان متوسطی از آب نیاز دارند اما باید نور خورشید به اندازه کافی به آن ها برسد . به همین دلیل باید گلدان آن ها را نزدیک پنجره قرار دهید تا نور خوبی به آن برسد و همچنین شش ماه طول می کشد تا شکوفه بزند اما گل های آن خیلی سریع بیرون نمی زنند ، مگر اینکه بنفشه گل دار را خریداری کرده باشید.

هیبیکوس

این گیاه برای تزئینات آپارتمانی بسیار عالی است و شکوفه های آن از رنگ سفید تا صورتی و سفید متداول است و همچنین رنگ های نارنج ی، آبی و قرمز نیز در آن دیده می شود. گل های این گیاه نسبتا بلند است و رنگ زردی دارد.

گل های آن می توانند قطر 20 سانتیمتر داشته باشند و بنابراین باید فضای کافی برای رشد آن ها وجود داشته باشد . این گل را باید در جایی قرار دهید که هوای تازه و کافی به آن برسد . هیبیکوس باید نور کافی داشته باشد و بنابراین اگر آپارتمان شما کم نور است ، یک گیاه دیگر انتخاب کنید . خاک آن نیز باید رطوبت کافی داشته باشد.

هیدرانگئا

این گیاه ظاهر خاصی دارد و شکوفه های آن شبیه به توپ است . گل های آن رنگ های مختلفی از سفید تا صورتی و از آبی تا سبز وجود دارد و در نتیجه باید طبق سلیقه و دکور منزل ، رنگ مورد نظر را انتخاب کنید.

این گیاه می تواند قد بکشد اما باید فضای کافی در آپارتمان برای آن وجود داشته باشد و همچنین گیاه مناسبی برای قرار دادن در پذیرایی یا کنار مبل است . رایحه این گیاه در فصل بهار نیز بسیار عالی است و نیاز به آب زیادی دارد . البته نباید آن را در معرض نور زیادی قرار دهید و فقط باید نور روزانه جانبی به قدر کافی به آن برسد.

گل هیدرانگئا

افرای گل دار

شکوفه های افرا رنگ های مختلفی دارند و در فصل بهار با گرم شدن هوا ، می توانند سمبل زندگی در محیط خانه باشند . قد این گیاه نسبتا بلند است و آن را یک درخت خانگی می دانند و بنابراین به گلدان بزرگ و فضای کافی نیاز دارد.

این گیاه جای زیادی می گیرد ، بنابراین اگر فضای کافی برای آن ندارید ، از گلدان های آویز و سبدی استفاده کنید . گل های این گیاه به رنگ نارنجی ، زرد ، صورتی و قرمز دیده می شوند.

اگر حس کردید که این گیاه در حال پژمرده شدن است ، با دقت بیشتری به آن آب بدهید و خاک آن باید رطوبت کافی داشته باشد و همچنین باید این گیاه را در محلی با نور کافی قرار دهید و بنابراین آن را کنار در یا پنجره آفتابگیر بگذارید.

نکات کلی و مهم برای نگهداری از گل های بهاری

عوض کردن گلدان

این گیاهان در فصل بهار سر از خواب زمستانی برمی دارند و کم کم باید رسیدگی به آن ها را بیشتر کرد زیرا رشد جدیدی را در پیش می گیرد . فقط باید فضای کافی برای رشد به گیاه بدهید . پس فصل بهار زمان خوبی برای عوض کردن گلدان این گیاه می باشد . خاک گیاهان بهاری در فصل بهار نیاز به افزایش دارد و باید به آن ها کود گیاهی داد.

قبل از عوض کردن گلدان، بهتر است که آن را هرس کنید و سپس شروع به قلمه زدن کنید.

گیاه شما در فصل بهار گرسنه است و باید آن را تغذیه رسانی کنید.

قطعا در فصل بهار چند ماه از آخرین باری که به گیاه کود داده بودید ، گذشته است . پس باید به آن کود دهید زیرا اکنون گیاه شما گرسنه است . البته کود زیادی نیز ممکن است باعث سوختن این گیاه شود . کود های مایع گزینه خوبی هستند و باید از انواع ارگانیک آن ها استفاده کنید.

گیاهان فصل بهار

هرس کردن

این گیاهان در فصل بهار از گرمای هوا لذت می برند و نیاز به سر و سامان دارند . یکی از مهم ترین اقداماتی که باید برای گیاهان بهاری انجام دهید ، هرس کردن است . قسمت هایی از گیاه که برگ آن زرد ، قهوه ای و یا پوسیده شده است را هرس کرده و دور بریزید.

همچنین قسمت هایی از ساقه را که خراب است را هم برش دهید تا رشد جدید آن آغاز شود . حال باید ساقه های جدید را در گلدان تازه بکارید اما اگر دیدید که گیاه بیش از حد ضعیف شده و امیدی به رشد دوباره آن نیست و یا اثرات سوختگی دارد ، باید به دامان طبیعت برگردانید . شاید این کار برایتان سخت باشد اما با این اقدام به خود گیاه کمک می کنید.

تمیز کردن گیاه

حتما در این ماه باید گرد و غبار گیاه را از بین ببرید و آن را تمیز کنید و کمک کنید که گیاه دوباره جان تازه بگیرد تا بتواند فتوسنتز داشته باشد.

زیر برگ ها را نیز فراموش نکنید و سطح آن را با یک پارچه تمیز و مرطوب بکشید تا براق شود . حتما دو طرف برگ ها را تمیز کنید.

همچنین از اسپری های مخصوص برای دور کردن حشرات استفاده کنید و یا از روغن های مخصوص مثل روغن چریش استفاده کنید.

نور و دمای مناسب را فراهم کنید.

گیاهان بهاری را باید نزدیک پنجره قرار دهید و دمای منزل را متعادل نگه دارید . مراقب باشید که آن را در هوای سرد قرار ندهید تا شکوفه های آن نسوزد . اگر لازم است جای گیاه را تغییر دهید تا نور کافی در کل روز به آن برسد.

نکاتی برای نگهداری از گلهای بهاری + راهنمای کامل

3.715
این مطلب مفید بود ؟114
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی