ورم پا در هواپيما
ورم پاها در هنگام سفرهای هوایی چیزی عادی است که معمولا خطری به همراه ندارد، ورم پاها در هواپیما به چند دلیل است و البته راهکارهایی برای پیشگیری از ورم پا در هواپیما وجود دارد.

چه عواملی باعث تورم پا ها هنگام سفر های هوایی می ‎شود ؟

تورم پا ها در طول سفر های هوایی چیزی عادی و معمولا بی خطر است که محتمل ترین دلیل این پدیده ، عدم تحرک در طول پرواز است. نشستن طولانی مدت باعث جمع شدن خون در رگ های پا می ‎شود و همچنین وضعیت پا ها هنگام نشستن بر روی صندلی به گونه ای است که باعث ایجاد فشار بر روی رگ های پا می ‎شود و این امر باعث تورم پا های شما در سفر های هوایی خواهد شد. همچنین جریان هوای خشک و فشار کم هوای داخل کابین هواپیما موجب خشکی آب بدن و افزایش غلظت خون در بدن می شود. غلظت خون سبب کاهش سرعت چرخش خون در بدن می شود و زمانی که نیروی جاذبه ای برای ارسال خون به نقاط پایین تر بدن مثل پاها وجود نداشته باشد، پاها ورم خواهند کرد.

راه های جلوگیری از ورم پاها در سفرهای هوایی

برای پیشگیری از ورم پا در هواپیما و رفع این مشکل بخش سلامت نمناک چندین راه حل پیشنهاد می دهد که شامل:

قبل از پرواز از خوردن برخی غذاها خودداری کنید

حداقل 24 ساعت پیش از پرواز ، غذاهای شور و نمک مصرف نکنید زیرا نمک سبب حفظ مایعات در بدن شده بنابراین باعث ورم بیشتر پاها در سفر هوایی می شود.

مصرف غذای تند

بیشتر آب بنوشید.

یکی از عواملی که موجب ورم کردن پا در سفر هوایی می شود ، کم آبی بدن است بنابراین بهتر است 24 ساعت قبل از پرواز به مقدار کافی آب بنوشید و در هنگام سفر نیز بطری آب با خود ببرید.

طولانی مدت ننشینید

نشستن طولانی مدت سبب ورم پاها می شود پس هر دو ساعت یک بار در حین پرواز از صندلی خود بلند شده و برای مدت کوتاهی قدم بزنید تا خون دوباره در اندام های تحتانی شما به جریان بیفتد و پاها ورم نکند.

پاهای خود را بالاتر از سطح زمین نگه دارید.

بالا نگه داشتن پاها از سطح زمین سبب کاهش تورم پا در حین پرواز می شود پس در صورت امکان پاهای خود را بالاتر از سطح زمین قرار دهید و یا اگر صندلی کناری شما خالی است پای خود روی آن بگذارید.

پاهای خود را روی هم نیاندازید

زمانی که روی صندلی هواپیما می نشینید پاهایتان را روی هم نگذارید زیرا این کار سبب می شود گردش خون به پاهای شما کاملاً قطع شود.

ورم پا در هواپیما

کفش و جوراب مناسبی بپوشید

قبل از پرواز جوراب و کفش مناسبی بپوشید. بهترین نوع جوراب ، جوراب های ساق بلند هستند و بهترین نوع کفش نیز کفش های کالج می باشند که به راحتی می توانید آنها را از پا خارج کرده و پای خود را حرکت و ماساژ دهید.

اطراف پاهای خود چیزی قرار ندهید

برای جلوگیری از ورم کردن پاها باید فضای اطراف پاهای شما خلوت باشد تا بتوانید به راحتی پای خود را جابجا کنید. اگر در اطراف پاهایتان وسایل خود را قرار دهید ، پاها تحت فشار قرار می گیرند و همین فشار وارد شده و ساکن بودن پاها برای مدتی طولانی موجب طع شدن جریان خون به پاها و تورم پاها می شود.

صندلی کنار راهروی هواپیما را انتخاب کنید

برای اینکه بتوانید هر زمان که خواستید از جایتان بلند شوید و قدم بزنید بهتر است هنگام تهیه بلیط هواپیما صندلی کنار راهروی را رزرو کنید.

سفرهای هوایی

ماساژ پاها بهترین راه برای جلوگیری از ورم پا

برای جلوگیری از ورم پاهایتان در حین پرواز ، پاها را ماساژ دهید و با این کار موجب تحریک جریان خون به پاها شوید.

هر نیم ساعت یک بار پاهایتان را حرکت دهید

اگر نمی توانید از جای خود برخیزید و قدم بزنید ، برای اینکه از ورم پاهایتان جلوگیری نمایید هر نیم ساعت یک بار پای خود را تکان داده و شصت پای خود را بالا و پایین کنید تا خون در پاهای شما جریان یابد.

موارد دیگر برای تسکین تورم پا ها در طول پرواز بهتر است :

- لباس متناسب و گشاد بپوشید.

- در هنگام نشستن بر روی صندلی، مچ پا و زانو های خود را مرتبا خم و راست کنید.

- عضلات پا های خود را شل کنید.

- دائما موقعیت خود را در صندلی تان تغییر دهید.

- از خوردن داروهای آرام بخش خودداری کنید زیرا ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود.

 درد پا در هواپیما

چگونه بعد از پرواز ورم پا را برطرف نماییم؟

اگر تورم پا مدت کوتاهی ایجاد شود ، مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد اما اگر برای برطرف کردن تورم پا اقدامی انجام ندهید و آن را نادیده بگیرید ممکن است باعث بروز مشکلات جدی تر مانند لخته شدن خون شود، به خصوص اگر تورم فقط در یکی از پا ها ایجاد شده باشد و اگر این علائم را تجربه کردید، سریعا به دنبال مراقبت ها پزشکیِ هواپیما باشید.

برای برطرف کردن ورم پاهایتان ، به مکانی برای استراحت رفته و پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید. سپس انگشتان پای خود را در جهات مختلف تکان دهید و با کف پا به زمین فشار وارد نمایید. سپس پاهای خود را به مدت 15 دقیقه درون لگن آب ولرمی و کمی منیزیوم سولفات فروبرده و ماساژ دهید تا ورم پای شما کاهش یابد.

اگر در معرض خطر لخته شدن خون هستید و به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته اید و یا قرص های ضد بارداری مصرف می ‎کنید، بهتر است قبل از پرواز با پزشک خود مشورت کنید که ممکن است پزشکتان پوشیدن نوعی جوراب خاص در حین پرواز را برای شما تجویز کند و در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروی رقیق کننده خون را تجویز کند که می توانید قبل از عزیمت مصرف کنید.

علت ورم پا در سفرهوایی با هواپیما + راه پیشگیری و درمان

2.97
این مطلب مفید بود ؟43
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : ورم پا
وبگردی